Znamy wszystkie rozstrzygnięcia

04 lutego 2024

Płowdiw. Puchar Świata Juniorów w szabli

Z Płowdiw w Bułgarii polskie szablistki wrócą bez medalu. Przynajmniej w turnieju indywidualnym, bo przed nami jeszcze rywalizacja drużynowa. Mimo to miłośnicy szermierki, zwłaszcza ci z Sosnowca mogą być zadowoleni.

Pod nieobecność Zuzanny Lenkiewicz z TMS Sosnowiec świetnie spisała się jej klubowa koleżanka: Zuzanna Porada, która dotarła aż do najlepszej 16-tki zawodów, gdzie uległa późniejszej zwyciężczyni Francuzce Tori Toscane i ostatecznie została sklasyfikowana na 14 pozycji. Niewiel gorzej zaprezentowały się: Gabrysia Wójcik z ZKS Sosnowiec i Aniela Kozłowska z UKS Hajduczek Olsztyn. Obie znalazły się w gronie najlepszych 32 zawodniczek. Gabi przegrała z Uzbeczką, Samirą Shakirovą, która ostatecznie wywalczyła brązowy medal w Płowdiw, zaś Aniela nieznacznie uległa dziewiątej w bułgarskiej odsłonie cyklu PŚJ, Francuzce Ricie Robineaux. Ostatecznie brązowe medalistki Mistrzostw Polski Juniorów zostały sklasyfikowane na 21 miejscu Gabrysia i na 23 Aniela.

Do najlepszej 64 turnieju awansowała inna reprezentantka sosnowieckiej szermierki – Karolina Hofman z TMS. Tam niestety trafiła na Kozłowską i musiała pogodzić się z porażką. Ostatecznie Hofman sklasyfikowana została na 61 miejscu. Niezbyt miło udział w turnieju indywidualnym w Bułgarii wspominać będzie za to Maria Więckiewicz z UKS Szabla Ząbki. W 1/128 zmagań los postawił na jej drodze – Zuzę Poradę. Podobnie jak w Olsztynie podczas MPJ sosnowiczanka okazała się lepsza od Więckiewicz, która została sklasyfikowana na 95 miejscu.

Wyniki z Płowdiw doprowadzą do niewielkich, ale mających olbrzymie konsekwencje dla zawodniczek, zmian w rankingu krajowym. O ile pozycja liderki Zuzanny Lenkiewicz była i nadal jest niezagrożona to przetasowania staną się udziałem kolejnych kilku zawodniczek. Szczegóły poznamy w najbliższy poniedziałek po aktualizacji przeprowadzonej przez Polski Związek Szermierczy. Wszystko wskazuje jednak na to, że czołówka rankingu wyglądać będzie następująco: 1. Z. Lenkiewicz (TMS Sosnowiec), 2. Z. Porada (TMS Sosnowiec), 3. G. Wójcik (ZKS Sosnowiec), 4. A. Kozłowska (Hajduczek Olsztyn), zaś M. Więckiewicz (Szabla Ząbki) będzie piąta.

W niedzielę czekają nas emocję związane z turniejem drużynowym. Trener Tomasz Dominik odpowiadający za kadrę kadetek i juniorek początkowo posłał do boju najlepsze cztery zawodniczki MPJ z Olsztyna. Na planszy mieliśmy zobaczyć: Z. Poradę (mistrzynię kraju), M. Więckiewicz (wicemistrzynię) oraz dwie brązowe medalistki: G. Wójcik i A. Kozłowską. Jednak Więckiewicz podczas rozgrzewki skręciła staw skokowy więc w jej miejsce do drużyny weszła Karolina Hofman z TMS Sosnowiec. Pierwszy mecz z udziałem Polek rozpocznie się o godz. 13.00, a rywalkami będą Niemki. Jeśli uda się nam je pokonać to o wejście do najlepszej czwórki zespołów zmierzymy się o 13.45 z drużyną, która wygra staracie pomiędzy Kanadą a Uzbekistanem.