W komplecie walczą dalej.

23 lipca 2023

Mistrzostwa Świata w Mediolanie.

W komplecie walczą dalej.

 

Pierwszy dzień zmagań szermierzy podczas Mistrzostw Świata w Mediolanie dostarczył kibicom ZKS Sosnowiec wielu emocji związanych z udziałem Krzysztofa Kaczkowskiego w turnieju indywidualnym szablistów. Śmiało można stwierdzić, że to był prawie perfekcyjny start naszego zawodnika.

W grupowych zmaganiach Krzysztof wygrał 5 z 6 walk i pewnie awansował do rundy pucharowej. Najpierw 5:2 pokonał 17-letniego Uzbeka, Zuhriddina Kodirova, później 5:1 rozprawił się z 23-latkiem z Kanady, Francoisem Cauchonem, a w trzeciej walce do zera wygrał z kolejnym 17-latkiem, tym razem z Czech, Filipem Wagnerem. Także 26-letni Niemiec, Luis Bonah nie był wyzwaniem dla naszego zawodnika, który wygrał z nim 5:2. Dopiero 22-letni Meksykanin, Brandon Romo wyszedł zwycięsko z rywalizacji z szablistą ZKS i wygrał z nim 5:3. W ostatniej walce w grupie Kaczkowski po zaciętym pojedynku wygrał 5:4 z reprezentantem Hiszpani, 25-letnim Inakim Bravo. Oprócz Kaczkowskiego 5 walk wygrał także reprezentant Uzbekistanu, ale nasz zawodnik miał nieznacznie lepszy stosunek trafień zadanych do straconych i dzięki temu to on ostatecznie triumfował w grupie.

W pierwszej rundzie eliminacyjnej nasz szablista nie musiał walczyć. W pojedynku o awans do turnieju głównego Kaczkowski zmierzył się z 27-latkiem z Kolumbii, Mario Palciosem Murillo. Nasz zawodnik nie dał swojemu rywalowi najmniejszych szans i wygrał 15:6.

W kolejnej fazie turnieju nasz szablista zmierzy się na początek z Raoulem Bonahem, 24-letnim Niemcem. W niedawnych Igrzyskach Europejskich, które rozegrane zostały w Krakowie przeciwnik Krzysztofa Kaczkowskiego wraz z kolegami wywalczył trzecie miejsce w turnieju drużynowym. Jeśli reprezentant Polski pokona go, to walce o czołową 16-tkę turnieju przyjdzie mu się zmierzyć z wygranym z pary Bolade Apithy (nr 6 światowego rankingu) z Francji i Hansol Ha z Korei.

Najważniejsza część turnieju indywidualnego męskiej szabli rozegra się we wtorek 25 lipca. Także pozostała trójka polskich szablistów weźmie udział w tej fazie turnieju. Piotr Szczepanik z MUKS Victor Warszawa wygrał 4 z 5 walk w grupie, Szymon Hryciuk z AZS AWF Katowice zaliczył w tej fazie mistrzostw także 4 zwycięstwa, ale stoczył 6 pojedynków, a Olaf Stasiak z KKSz Konin wygrał w trzech z pięciu walk i wszyscy zameldowali się w kolejnej fazie zmagań.

Olaf Stasiak w pierwszej walce pucharowej pokonał 15:12 Abdullaha Almansafiego z Arabii Saudyjskiej, a w kolejnej walce pewnie wygrał 15:8 z Hiszpanem Oscarem Fernandezem Blanco. Teraz przed nim niezwykle trudne zadanie. Jeśli chce awansować dalej musi pokonać Francuza Maxime Pianfetiego, który zajmuje 4 miejsce w rankingu światowym.

Z kolei Piotr Szczepanik podobnie jak Krzysztof Kaczkowski po walkach grupowych otrzymał wolny los, a w kolejnym pojedynku wygrał 15:14 po zaciętej walce z Bułgarem Teodorem Stoychevem. Teraz przyjdzie mu zmierzyć się z Koreańczykiem Gu Bongil (nr 17 światowego rankingu).

Ostatni z naszych reprezentantów Szymon Hryciuk na początek fazy pucharowej wygrał 15:4 z zawodnikiem z Singapuru Nicolasem Loo Wei Hao, a później rozprawił się z Kolumbijczykiem Sebastianem Cuellarem 15:6. W walce o awans do grona najlepszych 32 zawodników globu przyjdzie mu się zmierzyć z Junho Kimem z Korei (nr 10 na świecie).

Andrzej Kaim

 

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.