Szablistki pokazały klasę.

08 grudnia 2023

Antalya – Sosnowiec. Puchar Świata Juniorów w szabli.

 

Szablistki pokazały klasę.

 

Kilka dni temu zastanawialiśmy się czy polskie juniorki, a wśród nich nasze sosnowiecki szablistki prowadzone przez trenera Tomasza Dominika, przebojem wedrą się do światowej czołówki, która zjechała do tureckiej Antalyi rywalizować podczas zawodów z cyklu Pucharu Świata? Dziś znamy już odpowiedź na to pytanie: w gronie 138 zawodniczek trzecie miejsce wywalczyła Zuzanna Lenkiewicz z TMS Sosnowiec, zaś Maria Więckiewicz z UKS Szabla Ząbki znalazła się w czołowej 16 turnieju i została sklasyfikowana na 11 pozycji.

Kolejne trzy polskie zawodniczki, w tym Gabrysia Wójcik z ZKS znalazły się wśród najlepszych 64 szablistek rywalizujących w Antalyi. Gabi odpadła po zaciętej rywalizacji z Zuzanną Lenkiewicz, której uległa zaledwie 13:15. Można tylko zastanawiać się, jak daleko zaszłaby nasza zawodniczka, gdyby trafiła na kogoś innego niż trzecia szabla Pucharu Świata.

Oprócz niej na tym etapie zawodów zameldowały się także: Karolina Hofman z TMS Sosnowiec oraz Lidia Tabędzka z Grodziskiego Klubu Szermierczego. Dziewczęta zostały sklasyfikowane na następujących miejscach: Hofman – 41, Wójcik – 49 i Tabędzka – 57.

W turnieju głównym zameldowały się także kolejne dwie polskie szablistki. Obie odpadły z rywalizacji pucharowej w 1/128 zmagań. Aniela Kozłowska z UKS Hajduczek Olsztyn ostatecznie zajęła 66 miejsce, zaś Zuzanna Porada z TMS Sosnowiec uplasowała się na 78 lokacie.

 

Udanie w grupach.

Udany start polskich szablistek zapowiadała już ich postawa w zmaganiach grupowych. Najlepiej wypadły Lenkiewicz i Więckiewicz (5 wygranych w 6 walkach). Odrobinę słabiej zaprezentowały się: Wójcik, Hofman i Kozłowska (4 wygrane w 6 walkach). Kolejne dwie z naszych reprezentantek: Porada oraz Tabędzka zanotowały po trzy zwycięstwa w sześciu starciach. Cała siódemka awansowała do fazy pucharowej. Lenkiewicz i Więckiewicz, które po zmaganiach grupowych zostały rozstawione z nr 12 i 16 nie musiały walczyć w pierwszej rundzie i znalazły się od razu w 1/64 turnieju. Do tej dwójki dołączyły jeszcze: Tabędzka, która wygrała 15:8 z Niemką, Poliną Khol, Wójcik, która rozprawiła się 15:6 z Brytyjką, Amy Westwell i Hofamn, która pokonała 15:10 kolejną Brytyjkę, Keirę D-Sallows. Rumunki: Amalia Covaliu i Denisa Serban okazały się zbyt silne dla Anieli Kozłowskiej (porażka 10:15 z Covaliu) i Zuzanny Porady (porażka 7:15 z Serban).

 

Nieszczęsne rozstawienie.

Aż pięć szablistek, w tym trzy sosnowiczanki (dwie z TMS i jedna z ZKS) znalazły się w gronie 64 najlepszych. Niestety, wyniki grupowe i rozstawienie po nich sprawiły, że dwie z nich: Lenkiewicz i Wójcik musiały zmierzyć się ze sobą w walce o awans do 1/32 zmagań. Lenkiewicz, która niedawno wywalczyła trzecie miejsce Pucharze Polski Seniorek i Wójcik, która zajęła w tych zawodach 8 miejsce musiały na chwilę odłożyć sympatię do rywalki na półkę i zapomnieć, że walczą z koleżanką z reprezentacji. Po emocjonującej walce lepsza okazała się Lenkiewicz, która pokonała Gabi 15:13.

Kolejną polską szablistką, której udało się awansować do 1/32 zawodów okazała się Więckiewicz. Wygrała ona 15:13 po zaciętej walce z Turczynką, Nil Gungor. Los Wójcik podzieliły zaś: Tabędzka, które nie mogła znaleźć sposobu na Marie Clemnetinę Polli z Włoch i uległa jej wysoko 3:15 oraz Hofman, która nieznacznie 12:15 przegrała z Niemką, Viktorią Graudins.

 

Tori zbyt silna.

W 1/32 turnieju zostały więc dwie polskiej szablistki: Więckiewicz i Lenkiewicz. Obie zostały pokonane w kolejnych walkach tylko na różnym etapie zawodów przez Francuzkę, Toscanę Tori. Zanim jednak do tego doszło obie wygrały swoje następne walki i awansowały do czołowej 16 Pucharu Świata. Więckiewicz po dreszczowcu wygrała 15:14 z Amerykanką, Charmain Andres, zaś Lenkiewicz pewnie wygrała z Brytyjką, Lexi Craze 15:10.

W walce o ćwierćfinał Więckiewicz trafiła na Tori, która nie dała jej najmniejszych szans i szablistka na co dzień trenująca w UKS Szabla Ząbki przegrała aż 5:15. Za to Lenkiewicz pokazała się z dobrej strony i ponownie cieszyła się z wygranej, tym razem 15:11 z Bułgarką, Emmą Neikovą. W identycznym rozmiarze szablistka z TMS tryumfowała w starciu o wejście do strefy medalowej. W ćwierćfinale Lenkiwicz  pokonała 15:11 Uzbeczkę, Gulistan Perdibaevą i była pewna, że do domu wróci z medalem, choć nikt nie mógł przewidzieć jakiego koloru krążek dorzuci do swojej kolekcji. Mimo woli walki w półfinale Lenkiewicz musiała uznać wyższość Tori, która wygrała 15:9, by w walce o złoto ulec po epickim pojedynku Włoszce, Marielli Viale 14:15. Obok Lenkiewicz na najniższym stopniu podium stanęła Uzbeczka, Luisa Herrera Lara.

Andrzej Kaim.

 

Odpoczynek i drużynówka.

W sobotę (2 grudnia) szablistki mają dzień wolnego. Gdy one będą odpoczywać i analizować turniej indywidualny, do rywalizacji staną juniorzy. Wśród nich sosnowieckie kluby nie mają swoich przedstawicieli. Z kolei w niedzielę czeka nas kolejna dawka emocji z udziałem szablistek. Do rywalizacji przystąpią bowiem drużyny. Na razie nasz sztab szkoleniowy nie potwierdził składu zespołu szablistek. Na oficjalnej stronie zawodów widnieją następujące szablistki: Lenkiewicz, Kozłowska, Porada i Więckiewicz. Jaką decyzję podejmie Tomasz Dominik, trener naszej reprezentacji, okaże się już w niedzielę we wczesnych godzinach porannych.

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.