Dekalog rodzica „świeżaka”

17 kwietnia 2024

Sosnowiec. Przepisy, regulaminy i doping na zawodach

 

A teraz skup się rodzicu świeżaka! Zabieramy cię do świata przepisów, regulaminów, mniej i bardziej formalnych zasad obowiązujących podczas zawodów oraz szermierczego savoir vivre’u.

 

  • Zgromadź sprzęt i wyposażenie

    Kiedy twoje dziecko staje na planszy szermierczej musi być wyposażone w ekwipunek pozwalający mu na sportową rywalizację. Jeśli nie dysponujecie własnym, pobierzcie go z klubu i sprawdźcie czy zawiera wszystkie niezbędne elementy. Trenerzy mają na głowie nieraz kilkunastu zawodników, a ty tylko jednego. Niezbędne są: maska, biały strój szermierczy składający się z bluzy, spodni i plastronu, jeszcze rękawica, zestaw kabli, kamizelka elektryczna, szabla i długie skarpety sięgające do kolana. Dodatkowym elementem wyposażenia małej szablistki jest dodatkowy ochraniacz na biust.

  • Punktualność przede wszystkim

    Staw się na miejsce zbiórki punktualnie. Gdy ekipa rusza w daleką podróż, może dojść do rozmaitych losowych wypadków na trasie. Gdy zawody odbywają się na miejscu, pamiętaj, że na 45 minut przed rozpoczęciem zawodów trenerzy muszą potwierdzić udział zawodnika w zmaganiach, a mały szermierz potrzebuje czasu na rozgrzewkę.

  • Ostatni dzwonek

    Kiedy już twoje dziecko jest ubrane i z niecierpliwością czeka na pierwszy pojedynek, sprawdź na której planszy rozgrywane będą walki. Poczekaj na komunikat komisji technicznej, zapytaj sędziego lub skorzystaj z systemu na stronie PZSz, w którym na bieżąco można śledzić wyniki. Po odczytaniu nazwisk staw się w odpowiednim miejscu i po sprawdzeniu czy wszyscy są odpowiednio wyposażeni, (sędzia poprosi o pokazanie czy zawodnik/zawodniczka ma plastron) możesz przygotowywać się do kibicowania.

  • Przy szermierczej planszy

    Teraz arbiter rozpocznie wywoływanie zawodników do poszczególnych pojedynków. Nazwisko wyczytane jako pierwsze oznacza, że zawodnik ma ustawić się po jego prawej ręce, drugi po lewej (chyba, że jeden z zawodników jest leworęczny, wtedy powinien się zawsze podpinać z lewej strony sędziego). Jeśli sędzia na to pozwoli, a twoja pociecha nie radzi sobie z podpięciem swoich kabli do gniazda czy do maski to pomóż jej, żeby przerwy pomiędzy walkami były jak najkrótsze, a cały turniej przebiegał sprawnie.

  • Podczas walki

    Z pewnością chcesz robić zdjęcia czy nagrywać walkę swojego dziecka, ale pamiętaj, żeby nie przeszkadzać sędziemu w pracy. Obserwowanie pojedynków powinno się odbywać z trybun, ponieważ przy planszy mogą przebywać wyłącznie zawodnicy. Jeśli jednak jesteśmy na zawodach, gdzie przebywanie przy planszy jest dozwolone, to wyłącznie w strefie końcowej planszy, ok. 2 m od jej końca. Niekiedy sędzia musi podążać za walką, gdyż jeden z szermierzy wykonuje długie natarcie i mógłbyś mu przeszkadzać. Kiedy twoje dziecko zakończy walkę zadbaj o to, żeby podziękowało przeciwnikowi przez podanie nieuzbrojonej ręki (bez rękawicy). Odepnijcie kabel i zajmijcie miejsce, żeby czekać na kolejne starcie, stosując się do zasad opisanych powyżej. Nie zostawiajcie sprzętu, napojów czy toreb w strefie zarezerwowanej dla arbitra.

  • Sprawdź protokół

    Kiedy zakończą się walki grupowe, podejdź do arbitra i sprawdźcie wspólnie z zawodnikiem czy wyniki walk, które stoczył, zostały zapisane zgodnie z ich rezultatem. Zawodnik po skończonych walkach powinien podpisać protokół, co oznacza, że akceptuje wyniki walk w nim umieszczone. Można również sprawdzić wyniki walk grupowych w internecie na stronie PZSz. Komisja Techniczna zawodów na obowiązek ogłosić, że wyniki walk zostały opublikowane i dać 10 minut na ewentualne reklamacje. Jeśli coś się nie zgadza, należy to zgłosić do Komisji Technicznej w tym czasie, później nie będzie możliwości dokonania korekty.

  • Faza pucharowa

    Podczas walk grupowych starcia toczą się w młodszych kategoriach wiekowych (skrzaty i zuchy) do 4 punktów. W fazie pucharowej zwanej też eliminacją bezpośrednią, każda walka toczy się do 8, 12 lub 15 punktów (w zależności od kategorii wiekowej) z 1-minutową przerwą, która następuje w chwili, gdy jeden z walczących zdobędzie 4, 6 lub 8 punktów. To czas zarezerwowany dla zawodnika i trenera. Nie podchodź do nich. Nie przeszkadzaj. Możesz podać napój, ale na tym kończy się twoja rola. Gdy żaden z trenerów nie może w czasie przerwy udzielić porad twojemu dziecku, możesz go zastąpić. Wspomnij o tym, żeby korzystał z elementów, które trenowane są w klubie i podczas lekcji indywidualnych. W tej części turnieju zawodnik, który przegra walkę, odpada z rywalizacji. Jeśli taki los spotka twoje dziecko, bądź przy nim. Pocieszaj i dodawaj otuchy. Pokaż mu, że jesteś z niej/niego dumny. Nie opuszczajcie sali. Możecie zdjąć większość wyposażenia, ale niech twoje dziecko dalej obserwuje walki i kibicuje. Nawet jeśli wszyscy z ZKS odpadli, warto, żeby mały szermierz obserwował lepszych od siebie i zapamiętywał ich akcje.

  • Klubowe starcia

    Dość często w czasie turniejów dochodzi do starć pomiędzy zawodnikami z jednego klubu. O ile w fazie grupowej nie wywołują one tak wielkich emocji, to jednak w czasie fazy pucharowej, gdy porażka oznacza eliminację z dalszej części turnieju, pojawiają się łzy i rozpacz. W czasie takich walk nie oczekuj, że nasi trenerzy staną przy planszy i będą udzielać wskazówek. Także w czasie przerwy żaden z nich nie podejdzie, żeby skorygować działania jednego lub drugiego zawodnika. Przestrzegaj tej zasady jak największej świętości. Oklaskuj akcje, a nie zawodników. Zadbaj o atmosferę po walce. Pogratulujcie zwycięzcy, pocieszcie przegranego.

    Kibicujcie szermierzom i zachęcajcie do tego klubową ekipę. Wsparcie, które dacie walczącym, na pewno sprawi im wielką radość. Pamiętajcie jedynie, żeby doping nie utrudniał walczącym toczenia pojedynku, a sędziemu pracy.

  • Dekoracja i nagrody

    Przed dekoracją przebierzcie dzieci. Jeśli mają uniformy ZKS (dresy lub koszulki) niech koniecznie je założą. Kiedy wasze dziecko zostanie wyczytane niezależnie od tego, które miejsce zajmie, bądźcie z niego dumni i wiwatujcie na jego cześć. Z takim samym entuzjazmem oklaskujcie innych szermierzy.

  • Powrót do domu

    Turniej dobiegł końca. Wracamy do domu. Sprawdźcie czy dziecko ma wszystkie elementy wyposażenia niezależnie czy jest to prywatny sprzęt, czy wypożyczony z klubu. Jesteście za niego odpowiedzialni. Wyślijcie także dziecko do szatni, żeby sprawdziło czy nic nie zostawiło, bo szanse na to, że odzyskacie takie rzeczy, są bliskie zeru. Mam nadzieję, że dopisuje wam humor i wracacie do domów w przednim nastroju. Jeśli nie to nie przelewajcie swojego rozgoryczenia na dzieci. Każde z nich starało się ze wszystkich sił. Nie krytykujcie przy dzieciach ani organizatorów, ani arbitrów. Jeśli macie uwagi i zastrzeżenia, zgłoście je trenerom.

Andrzej Kaim

Na zdjęciu pełne wyposażenie obowiązujące na zawodach. 

Fot. A. Kaim

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.