Zadania, konkursy i quizy

29 sierpnia 2023

Gra miejska „Od skrzata do olimpijczyka”

 

Zadania, konkursy i quizy

 

Dziś mamy dla Was kolejną porcję „tajemnic” związanych z naszą grą. A w zasadzie zdradzimy Wam gdzie szukać informacji, które przydadzą się Wam podczas wspólnej zabawy z Zagłębiowskim Klubem Szermierczym już 10 września.

 

Kochamy szermierkę, a zwłaszcza szermierkę szablą sportową. Chcemy byście mieli okazję poczuć choć część emocji, które towarzyszą naszym zawodniczkom i zawodnikom w czasie walk na szermierczej planszy. Nie myślcie sobie, że potrzymacie szablę w ręce i na tym koniec. To nie ozdoba, tylko sprzęt do walki. Wy też będziecie mieli okazję do zadania cięć i pchnięć, będziemy Was uczyć jak się przed nimi bronić czy to dzięki zasłonom czy wykorzystując pracę nóg. Każdy z Was poczuje jak to jest mieć na sobie szermierczy strój, rękawicę i maskę. Przekonacie się, że doskonale chronią one ciało, a przy tym nie ograniczają swobody ruchów. Być może usłyszycie podczas zabawy: en garde – pozycja szermiercza, prêts/prêtes – gotowi / gotowe, alle – naprzód, halte – stój, touché/touchée – trafiony / trafiona. Nie popisujemy się przed Wami znajomością francuskiego. Po prostu jest to język używany w trakcie międzynarodowych zawodów.

 

Jednak nasza gra to nie tylko szermiercza przygoda. Kochamy też nasze miasto i jego historię. Jesteśmy dumni z ludzi, którzy w nim żyli. Z radością odwiedzamy tak niezwykłe miejsca jak Pałac Schoena czy Dietla. Mamy nadzieję, że Was też fascynuje przeszłość naszej Małej Ojczyzny. W formie zabawy chcemy przybliżyć Wam nie tylko historię szermierki, ruchu olimpijskiego, ale też Sosnowca, niezwykłych ludzi, którzy w nim żyli, którzy oprócz pracy też lubi jak my dziś miło spędzić wolny czas, mieli swoje ulubione rozrywki i przyzwyczajenia.

 

Na naszej stronie zks.sosnowiec.pl oraz w mediach społecznościowych znajdziecie teksty, w których opowiemy Wam o tamtych czasach, ludziach, ale też o szermierce tej dawnej i współczesnej. Będziecie mogli poczytać o ludziach którzy rozsławiają nasze miasto na międzynarodowej arenie, a dowiecie się o nich naprawdę ciekawych rzeczy i to wcale nie związanych z treningami i zawodami.

 

Może w trakcie gry zapytamy Was ile metrów ma szermiercza plansza, a może jak wolny czas spędzały XIX-wieczne elity Sosnowca lub czy mistrzyni szabli jest równie dobra w innej dziedzinie. Warto więc od czasu do czasu zerknąć na naszą stronę.

 

Andrzej Kaim

 

 

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.