Trzy złota, srebro i worek brązów

14 kwietnia 2024

Sosnowiec – Krzeszowice. II Puchar Żubrów

 

Turniej szabli w Krzeszowicach należał do ekipy ZKS Sosnowiec. Tym razem, oprócz Zosi Wolskiej, która powtórzyła swój sukces ze Skawiny, na najwyższym stopniu podium stanął także Kacper Karczmarczyk, rewanżując się Dominikowi Zubko z TMS za bolesną porażkę w I Pucharze Żubrów. Obaj startowali w kategorii młodzików. Trzeci złoty krążek dorzuciła Helka Kaim, walcząca w kategorii zuchów, która dotychczas musiała zadowalać się brązowymi medalami w rywalizacji międzyklubowej.

Świetnie spisali się też inni nasi reprezentanci: Marysia Wójcik i Emilka Lizak (młodziczki) wróciły do domu ze srebrem i brązem. Kolejne krążki wszystkie brązowe wywalczyły: Tosia Łysy i Lena Pakuła (dzieci) oraz Olek Dominik (zuchy) i Natasza Kocjan (skrzaty). Reszta zawodniczek i zawodników, mimo że nie stanęła na podium, także walczyła bardzo dzielnie. Jednak największe wrażenie zrobił na wszystkich debiutant Olaf Kwaśniewski. Mały wojownik, skazany na pożarcie, sprawił wielką niespodziankę, pokonując swoich klubowych, starszych kolegów: Kubę Paczkowskiego i Patryka Wilka.

 

Różne ścieżki mistrzów

Nasze mistrzynie i mistrz w zupełnie odmiennym stylu sięgnęli po złote medale. Kacper nie zwalniał tempa w żadnej z walk. Zaczął od wysokiego „c” w swojej grupie, wygrywając wszystkie sześć walk i to w imponującym stylu, bo rywalom oddał zaledwie dwa punkty. W ćwierćfinale rozprawił się 12:4 z Iwo Koczwarą z Kolejarza 24 Katowice i w takim samym stosunku wygrał w półfinale z Przemysławem Suskiem, również z katowickiego klubu. W finale nasz szermierz zrewanżował się Dominikowi Zubko z TMS Sosnowiec za porażkę w walce o złoto w Skawinie, wygrywając 12:8.

Dość nieoczekiwanie numerem 1 po walkach grupowych młodziczek nie została Zosia Wolska, która wygrała na tym etapie trzy walki, ale poniosła też dwie porażki: z klubową koleżanką Olą Otok i Alicją Polak z Kolejarza 24 Katowice. Jednak później dominacja naszej liderki nie podlegała najmniejszej dyskusji. Najpierw w 1/16 zmagań 12:2 wygrała z Zofią Wyszyńską z PTS Jagiellończyk Białystok, a w ćwierćfinale 12:8 z Anastasiyą Yasko z UKS 13 Białystok. W półfinale na jej drodze stanęła Emilka Lizak, która sprawiła, że Zosia musiała wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności, by wygrać 12:10. W porównaniu z tym starciem finałowa rywalizacja z kolejną sosnowiczanką, czyli Marysią Wójcik była dla Wolskiej miłym spacerkiem. Wygrała 12:3 i jest to jej drugi triumf w tegorocznej edycji Pucharu Żubrów.

Upadki i wzloty ma na swoim koncie Helka Kaim. W grupowych starciach późniejsza mistrzyni zanotowała dwa zwycięstwa i dwie porażki. Nieznacznie, bo 3:4 uległa Stefanii Mizak i 0:4 Amelii Kwaśniewskiej, które broniły barw KS Cracovia 1906. W półfinale Helka zafundowała widzom dreszczowiec. Walczyła z Kwaśniewską i prowadziła już 6:3, by później stracić trzy punkty z kolei. W nerwowej końcówce to ona jednak okazała się bardziej zdeterminowana i odporna na stres, i wygrała 8:7. Z kolei w finale z Mizak pierwszą część walki Kaim przegrała 2:4. Po wznowieniu straciła kolejny punkt i wówczas na planszę wróciła wojowniczka. Kolejne trzy akcje to trzy punkty dla Helki i remis 5:5. Później rywalka zadała jedno trafienie, ale nasza szablistka odpowiedziała kolejną trzypunktową serią i dość nieoczekiwanie nawet dla niej samej sięgnęła po złoto.

 

Szanse na masters

Większość naszej reprezentacji świetnym występem w turnieju w Krzeszowicach zrobiła ogromny krok w kierunku awansu do Turnieju Masters, który odbędzie się w czerwcu w Niepołomicach, gdzie wystąpią najlepsze ósemki zawodniczek i zawodników z każdej kategorii wiekowej z podziałem na dziewczęta i chłopców. Oczywiście w niektórych przypadkach wiele zależeć będzie od rozstrzygnięć w trakcie III Pucharu Żubrów, który rozegrany zostanie w Krakowie na początku maja.

Na dziś w najlepszych ósemkach widnieją następujące nazwiska: młodziczki - 1. Zofia Wolska, 2. Emilka Lizak, 3. Marysia Wójcik i 6. Ola Otok; dzieci - 8. Natalka Maksym (15 pkt) 9. Tosia Łysy (14 pkt) i 11. Lena Pakuła (13 pkt); zuchy – 2. Hela Kaim, 3. Ala Dominik i Hania Ziętal (zapewniony udział w masters) skrzaty – 3. Natasza Kocjan (pewne miejsce w masters). W gronie chłopców aktualnie sytuacja wygląda następująco: młodzicy – Kacper Karczmarczyk (ZKS) i Dominik Zubko (TMS) są liderami (po 41 pkt); dzieci – 16. Antek Goździak (15 pkt) i 23. Janek Hajduła (9 pkt), a ósmy w klasyfikacji generalnej Bartłomiej Marciniak ma koncie 24 pkt; zuchy – 3. Kuba Paczkowski i Olek Dominik (po 12 pkt), 5. Alan Popławski i Patryk Wilk (po 11 pkt), 10. Olaf Kwaśniewski 2 pkt i 11. Marcel Gawle 1 pkt, a ósmy w klasyfikacji generalnej Antonio Rakowicz – Martins ma ich koncie 5.

Andrzej Kaim

Tym razem na najwyższym stopniu podium stanęli: Zosia Wolska (pierwsza z lewej), Hela Kaim i Kacper Karczmarczyk. 

Fot. Andrzej Kaim

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.