Szablistki dały popis

29 listopada 2023

 

Konin. II Puchar Polski Seniorów

Szablistki dały popis

 

Patrząc na wyniki kobiecego turnieju szablistek rozegranego w ramach II Pucharu Polski Seniorów nie da się inaczej zareagować niż gromkimi brawami. Nas oczywiście rozpiera duma ze zwycięstwa Zuzanny Cieślar oraz szóstego miejsca Angeliki Wątor oraz ósmego Gabrysi Wójcik. Jednak nie można zapomnieć, że drugi z sosnowieckich klubów TMS też ma powody do świętowania: Zuzanna Lenkiewicz zajęła w konińskim turnieju trzecie miejsce, a Zuzanna Porada zakończyła zmagania na siódmej pozycji. Wniosek może być tylko jeden sosnowiecka szabla, przynajmniej ta w kobiecym wydaniu rządzi w Polsce. Dwa nasze kluby wprowadziły do ćwierćfinału zawodów aż 5 zawodniczek.

 

Ze zmiennym szczęściem

Już w grupie „Zuza” pokazała, że ma chrapkę na zwycięstwo. Sześć walk, sześć zwycięstw w tym dwa do zera i dwa do jednego sprawiły, że do następnej rundy przystępowała z pozycji nr 1. Odrobinę słabiej na tym etapie rywalizacji wypadła Angelika Wątor, która spośród 5 walk przegrała jedną. Z połową zwycięstw (3 z 6) do fazy pucharowej awansowała juniorka Gabrysia Wójcik, a jedna wygrana w pięciu starciach pozwoliła zameldować się w 1/32 turnieju kolejnej naszej juniorce, Agacie Sajnóg. Cieślar, Wątor i Wójcik otrzymały na tym etapie rywalizacji wolny los i miejsce w 1/16 zmagań. Agata o awans do najlepszej szesnastki zawodniczek musiała powalczyć. Po emocjonującym i zaciętym pojedynku nasza zawodniczka przegrała z Amelią Kuklą z UKS Szabla Ząbki 14:15.

 

Pucharowe szaleństwo

Rozstawiona z nr 1 Zuza Cieślar w 1/16 zmagań trafiła na Paulinę Poradę z TMS Sosnowiec. Nasza szablistka walczyła skutecznie, ale też efektownie i pewnie wygrała 15:9. Z kolei Gabi Wójcik przyszło rywalizować o awans do ćwierćfinału z Klaudią Malgrem z warszawskiego klubu KS Karabela. Górą okazała się sosnowiczanka, która zwyciężyła 15:11. Ostatnia z naszych szablistek, Angelika Wątor w 1/16 zmagań trafiła na Anielę Kozłowską z UKS Hajduczek Olsztyn. Po ciekawej walce tryumfowała nasza szablistka zwyciężając w tym starciu 15:10. W walce o strefę medalową Zuza rywalizowała z kolejną zawodniczką TMS: Zuzanną Poradą. Tym razem nasza szablistka musiała wspiąć się na wyżyny szermierczego kunsztu, by wyjść zwycięsko z tego starcia. Mimo nerwów i walki punkt za punkt lepsza okazała się Zuza, która wygrała ostatecznie 15:12. Z kolei o wielkim pechu może mówić Gabrysia Wójcik, która o półfinał walczyła z Darią Skonieczną z UKS Szabla Ząbki. Ostatecznie Gabi musiał uznać wyższość rywalki z którą przegrała 14:15. Angelice przyszło walczyć z Sylwią Matuszak z KKSz Konin. Nie było to łatwe zadanie bo rywalka to numer 1 klasyfikacji krajowej oraz nr 27 rankingu światowego. To starcie wygrała rywalka 15:10.

 

O medale i punkty

W półfinale Zuza zmierzyła się Darią Skonieczną. Nie była to łatwe starcie, ale ostatecznie nasza szablistka okazała się lepsza i awansowała do finału imprezy w Koninie wygrywając 15:13. Z kolei Sylwia Matuszak rywalizowała z Zuzanną Lenkiewicz z TMS Sosnowiec. Ponownie okazała się lepsza od rywalki z Zagłębia Dąbrowskiego, którą pokonała 15:12. W wielkim finale Zuza okazała się lepsza od reprezentantki gospodarzy i wygrała II Puchar Polski 15:11.

 

Klasyfikacja  II PPS

  1. Zuzanna Cieślar ZKS Sosnowiec
  2. Sylwia Matuszak KKSz Konin
  3. Zuzanna Lenkiewicz TMS Sosnowiec
  4. Daria Skonieczna UKS Szabla Ząbki

6. Angelika Wątor ZKS Sosnowiec

7. Zuzanna Porada TMS Sosnowiec

8. Gabrysia Wójcikk ZKS Sonowiec

15. Karolina Hofman TMS Sosnowiec

16. Paulina Porada TMS Sonowiec

17. Natalia Bieńczyk TMS Sosnowiec

20. Agata Sajnóg

 

II Puchar Polski Seniorów

Niestety bez fajerwerków

 

Pod nieobecność Krzysztofa Kaczkowskiego barw ZKS w Koninie broniło dwóch naszych zawodników: Ksawery Czajkowski i Rafał Ziarnowski. Obaj nasi zawodnicy zakończyli zmagania w II Pucharze Polski w gronie 30 najlepszych zawodników plasując się w środku stawki uczestników (w zmaganiach wzięło udział 57 szermierzy – przyp. red.).

Obaj szabliści ZKS w walkach grupowych wygrali po 3 walki z 5 stoczonych pojedynków i pewnie awansowali do fazy pucharowej. W niej zmagania rozpoczęli od 1/64 i bez kłopotów zameldowali się w kolejnym etapie. Czajkowski wygrał 15:6 z Szymonem Mioduszewskim z KKSz Konin, zaś Ziarnowski pokonał 15:9 Aleksandra Makowskiego z Grodziskiego Klubu Szermierczego. Tak jak zgodnie nasi szabliści wygrali swoje pojedynki w 1/64 turnieju, tak równie zgodnie przegrali je w kolejnej fazie. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że trafili na bardzo wymagających rywali. Ziarnowski zmierzył się z Piotrem Szczepanikiem z MUKS Victor Warszawa i przegrał po walce 9:15, zaś Czajkowski trafił na Benedykta Denkiewicza z UKS Szabla Ząbki, z którym przegrał 7:15. Warto podkreślić, że rywale naszych szermierzy daleko zaszli podczas II Pucharu Polski. Denkiewicz dotarł aż do półfinału, który przegrał z Olafem Stasiakiem 13:15 i ostatecznie zajął trzecie miejsce, zaś Szczepanik zakończył swój start na 7 miejscu, a w ćwierćfinale przegrał ze  Stasiakiem 14:15, który wygrał zmagania. Na drugim miejscu turniej zakończył Marcel Broniszewski z MUKS Victor Warszawa, zaś oprócz Denkiewicza brąz wywalczył inny warszawiak: Konstanty Kutek. Nasi szermierze zostali sklasyfikowani na miejscach: 26 – Ziarnowski i 30 – Czajkowski.

 

Andrzej Kaim

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.