Zrodzona do szabli

22 lutego 2024

Nasze wywiady. Przed Mistrzostwami Europy Juniorów

 

Z Grzegorzem Dominikiem, klubowym trenerem Gabrysi Wójcik o 10 latach współpracy z nią, a także o tym jakie to uczucie śledzić poczynania swojej podopiecznej podczas występów na Mistrzostwa Europy oraz o cechach, które charakteryzują wybitną zawodniczkę rozmawia Andrzej Kaim.

 

  • Jesteśmy jeszcze przed pierwszymi walkami na MEJ, ale pokuszę się o tezę, że wyjazd twojej zawodniczki do Włoch na turniej mistrzowski, z którą pracujesz od 10 lat, jest ukoronowaniem tej wieloletniej waszej wspólnej pracy. Jakie to uczucie?

  • Nie będę ukrywał, że rozpiera mnie duma. Jak wspomniałeś prowadzę Gabrysię już od 10 lat. Zawszę wierzyłem, że będzie osiągać sukcesy nie tylko na arenie krajowej, ale też międzynarodowej. W ubiegłym roku wystąpiła na Mistrzostwach Europy Kadetek, a teraz powtórzyła to osiągnięcie jako juniorka. To wielki sukces zwłaszcza jeśli spojrzymy na to jak układał się dla niej ten sezon. Do ostatniej chwili trwała walka o to, kto znajdzie się w składzie reprezentacji na MEJ. Gabrysia przeważnie znajdowała się na piątym miejscu w rankingu juniorek, które nie dawało jej prawa wyjazdu do Włoch. W ostatniej chwili dzięki dobremu występowi podczas MPJ i turnieju Pucharu Świata w Płowdiw wskoczyła na pozycję nr 3 i otrzymała powołanie do kadry. Mimo ogromnego potencjału, Gabrysia nie raz musiała w tym sezonie, przełknąć gorycz minimalnej porażki. To z pewnością było dla niej niezwykle deprymujące. Tym bardziej cieszy to, że podczas zawodów w Płowdiw w walce o awans do 1/32 turnieju potrafiła odwrócić losy pojedynku mimo że przegrywała już 3:8, a ostatecznie wygrała 15:14. To świadczy nie tylko o jej wyjątkowych umiejętnościach, ale też o ogromnej odporności psychicznej. Mam nadzieję, że będzie o tym pamiętać podczas MEJ zwłaszcza wtedy jeśli walka nie będzie układać się po jej myśli.

  • Wspomniałeś, że zawsze wierzyłeś w to, że Gabrysia będzie osiągać sukcesy, zarówno w krajowych zmaganiach jak i międzynarodowych. Skąd ta pewność? Co wyróżniało Gabrysię na tle rówieśników, że pomyślałeś: trafiła mi się perełka.

  • Przede wszystkim łatwość z jaką Gabrysia przyswajała coraz trudniejsze technicznie elementy szermierczego kunsztu. Poza tym łatwość zadawania trafień. Jeśli dołożyć do tego jej pracowitość, wytrwałość, upór i konsekwencję, którymi zawsze się cechowała to mamy odpowiedź na pytanie skąd moja wiara w to, że mamy do czynienia z wyjątkową zawodniczką.

  • Wrodzony talent, pracowitość i wytrwałość – czy to przepis na sukces w szermierce?

  • I tak i nie. To jeden ze sposobów wiodących do tego, by stać się szermierzem odnoszącym sukcesy. Z pewnością talent w połączeniu z innymi elementami ułatwiają sprawę tak jak ma to miejsce w przypadku Gabrysi. Jednak wystarczy spojrzeć na karierę Krzyśka Kaczkowskiego, żeby uświadomić sobie, że to nie jedyna recepta prowadząca do oszałamiających sukcesów. Krzysiek w wieku Gabrysi z pewnością nie był tak utytułowanym zawodnikiem jak ona. A jednak teraz ma na swoim koncie niezwykłe osiągnięcia. Mistrzostwo kraju i jego obrona, zwycięstwo w turnieju O szablę Wołodyjowskiego czy srebro Igrzysk Europejskich oraz szansa na kwalifikację olimpijską. Jednak jeśli spojrzeć w przeszłość, na jego początki w szermierce, uczciwie trzeba powiedzieć, że prawie nikt nie dostrzegał w nim przyszłego mistrza i czołowego szablistę świata. Można podsumować to tak. Ilu zawodników tyle dróg prowadzących do sukcesów.

  • Dziękuję za rozmowę.

 

Radosna Gabrysia Wójcik i równie szczęśliwy trener Grzegorz Dominik po wywalczeniu trzeciego miejsca podczas tegorocznych Mistrzostw Polski Juniorów. 

Fot. Archiwum ZKS Sosnowiec

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.