Z Sosnowca do kadry narodowej

27 września 2023

Z Sosnowca do kadry narodowej

Powrót po przerwie

 

Tomasz Dominik, trener ZKS Sosnowiec otrzymał nominację na stanowisko trenera kadr narodowych kadetek i juniorek w szabli. Szkoleniowiec, który na co dzień prowadzi m.in. Krzysztofa Kaczkowskiego, Zuzannę Cieślar i Angelikę Wątor w naszym klubie powraca na to stanowisko po kilku latach przerwy gdyż w latach 2018-2021 prowadził żeńską kadrę szablistek.

 

  • Cieszę się, że po raz kolejny będę miał okazję pracować z młodymi utalentowanymi szablistkami z całego kraju – mówi Tomasz Dominik. - Mam nadzieję, że moje doświadczenie i wiedza, które doprowadziły Krzysztofa czy Zuzę do sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej pozwolą powtórzyć ich osiągnięcia kolejnym pokoleniom szablistek.

 

Na razie trener Dominik skupia się na wybraniu współpracowników, którzy będą pomagać mu w pracy z kadrami kadetek i juniorek, lecz już wkrótce będzie towarzyszył szablistkom podczas Pucharu Europy, który odbędzie się w Godollo na Węgrzech 14 i 15 października. Polski Związek Szermierczy zdecydował, że pokryje koszt udziału w tych zawodach dla czterech kadetek: Amelii Ostrowskiej (UKS Akademia Szermierki Lublin), Lidii Tabędzkiej (Grodziski Klub Szermierczy), Amelii Siwek (TMS Sosnowiec) i Mai Koneckiej (O.Ś. AZS Poznań). Na Węgrzech zameldować się ma jeszcze 16 zawodniczek, których wyprawę opłacić mają ich macierzyste kluby. W tym gronie są m.in. Zofia Pieniążek, Alicja Swoboda i Natalia Bieńczyk z TMS Sosnowiec.

 

  • PZS zdecydował, że nasi reprezentanci nie będą brać udziału w pierwszych zawodach międzynarodowych, które na przełomie września i października odbędą się w Tibilisi w Gruzji – mówi T. Dominik. - Dodatkowo z kalendarza imprez wypadły także zawody, które miały być organizowane u nas w Sosnowcu oraz Dormagen w Niemczech (związane jest to z dopuszczeniem do rywalizacji zawodników z Rosji i Białorusi przez FIE – przyp. red.)

 

Oprócz doboru współpracowników w tym trenera przygotowania fizycznego, fizjoterapeuty oraz psychologa Tomasz Dominik ma jasno sprecyzowany plan pracy z kadrowiczkami.

 

  • Będziemy organizować wspólne zgrupowania dla kadetek i juniorek oraz juniorek i seniorek – podkreśla T. Dominik. - Chcemy by młodsze rocznik uczyły się i sparowały z bardziej doświadczonymi zawodniczkami. Zwracać będziemy też baczną uwagę na przygotowanie motoryczne oraz mentalne. Z pewnością skupimy się na walce na „czterech metrach”. Początkowa faza starcia ma kolosalne znacznie dla tego w jakim kierunku potoczy się pojedynek. Trzeba wiedzieć kiedy powalczyć o inicjatywę, ale też dostosować taktykę do przeciwnika. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na obronie i kontrataku. Pracować będziemy też nad skutecznością natarcia.

 

Na razie PZS nie postawił przed Tomaszem Dominikiem celów, które muszą zostać zrealizowane. Z pewnością jednak wyniki osiągane przez polskie szablistki w rywalizacji kadetek i juniorek będą miały wpływ na kolejne etapy współpracy związku i szkoleniowca ZKS.

Andrzej Kaim

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.