Wielkie święto szermierki

07 marca 2024

Sosnowiec. III Puchar Polski Seniorów

 

Już w najbliższą sobotę w Sosnowcu gościć będziemy czołówkę polskich szablistek i szablistów. Po raz pierwszy w naszym mieście odbędzie się jedna z edycji Pucharu Polski Seniorów. Żeby impreza doszła do skutku potrzebny był wspólny wysiłek organizacyjny Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego, Polskiego Związku Szermierczego w Warszawie, Śląskiego Związku Szermierczego w Katowicach oraz Urzędu Miejskiego w Sosnowcu i miejscowego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Do walki na szermierczych planszach stanie w zasadzie większość szermierczej braci z całej Polski. Poza nielicznymi wyjątkami pojawią się największe tuzy szabli. Oprócz seniorek i seniorów zobaczymy też najlepsze juniorki i juniorów, a nawet wyjątkowo utalentowanych kadetów i kadetki, którzy też marzą o wywalczeniu cennych punktów liczonych do rankingów krajowych w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Mimo że sosnowiecka hala przy ul. Żeromskiego gościć będzie blisko 200 uczestników pucharowych zmagań w ZKS nie widać nerwów czy też stresu związanego z organizacją tak wielkiego sportowego wydarzenia.

 

  • Przez lata organizowaliśmy Puchar Świata Juniorów więc powinniśmy sprostać organizacji i takiej imprezy – mówi Grzegorz Dominik, odpowiedzialny m.in. za dobór arbitrów, którzy sędziować będą starcia podczas III PPS. - Wypracowaliśmy procedury, mamy doświadczenie. Myślę, że wkładamy wiele trudu, aby zawsze jak najlepiej przygotować turnieje w Sosnowcu. Liczę, że i tym razem sprostamy oczekiwaniom zawodników i trenerów goszczących w naszym mieście.

 

 

To co dla ekipy ZKS wydaje się proste i oczywiste z pewnością przeciętnego zjadacza chleba, a nawet miłośnika szermierki mogłoby przyprawić o łysienie lub przynajmniej nową kolekcję siwych włosów. Główna hala sportowa na której na co dzień odbywają się treningi i mecze zespołów piłki koszykowej i ręcznej nie jest wyposażona w odpowiedni sprzęt do prowadzenia zmagań szermierczych. Plansze szermiercze, aparatura do rejestrowania trafień posiadająca atesty FIE, które w sumie będą ważyć blisko 5 ton, przyjadą do Sosnowca z Gliwic.

 

  • W dzisiejszych czasach gdy wszystko odbywa się on-line i każdy miłośnik szermierki chce mieć dostęp do informacji na żywo trzeba dysponować odpowiednim sprzętem i warunkami do organizacji takich imprez – podkreśla G. Dominik. - Dzięki temu każdy kto chce dowiedzieć się jaki był wynik walki może uzyskać takie informacje w zasadzie w tej samej chwili kiedy zawodnicy zakończą nie tylko cały mecz, ale poszczególne starcia.

 

Innym twardym orzechem do zgryzienia jest wybór sędziów. W zasadzie dobierani są oni z klucza geograficznego. Zajmuje się tym Kolegium Sędziowskie PZSzerm, w którym zasiada m.in. G. Dominik.

 

  • Przede wszystkim sędziowie czy sędziny wytypowani na arbitrów nie mogą być związani z jednym klubem, którego zawodnicy uczestniczą w zawodach – wyjaśnia G. Dominik. - Poza tym muszą posiadać odpowiednie umiejętności i wiedzę co w tym przypadku oznacza, że muszą posiadać minimum licencję B sędziego krajowego. Jeśli któryś z sędziów wybranych do sędziowania nie może z jakieś przyczyny wziąć udziału w zawodach wówczas prosimy klub o zarekomendowanie innej kandydatury, którą zatwierdza Kolegium Sędziowskie.

 

Nie pozostaje więc nic innego niż zaprosić sosnowiczan i mieszkańców okolicznych miast, by w sobotę zarezerwowali sobie czas i przyszli oglądać szermiercze zmagania. Oficjalne otwarcie turnieju odbędzie się o godz. 10.45, zaś już 15 minut później do walki przystąpią szabliści. Panie zmagania rozpoczną o godz. 12.00. Zakończenie zawodów planowane jest na godz. 18.00. Warto być z nami w najbliższą sobotę choćby po to by dopingiem wspierać szermierzy z sosnowieckich klubów. Wstęp na zawody jest bezpłatny. Podczas turnieju będzie można skorzystać z bufetu, a przede wszystkim zobaczyć w akcji czołówkę polskiej szabli.

Andrzej Kaim

Jedną z reprezentantek naszego klubu podczas sobotnich zmagań będzie Zuza Cieślar. 

Fot. PZSzermi/BizzeTeam

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.