Ze zmiennym szczęściem

08 sierpnia 2023

Chengdu. Polscy szermierze na Letniej Uniwersjadzie

Oprócz szóstego miejsca szablistów, z Krzysztofem Kaczkowskim w składzie,  udanie podczas turnieju drużynowego zaprezentowali się polscy szpadziści, którzy wywalczyli 5 miejsce w gronie 24 zespołów. Awans do strefy medalowej zamknęli im Włosi, którzy ostatecznie zajęli trzecie miejsce. Słabo za to wypadły nasze florecistki, które zajęły ósme miejsce wśród 10 zespołów.  Z kolei polskiej szpadzistki zajęły miejsce w środku stawki. Zakończyły zmagania na 9 pozycji w stawce 17 drużyn.

Szpadziści w 1/32 turnieju drużynowego nie musieli walczyć. W 1/16 pewnie pokonali Czechów 45:33, zaś w ćwierćfinale ulegli 39:45 Włochom. W walce o miejsca od 5 do 8 zmierzyli się najpierw z Austrią, którą pokonali 45:39, a na koniec turnieju stoczyli pojedynek z Ukrainą, którą pokonali 45:44. Złote medale wywalczyli Francuzi, którzy pokonali w finale reprezentację Chin 45:35. Brązowe medale przypadły Włochom, którzy w starciu o trzecie miejsce rozprawili się z Węgrami 45:25.

Z kolei szpadzistki w 1/16 zmierzyły się z Ukrainkami, które pewnie wygrały 45:36. Nasze rywali odpadły z rywalizacji w kolejnej rundzie po starciu z Włoszkami, które ostatecznie wywalczyły srebrne medale przegrywając finał 28:34 z Chinkami, zaś brązowe powędrowały do Węgierek, które pokonały 42:33 Japonki.

Florecistki w 1/16 zmagań drużynowych trafiły na Węgierki. Udało im się awansować do ćwierćfinału wygrywając 44:39. Niestety był to jedyny pojedynek, w którym zanotowały tego dnia zwycięstwo. W 1/8 uległy Włoszkom 23:45, a później kolejno musiały uznać wyższość: Francuzek (33:45) i Ukrainek (31:45). Złote krążki wywalczyły Chinki, które w finale rozprawiły się z Włoszkami 45:22. Brązowe medale wywalczyły Japonki, które wygrały 45:22 z Koreankami.