Wzorce z reprezentacji.

30 listopada 2023

Nowe zajęcia dla zawodników ZKS.

Wzorce z reprezentacji.

 

Od dzisiaj w naszym klubie wszyscy chętni zawodnicy i zawodniczki będą mogli skorzystać z nowej formy zajęć. Dwie nasze utytułowane zawodniczki: Angelika Wątor i Zuzanna Cieślar poprowadzą zajęcia z mobilności ruchowej. Tego typu zajęcia to obecnie nowy trend w światowej szermierce, a dotychczas mogli z nich korzystać jedynie reprezentanci kraju podczas zgrupowań kadry. 

 

  • Angelika lub Zuzia będzie prowadziłć zajęcia w czwartki o godz. 16.10, czyli rozpoczynać się one będą dwadzieścia minut przed zajęciami grupy początkującej – mówi Grzegorz Dominik, koordynator tej inicjatywy. – Z kolei w piątki takie same zajęcia dla grupy zaawansowanej rozpoczynają się o godz. 18.10.

 

Czym właściwie są zajęcia z mobilności ruchowej? Od kilku lat na siłowniach i salach treningowych można dostrzec rollery, wałki do masażu, piłeczki, taśmy i inny rodzaj sprzętu, których wcześniej tam nie było. Trenujący, by móc rolować mięśnie za pomocą wałków, przybierają skomplikowane pozycje. O co w tym wszystkim chodzi? Mobilność – mobility trening, bo o nim mowa, stał się dla wielu osób stałym elementem planu treningowego. Jest to od pewnego czasu jeden z częściej poruszanych tematów w trakcie dyskusji dotyczących treningu i zdrowego stylu życia. Mobility się zatraca. Spadek mobilności następuje wraz z wiekiem, postępuje też wraz z rozwojem technologii, która nas wyręcza i czyni leniwymi. Doskonała mobilność jest czymś, na czym każdemu sportowcowi zależy, jeżeli chce odnotowywać postępy i cieszyć się zdrowiem oraz brakiem kontuzji. Mobilność ruchowa jest niczym innym jak zdolnością organizmu do wykonania ruchu w stawie, w określonym zakresie, dzięki jednoczesnej współpracy układu nerwowego oraz mięśniowo-szkieletowego. Uważa się, że minimalizuje ona ryzyko wystąpienia kontuzji oraz zwiększa możliwości sportowe np. ekonomię biegu czy wydajność przenoszenia siły.

Dobre mobility umożliwia uzyskanie prawidłowych wzorców ruchów oraz utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Stąd zyskujemy lepszą mechanikę ruchu umożliwiając generowanie większej mocy przez mięśnie.

Dlaczego warto trenować mobility? Po pierwsze, zwiększamy w ten sposób ruchomość stawów i zakres ruchów. Po drugie- mięśnie będą wydajniejsze, wzrośnie siła oraz poprawi się ekonomika ruchu. Po trzecie, można oczekiwać wzrostu sprawności i poprawy cech motorycznych organizmu. Nie bez znaczenia jest też korekcja prawidłowej postawy ciała, minimalizacja ryzyka kontuzji stawów, ścięgien i mięśni, obniżenie intensywności bólowych mięśni i stawów oraz szybsza regeneracja i minimalizacja przetrenowania.

 

  • Stwierdziliśmy, że nadszedł czas na kopiowanie dobrych wzorców i zachowań na klubowy grunt – mówi G. Dominik.  – Skoro w topowych klubach na świecie oraz podczas spotkań reprezentantów kraju korzysta się z takich rozwiązań, które nie tylko ograniczają ryzyko występowania kontuzji, ale też wspomagają trening to należy je wprowadzić nie tylko w starszych grupach wiekowych, ale także wśród najmłodszych zawodników. Mamy nadzieję, że dzięki nauce odpowiednich zachowań w przyszłości nasi podopieczni będą mieli większą świadomość własnego ciała oraz tego, jak należy dbać o organizm.

 

Andrzej Kaim.

 

PS. Początkowo zajęcia dla grupy zaawansowanej planowane były na środę. Jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że ten dzień zostanie zarezerwowany na kolejną nowość w klubowej ofercie.

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.