Wielki sprawdzian umiejętności

15 października 2023

Sosnowiec-Godollo. Przed Pucharem Europy Kadetów

 

Wielki sprawdzian umiejętności

 

Ponad 230 kadetek i blisko 250 kadetów z całego świata w najbliższy weekend walczyć będzie na szermierczych planszach w węgierskim Godollo o tryumf w Pucharze Europy. Polskę reprezentować będzie 16 młodych szablistek i 18 szablistów. Opiekunem żeńskiej części naszej kadry narodowej jest Tomasz Dominik. Oprócz niego ZKS nie ma żadnego przedstawiciela, ale sosnowiecką szablę na arenie międzynarodowej reprezentować będą: Amelia Siwek, Natalia Bieńczak i Dominik Zubko z TMS. Amelia to aktualny nr 3 krajowego rankingu szablistek, a Natalia plasuje się na 20 miejscu w tym gronie. Z kolei Dominik zajmuje 16 lokatę w gronie kadetów.

 

  • Jednym z zawodników, którzy mogli pojawić się w Godollo był Kuba Kieca (nr 13 rankingu krajowego) – mówi Tomasz Dominik. - Jednak biorąc pod uwagę jego kłopoty zdrowotne doszliśmy do wniosku, że trzydniowy wyjazd i liczba walk, które musiałby stoczyć podczas turnieju to zbyt duże obciążenie dla jego organizmu. Sądzę, że w najbliższym czasie Kuba wystartuje w zawodach krajowych, a później pomyślimy o rywalizacji międzynarodowej.

 

Turniej w Godollo, a w zasadzie dwa (indywidualny i drużynowy) to dla trenera T. Dominika okazja do bacznej obserwacji szablistek z młodego pokolenia.

 

  • W tym wieku (najstarsi kadeci i kadetki mają 16 lat – przy. Red) szablistki nie są na pewno w pełni ukształtowanymi zawodniczkami, zarówno pod względem rozwoju fizycznego, mentalnego, ale też technicznych umiejętności – podkreśla. - Mimo że kojarzę większość moich podopiecznych ze zmagań na arenie krajowej to jednak nie miałem jeszcze okazji, by spędzić z nimi więcej czasu i popracować podczas konsultacji kadry narodowej. Zmagania w Godollo pozwolą mi na wyciągnięcie pierwszych wniosków.

 

Na turniej nasza kadra wyjeżdża w piątek o 7.30, a podróż autokarem zajmie z pewnością ponad 8 godzin. W sobotę odbędzie się turniej indywidualny, zaś w niedzielę drużynowy. Najliczniejsze reprezentacji wystawili do zmagań w Godollo gospodarze (38 szablistek i 55 szablistów). Poza nimi po dwadzieścia osób reprezentować będzie barwy m.in. USA, Turcji, Rumunii, Włoch, Niemiec czy Bułgarii.

Jak w tej rywalizacji wypadną Polki i Polacy będziemy mogli przekonać się już w najbliższy weekend.

 

Andrzej Kaim

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.