Srebro i oklaski od mistrza

27 czerwca 2023

Igrzyska Europejskie w Krakowie

Kolejne udane indywidualny występy mają za sobą szablistki i szabliści Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego. Tym razem trójka naszych reprezentantów (Zuzanna Cieślar, Angelika Wątor i Krzysztof Kaczkowski) rywalizowała podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie.

Krzysztof Kaczkowski wywalczył srebrny medal w finałowej walce ulegając nieznacznie 13:15, Sandro Bazadze z Gruzji, aktualnemu nr 1 światowej szabli. Nasz zawodnik nie tylko zdobył wicemistrzowski tytuł, ale uznanie i szacunek swojego finałowego przeciwnika, który tuż po walce długo oklaskiwał go za postawę w walce o złoto.

Z kolei Angelika Wątor, została sklasyfikowana na szóstym miejscu wśród kobiet. W walce o najlepszą czwórkę turnieju reprezentantka ZKS przegrała z Theodorą Gkountorą z Grecji (nr 4 światowego rankingu), która ostatecznie zdobyła brązowy medal IE, a wcześniej taki sam krążek wywalczyła podczas Mistrzostw Europy. Warto nadmienić, że w walce o czołową ósemkę turnieju p. Angelika pokonała Despinę Georgiadou, także Greczynkę, aktualny nr 2 światowego rankingu i najwyżej sklasyfikowaną zawodniczkę, która przyjechała do Krakowa.

Na etapie 1/32 finału z turnieju odpadła Zuzanna Cieślar, która ostatecznie zajęła 18 miejsce w gronie 53 szablistek, walczących w turnieju indywidualnym.

Późniejszy srebrny medalista IE udział w turnieju indywidualnym rozpoczął od zmagań w grupie 8. Wygrał 3 z 5 walk co dało mu 27miejsce w gronie 44 szermierzy, którzy awansowali do fazy pucharowej (59 rozpoczęło rywalizację o medale IE). Już pierwszy pojedynek wicemistrza IE mógł przyprawić o zawał serca. Kaczkowski zmierzył się z reprezentantem Izraela, Davidem Frumgarztsem (225 miejsce w światowym rankingu), którego pokonał 15:14. W kolejnej walce nasz szablista rozprawił się 15:12, ze znacznie trudniejszym rywalem, Włochem Michelem Gallo, który zajmuje 13 miejsce w światowym rankingu. Kolejnym rywalem naszego szermierza był Rumun, George Radomir. W tej walce Kaczkowski, walczył jak natchniony i zdeklasował przeciwnika wygrywając 15:7!!!

W walce o półfinał krakowskiego turnieju zawodnik ZKS zmierzył się z kolejnym Rumunem, Razvanem Ursachi, z którym wygrał 15:11 i mogliśmy być już pewni, że przywiezie do domu co najmniej brązowy medal.

W półfinale IE nasz szablista ponownie zafundował swoim kibicom huśtawkę nastrojów. Po niezbyt udanym początku kiedy to jego rywal, Brytyjczyk, Wiliam Deary uzyskał kilkupunktową przewagę Kaczkowski musiał odrabiać straty. Ostatecznie ponownie o awansie zdecydowało jedno trafienie, bo sosnowiecki szablista wygrał 15:14.

W finale IE Kaczkowski zmierzył się z absolutnym dominatorem w męskiej szabli, nr 1 światowego rankingu, aktualnym mistrzem Europy, Gruzinem Sandro Bazadze. Niezwykle skoncentrowany Kaczkowski, rozpoczął pojedynek od kilku punktów z rzędu. Był to wprost wymarzony początek walki. Jednak wraz z upływem czasu Bazadze udowodnił, że na pierwszym miejscu na liście światowej nie znalazł się przypadkowo. Nie tylko odrobił stratę, ale wyszedł na kilkupunktowe prowadzenie. Kiedy wydawało się, że nasz zawodnik, nie ma już szans na zniwelowanie przewagi Gruzina, Krzysztof zmobilizował się i doprowadził do remisu 13:13. Niestety ostatnie dwa trafienia zadał Bazadze i to on ostatecznie triumfował w Krakowie.

Po zakończeniu pojedynku Gruzin długo oklaskiwał Kaczkowskiego i gratulował mu postawy. Ten gest ze strony utytułowanego rywala z pewnością oznaczał, że docenia jego szermierczą klasę i wolę walki.

Andrzej Kaim

Nasi reprezentanci

W gronie szablistek i szablistów oprócz zawodników ZKS rywalizowali także reprezentanci innych klubów.

Szymon Hryciuk z AZS AWF Katowice zajął ostatecznie 15 miejsce, Piotr Szczepanik z MUKS Victor Warszawa został sklasyfikowany na 29 pozycji, a Olaf Stasiak z KKSZ Konin na 31.

Wśród pań pod biało-czerwoną flagą wystąpiły także: Małgorzata Kozaczuk z AZS AWF Warszawa (16 miejsce) i Sylwia Matuszak z KKSZ Konin (21 miejsce).