Walka nie tylko o punkty

12 stycznia 2024

Powrót do krajowych zmagań

 

W najbliższy weekend będziemy emocjonować się nie tylko startem seniorek i seniorów w Pucharze Świata w Tunisie, ale także zmaganiami juniorek i juniorów. W Olsztynie czołówka szablistek i szablistów zmierzy się podczas III Pucharu Polski. Na planszach zobaczymy piątkę naszych reprezentantów: Kalinę Kordel, Agatę Sajnóg i Gabrysię Wójcik oraz Jana Michonia i Mateusza Grabisa.

 

  • Zawody w Olsztynie to ostatni poważny sprawdzian przed Mistrzostwami Polski w tej kategorii wiekowej, które rozegrane zostaną w tym samym miejscu za dwa tygodnie – podkreśla Grzegorz Dominik, trener ZKS. - Dodatkowym elementem, który sprawia, że są one bardzo ważne to zacięta rywalizacja o jak najwyższą pozycję w rankingu krajowym. Tylko pierwsza czwórka pojedzie bowiem na Mistrzostwa Europy.

 

Aktualnie sytuacja w rankingu juniorek wygląda następująco: nikt nie ma szans dogonić Zuzanny Lenkiewicz z TMS Sosnowiec, krajowego numeru 1, która zgromadziła dotychczas 435 punktów, a o kolejne trzy miejsca premiowane wyjazdem na ME, które odbędą się w Neapolu 26 – 29 lutego br. toczyć się będzie zacięta walka pomiędzy sześcioma zawodniczkami. Druga w rankingu jest Maria Więckiewicz z UKS Szabla Ząbki (190 pkt), która wyprzedza Zuzannę Poradę z TMS Sosnowiec (189 pkt) i naszą Gabrysię Wójcik (176 pkt). Kolejne miejsca zajmują: Aniela Kozłowska z UKS Hajduczek Olsztyn (174 pkt) i Karolina Hofman z TMS Sosnowiec (149 pkt). Jeszcze trzy zawodniczki zgromadziły dotychczas ponad 100 pkt rankingowych: Lidia Tabędzka z Grodziskiego Klubu Szermierczego (126 pkt), Kalina Kordel z ZKS Sosnowiec (122 pkt) i Paulina Porada z TMS Sosnowiec (108 pkt). Wszystkie one widnieją na liście startowej najbliższych zawodów.

 

  • W historii szermierki nie raz dochodziło do sytuacji, że o tym kto pojechał na mistrzowską imprezę decydował jeden punkt rankingowy – mówi G. Dominik. - Mam nadzieję, że Gabi nie tylko utrzyma swoją pozycję na liście klasyfikacyjnej, ale nawet ją poprawi.

 

Wszystkich sympatyków szermierki, zwłaszcza tej sosnowieckiej, interesuje postawa naszej „eksportowej” szablistki – Gabi Wójcik. Po przejściu do kategorii juniorek niektórzy oczekiwali, że będzie dominować podobniej jak w kadetkach. Słabsze wyniki osiągane zarówno podczas rywalizacji krajowej jak i międzynarodowej spotykają się ze zdziwieniem i niezrozumieniem. Jednak trener G. Dominik uspokaja.

 

  • Pamiętajmy, że Gabi podczas dwóch pierwszych zawodów z cyklu Pucharu Świata doszła do 1/64 – mówi trener Dominik. - Walki o wejście do czołowej 16 zawodów przegrała nieznacznie z Lenkiewicz 13:15, zaś drugą tylką 1 punktem. Wierzę, że już wkrótce moja podopieczna pokaże pełnię swoich możliwości, a my będziemy cieszyć się z jej sukcesów.

 

Nieco inna jest sytuacja pozostałych naszych zawodniczek i zawodników, którzy wystąpią w sobotę w Olsztynie. Z pewnością wszyscy będą chcieli zaprezentować się z jak najlepszej strony, ale w zdecydowanej większości przypadków nie ciąży na nich tak wielka presja jak na G. Wójcik. Podobnie jak trener Grzegorz także inny szkoleniowiec ZKS – Michał Kochan podkreśla, że zawody w Olsztynie to ostatnia okazja do sprawdzenia formy przed zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Polski Juniorów.

 

  • Janek i Mateusz mają przede wszystkim zdobywać cenne punkty do rankingu kadetów, które mogą pomóc im zakwalifikować się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, ale również zdobywać doświadczenie – podkreśla M. Kochan.

 

Juniorzy do rywalizacji przystąpią w sobotę o godz. 11.00, zaś juniorki staną do walk o 11.45.

Andrzej Kaim

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.