Wielka impreza już we wrześniu

16 sierpnia 2023

Wielka impreza już we wrześniu

 

Historia z szermierką

 

Wielkimi krokami zbliża się początek nowego sezonu szermierczego. Mimo, że trwają wakacje nasi zawodnicy i kadra instruktorska większość sierpnia spędza na obozach przygotowawczych. Najpierw był wyjazd nad morze do Dźwirzyna, a 17 sierpnia rozpoczyna się obóz w Zawoi. Gdy zawodnicy i trenerzy szlifować będą formę w górach także na miejscu w Sosnowcu trwać będą ostatnie przygotowania do niezwykłej imprezy. Zagłębiowski Klub Szermierczy wspólnie z Muzeum Pałac Schoena, Centrum Artystyczno-Biznesowym Pałac Dietla, portalem informacyjnym slazag.pl oraz Urzędem Miejskim w Sosnowcu przygotowują imprezę dla mieszkańców Sosnowca i miast Zagłębia Dąbrowskiego. Możemy to wreszcie oficjalnie napisać: 10 września br. odbędzie się gra miejska „Od skrzata do olimpijczyka”, a patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

 

Na uczestników czeka moc atrakcji m.in. wyzwania szermiercze, konkursy sprawnościowe, łamigłówki logiczne i zagadki historyczne, a także atrakcyjne nagrody dla zwycięzców oraz zaproszenie do wspólnych treningów w naszym klubie dla wszystkich chętnych. Gra skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, ale mogą w niej wziąć udział wszyscy chętni. Wystarczy na adres e-mail: gramiejska.zks@gmail.com wysłać wiadomość zawierającą: nazwę drużyny, imiona i nazwiska oraz daty urodzenia uczestników (w grze mogą brać udział wyłącznie zespoły liczące od 3 do 6 osób w tym 1 maksymalnie 2 osoby dorosłe) oraz adres e-mail, na który prześlemy komplet dokumentów niezbędnych do rejestracji drużyny i podamy miejsce w Sosnowcu, z którego zespół rozpocznie zmagania w naszej grze.

 

Czym jest gra miejska i czego mogą spodziewać się uczestnicy zabawy to z pewnością podstawowe pytania, które zadają sobie wszyscy czytający ten tekst. Wyobraźcie sobie, że nasze miasto to wielka plansza, na której odbędzie się pasjonująca zabawa. Nasza łączy w sobie elementy prawdziwej historii i to zarówno tej powszechnej jak i lokalnej oraz fabularną przygodę.

 

Przenieśmy się na chwilę do XIX wieku. Mamy rok 1888. W Paryżu spotykają się Pascal Grousset i baron Pierre de Coubertin. Obaj mają wielkie marzenie. Chcą by sportowcy z całego świata spotykali się cyklicznie podczas zawodów wzorowanych na starożytnych igrzyskach olimpijskich. Niespełna sześć lat później, w czerwcu 1894 roku w Paryżu z inicjatywy barona de Coubertin odbył się Międzynarodowy Kongres Wskrzeszenia Igrzysk Olimpijskich. Wzięło w nim udział 79 delegatów oraz 2000 zaproszonych gości. 23 czerwca 1894 r. powołano do życia Igrzyska Olimpijskie ery nowożytnej. Powstał Międzynarodowy Komitet Olimpijski, w skład którego weszło 15 przedstawicieli 12 krajów biorących udział w posiedzeniu Kongresu. Pierwszym prezesem MKOl został Grek  Dimitrios Wikielas. Ustalono, że sportowcy rywalizować będą w 10 dyscyplinach, m.in. gimnastyce sportowej, kolarstwie szosowym i torowym, lekkoatletyce, pływaniu oraz szermierce.

 

W latach 70-tych XIX wieku rozpoczyna się „złota era” Sosnowca. To wówczas do pogranicznej miejscowości na rubieżach Cesarstwa Rosyjskiego sprowadzili się ludzie, którzy odcisnęli swoje piętno na dalszych losach osady. Prawa miejskie uzyskała w 1902 roku. W 1874 roku osiedla się tu Paul Lamprecht. Rok później dołączają do niego Ernst i Franz Schoen oraz Ludwig Mauve, a w roku 1878 Henryk Dietel wraz z żoną Klarą. Ci niezwykli ludzie byli nie tylko świetnymi biznesmenami, ale także wielkimi mecenasami nauki, kultury i sztuki. A co by się stało gdyby zainteresowali się nowożytnymi igrzyskami olimpijskimi? I tu właśnie dochodzimy do sedna scenariusza naszej gry miejskiej.

 

Pod koniec XIX-wieku miejscowi przedsiębiorcy m.in. Schoenowie, Dietlowie, Lamprechtowie łączą siły, by wspólnie znaleźć szermierzy, którzy powalczą o laury podczas nowożytnych igrzysk olimpijskich. Dlatego właśnie organizują turniej dla szermierzy, ale także młodych mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, by fechmistrzowie, których sprowadzili z różnych stron świata wybrali tych najbardziej obiecujących, którzy być może w przyszłości zapiszą się na kartach historii jako współcześni olimpijczycy.

 

W trakcie gry nasi trenerzy, ale też zawodnicy, ci utytułowani ale też ci młodsi, którzy dopiero niedawno rozpoczęli swoją przygodę z szermierką będą wtajemniczać uczestników zabawy w arkana sztuki szermierczej. Postarają się przekazać im jak najwięcej ze swoich umiejętności, a sędziowie oceniać będą postępy nowicjuszy i przyznawać im punkty. Drużyny będą musiały się także wykazać wiedzą z zakresu historii naszego miasta, ludzi z nim związanych. Każda prawidłowa odpowiedź udzielona przez uczestników to dodatkowa podpowiedź związana z kolejnymi miejscami, do których trzeba dotrzeć, by ukończyć zmagania i mieć większe szanse na końcowe zwycięstwo.

 

Liczymy, że ten sposób promocji naszego klubu oraz szermierki sportowej spodoba się mieszkańcom Zagłębia Dąbrowskiego i licznie będą chcieli sprawdzić jak wypadną podczas gry. Zespoły można rejestrować do 6 września br. wyłącznie przy pomocy poczty elektronicznej gramiejska.zks@gmail.com. W grze może uczestniczyć maksymalnie 50 zespołów. O zakwalifikowaniu do udziału w grze decydować będzie data przesłania zgłoszenia.

 

Andrzej Kaim

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.