To nie tak miało być

25 lipca 2023

Mediolan. Mistrzostwa Świata w szermierce

Po awansie czwórki polskich szablistów do turnieju głównego w Mediolanie chyba wszyscy ostrzyli sobie zęby na więcej i nie mogli się doczekać walki o medale. Szczególnie duże oczekiwania fani szermierki mieli wobec występu Krzysztofa Kaczkowskiego. Wszyscy wszak mieli w pamięci jego kapitalny występ podczas Igrzysk Europejskich, gdzie wywalczył srebrny medal ulegając nieznacznie niesamowitemu Sandro Bazadze z Gruzji. O ile ten ostatni powtórzył swój wyczyn z Krakowa, w Mediolanie dotarł do finału, gdzie uległ Amerykaninowi Eliemu Dershwitzowi 6:15, to szablista ZKS-u wypadł poniżej oczekiwań i swoich możliwości. Nasz zawodnik już w 1/64 turnieju przegrał 11:15 z Roaulem Bonahem z Niemiec i jego piękny sen o doskonałym występie podczas zmagań indywidualnych został brutalnie przerwany.

Także dwaj inni polscy zawodnicy pożegnali się z marzeniami na tym etapie szermierczych zmagań. Piotr Szczepanik uległ 8:15 Koreańczykowi Bongil Gu, a Olaf Stasiak przegrał 7:15 z Francuzem Maxime Pianfettim. Za to swoje szanse doskonale wykorzystał Szymon Hryciuk. W walce o awans do 1/32 mistrzostw pewnie pokonał 15:7 znacznie wyżej notowanego Koreańczyka Junho Kima. W walce o awans do czołowej 16 mistrzostwo Hryciuk zmierzył się z Egipcjaninem Medhatem Moatazem. W niedawnych mistrzostwach Afryki ten zawodnik zajął 5 miejsce indywidualnie oraz 1 miejsce w zmaganiach drużynowych. Po wyrównanej walce Hryciuk pokonał go 15:12 i zameldował się w kolejnej rundzie mistrzostw globu. Następnym przeciwnikiem Polaka okazał się Irańczyk Ali Pakdaman. Był on zdecydowanym faworytem w tej walce. Podczas mistrzostw Azji wywalczył w końcu złoty medal indywidualnie oraz srebrny w drużynie. Mimo to polski szablista sprawił kolejną niespodziankę i wygrał z nim 15:12. Niestety drogę do strefy medalowej zamknął Polakowi Aron Szylagyi z Węgier, który pokonał go 15:8.

Ostatecznie nasi szabliści zostali sklasyfikowani na następujących pozycjach: Szymon Hryciuk - 7, Krzysztof Kaczkowski – 44, Piotr Szczepanik – 49 i Olaf Stasiak – 61. Teraz przed nimi udział w turnieju drużynowym, który odbędzie się 27 lipca (czwartek).