Walka o Rijad trwa

08 marca 2024

Sosnowiec. III Puchar Polski Seniorów

 

Z pewnością najważniejsze rozstrzygnięcia w gronie szablistek walczących w III Pucharze Polski Seniorek zapadną w gronie najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodniczek. Sylwia Matuszak z KKSz Konin, Małgorzata Kozaczuk z AZS AWF Warszawa, nasza Zuza Cieślar i Daria Skonieczna z UKS Szabla Ząbki to główne kandydatki do medali. Trochę w ich cieniu toczyć będzie się inna, niezwykle emocjonująca walka. O ile w kategorii seniorek ranking krajowy nie pozostawia wiele wątpliwości co do tego w jakim składzie nasza reprezentacja pojawi się na najważniejszych imprezach szermierczych w sezonie to wyniki sobotniego turnieju znów mogą doprowadzić do mających kolosalne znacznie zmian u juniorek. A stawka jest naprawdę wysoka. Gabrysia Wójcik (ZKS Sosnowiec), Aniela Kozłowska (UKS Hajduczek Olsztyn) i Maria Więckiewicz (UKS Szabla Ząbki) walczą o dwa miejsce w kadrze narodowej na zbliżające się wielkimi krokami Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej od 12 do 20 kwietnia br. Ich występowi podczas III PPS towarzyszyć będzie więc ogromna presja i emocje.

 

- Jeśli chodzi o juniorki to tylko Zuzanna Lenkiewicz i jej imienniczka Porada z TMS Sosnowiec są pewne miejsca w reprezentacji, która wystąpi w Rijadzie. Z pozostałej trójki każda z dziewczyn może umocnić swoją pozycję, ale także spaść na piąte miejsce w rankingu i pogrzebać szansę na wyjazd na MŚJ - mówi Tomasz Dominik, szkoleniowej ZKS i opiekun kadry narodowej kadetek i juniorek.

 

Lenkiewicz, liderka naszej drużyny i zarazem nr 1 w rankingu krajowym zgromadziła dotychczas 435 punktów. Drugą Poradę wyprzedza o 191 punktów (244 pkt). Kolejna w zestawieniu jest Gabi Wójcik, która w dotychczasowych występach zgromadziła 209 punktów, czwarta Kozłowska ma ich 207, a piąta Więckiewicz równo 200. Takie zdobycze punktowe potwierdzają słowa trenera Tomasza Dominka. Wystarczy jedna słabsza walka, odpadnięcie z rywalizacji na wczesnym etapie i do Rijadu realizować marzenia i walczyć z najlepszymi na świecie pojedzie ktoś inny.

 

  • Z jednej strony taka zacięta rywalizacja i zmiany powodują, że jako opiekum naszej reprezentacji nie mam pewności, które dziewczyny wyjadą na najważniejszą imprezę w sezonie - mówi T. Domini. - Jednak jest też pozytywny aspekt tej sytuacji. Dziewczyny wiedzą, że jeśli chcą spełnić swoje marzenia muszą się systematycznie rozwijać, ciężko pracować i niestety rywalizować ze sobą w różnych imprezach co sprawia, że podnosi się poziom ich umiejętności, stają się odporniejsze psychicznie.

 

Wszystkim juniorkom życzymy oczywiście jak najlepszego startu w Sosnowcu, ale szczególnie mocno ściskać będziemy kciuki za naszą Gabi Wójcik.

 

Andrzej Kaim

Czy do Rijadu szablistki pojadą w takim samym składzie, w którym zaprezentowały się podczas MEJ w Neapolu? A może dojdzie do przetasowań? Dowiemy się tego już wkrótce.

Fot. PZSzerm/BizziTeam

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.