Złota panna Zuza

06 kwietnia 2024

Sosnowiec – Warszawa. Mistrzostwa Polski Seniorów w szermierce

Dawniej mówiło się, że wszyscy grają w piłkę nożną, a na końcu i tak zwyciężają Niemcy. Teraz można pisać: szablistek jest wiele, ale całą pulę zgarnia Zuza Cieślar z ZKS Sosnowiec. Już czwarty raz z rzędu nasza liderka wraca z Mistrzostw Polski ze złotym medalem w turnieju indywidualnym, śrubując swój własny rekord w liczbie tytułów mistrzowskich wywalczonych pod rząd.

W tym roku, tak jak poprzednio, Zuza jest podwójnie złota, bo do mistrzostwa indywidualnego dorzuciła złoto w drużynie, wywalczone wspólnie z Julią Cieślar i Gabrysią Wójcik. Przed rokiem szablistki z ZKS też wywalczyły złote krążki i wkroczyły na drogę, która być może doprowadzi je do powtórzenia sukcesów z lat 2018-2021, kiedy to czterokrotnie stawały na najwyższym stopniu podium w zmaganiach drużynowych. Dwa pierwsze kroki już wykonały. Warto wspomnieć, że srebrne medale w turnieju drużynowym wywalczyły dziewczyny z TMS Sosnowiec w składzie: Zuzanna Lenkiewicz, Zuzanna i Paulina Porada oraz Karolina Hofman. W finale nasze dziewczyny pokonały lokalne rywalki 45:31. Lenkiewicz sięgnęła także po brąz w turnieju indywidualnym, a drugi medal z takiego kruszcu powędrował do Małgorzaty Kozaczuk z ZAS AWF Warszawa.

Radość i zawód

To nie jedyne powody do dumy i radości. Nasi szabliści w składzie: Krzysztof Kaczkowski, Rafał Ziarnowski, Ksawery Czajkowski i Michał Kochan byli o krok od złotych medali w turnieju drużynowym. Niestety musieli uznać wyższość ekipy z KKSz Konin, z którą przegrali w finale 41:45. To wynik lepszy niż przed rokiem, kiedy walcząca w identycznym składzie męska drużyna ZKS zakończyła zmagania na 3 miejscu.

Sztuka, która z powodzeniem udaje się Zuzie, niestety w tym roku nie powiodła się Krzysztofowi Kaczkowskiemu. Po dwóch złotych medalach wywalczonych indywidualnie w 2023 i 2022 roku tym razem musiał zadowolić się jedynie szóstym miejscem na MPS. Do ćwierćfinału dostał się również Ksawery Czajkowski, który ostatecznie został sklasyfikowany na ósmym miejscu. Zwyciężył Olaf Stasiak z KKSz Konin, srebro trafiło do Szymona Hryciuka z AZS AWF Katowice, a dwa brązy do: Aleksandra Denkiewicza (UKS Szabla Ząbki) i Piotra Szczepanika (MUKS Victor Warszawa).

Trenerzy w akcji

W żeńskim turnieju indywidualnym, w ćwierćfinale, mieliśmy jeszcze jedną zawodniczkę – Julię Cieślar, która ostatecznie nie zdołała powtórzyć wyniku sprzed roku, kiedy zmagania zakończyła na 3 miejscu w kraju. W Warszawie wywalczyła szóstą lokatę, przegrywając w ćwierćfinale z Sylwią Matuszak 11:15, która ostatecznie zdobyła wicemistrzostwo kraju. Także Gabrysia Wójcik nie powtórzyła swojego wyczynu z 2023 roku, kiedy została 5 szablistką w Polsce. Tym razem Gabi musiała zadowolić się 10 miejscem, a w 1/16 zmagań uległa Darii Skoniecznej z UKS Szabla Ząbki. Z kolei Julia Dobińska, która sporadycznie wychodzi na planszę szermierczą, opadła w 1/32 zmagań ulegając 10:15 Paulinie Poradzie z TMS Sosnowiec i ostatecznie została sklasyfikowana na 18 miejscu. Agata Sajnóg zakończyła rywalizację w MPS na 31 miejscu, zaś Marta Aksamit na 35 pozycji.

Oprócz szóstego miejsca K. Kaczkowskiego i ósmego K. Czajkowskiego dwóch naszych szermierzy znalazło się w TOP 16 zmagań. Na 12 miejscu sklasyfikowany został Rafał Ziarnowski, zaś Michał Kochan, który podobnie jak J. Dobińska poświęca się trenowaniu najmłodszych adeptów szermierki w naszym klubie, rywalizację indywidualną zakończył na 16 miejscu. 28 lokata przypadła z kolei Maksymilianowi Broschowi, a 36 kadetowi Jakubowi Kiecy, zaś Jakub Patyna ukończył zmagania na 54 pozycji.

Drugie drużyny

W turniejach drużynowych oprócz złotych dziewczyn i srebrnych mężczyzn rywalizowały z mniejszym powodzeniem jeszcze dwie nasze drużyny. Kobiecy ZKS Sosnowiec II w składzie: Julia Dobińska, Agata Sajnóg i Marta Aksamit zakończyły zmagania na ósmym miejscu, zaś męska druga drużyna: Maksymilian Brosch, Jakub Kieca i Jakub Patyna zajęli dziewiątą lokatę.

Andrzej Kaim

Po raz czwarty z rzędu Zuza Cieślar staje na najwyższym stopniu podium podczas Mistrzostw Polski Seniorów w szermierce.