Nowe zajęcia dla zawodników ZKS.
Wzorce z reprezentacji.
Od dzisiaj w naszym klubie wszyscy chętni zawodnicy i zawodniczki będą mogli skorzystać z nowej formy zajęć. Dwie nasze utytułowane zawodniczki: Angelika Wątor i Zuzanna Cieślar poprowadzą zajęcia z mobilności ruchowej. Tego typu zajęcia to obecnie nowy trend w światowej szermierce, a dotychczas mogli z nich korzystać jedynie reprezentanci kraju podczas zgrupowań kadry.
Czym właściwie są zajęcia z mobilności ruchowej? Od kilku lat na siłowniach i salach treningowych można dostrzec rollery, wałki do masażu, piłeczki, taśmy i inny rodzaj sprzętu, których wcześniej tam nie było. Trenujący, by móc rolować mięśnie za pomocą wałków, przybierają skomplikowane pozycje. O co w tym wszystkim chodzi? Mobilność – mobility trening, bo o nim mowa, stał się dla wielu osób stałym elementem planu treningowego. Jest to od pewnego czasu jeden z częściej poruszanych tematów w trakcie dyskusji dotyczących treningu i zdrowego stylu życia. Mobility się zatraca. Spadek mobilności następuje wraz z wiekiem, postępuje też wraz z rozwojem technologii, która nas wyręcza i czyni leniwymi. Doskonała mobilność jest czymś, na czym każdemu sportowcowi zależy, jeżeli chce odnotowywać postępy i cieszyć się zdrowiem oraz brakiem kontuzji. Mobilność ruchowa jest niczym innym jak zdolnością organizmu do wykonania ruchu w stawie, w określonym zakresie, dzięki jednoczesnej współpracy układu nerwowego oraz mięśniowo-szkieletowego. Uważa się, że minimalizuje ona ryzyko wystąpienia kontuzji oraz zwiększa możliwości sportowe np. ekonomię biegu czy wydajność przenoszenia siły.
Dobre mobility umożliwia uzyskanie prawidłowych wzorców ruchów oraz utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Stąd zyskujemy lepszą mechanikę ruchu umożliwiając generowanie większej mocy przez mięśnie.
Dlaczego warto trenować mobility? Po pierwsze, zwiększamy w ten sposób ruchomość stawów i zakres ruchów. Po drugie- mięśnie będą wydajniejsze, wzrośnie siła oraz poprawi się ekonomika ruchu. Po trzecie, można oczekiwać wzrostu sprawności i poprawy cech motorycznych organizmu. Nie bez znaczenia jest też korekcja prawidłowej postawy ciała, minimalizacja ryzyka kontuzji stawów, ścięgien i mięśni, obniżenie intensywności bólowych mięśni i stawów oraz szybsza regeneracja i minimalizacja przetrenowania.
Andrzej Kaim.
PS. Początkowo zajęcia dla grupy zaawansowanej planowane były na środę. Jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że ten dzień zostanie zarezerwowany na kolejną nowość w klubowej ofercie.
41-219 Sosnowiec
+48 505 803 773
zkssosnowiec@interia.pl
Poniedziałek: 17.30-18.30
Wtorek: 16.30-18.30
Środa: 18.3-20.30
Czwartek: 16.30-18.30
Piątek: 18.30-20.30
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.