Raz na wozie, raz pod wozem

01 marca 2024

Ateny, Padwa. Puchar Świata Seniorów w szabli

 

Zaledwie chwilę odpoczywaliśmy od szermierczych emocji fundowanych nam przez szermierzy ZKS Sosnowiec. Do domu po występie na MEJ wróciła Gabrysia Wójcik, za to do walki stanęli Zuza Cieślar i Krzysztof Kaczkowski. Nasza szablistka bierze udział w turnieju rozgrywanym w cyklu zawodów Pucharu Świata w Atenach. Jako jedyna Polka awansowała do turnieju głównego. Z kolei Krzysztof Kaczkowski miał okazję, żeby zaprezentować swoje umiejętności w Padwie gdzie rozgrywana jest już 65 edycja Trofeo Luxardo, która zaliczana jest też do Pucharu Świata. Przed rokiem zajął 24 miejsce więc liczyliśmy, że i w tegorocznej odsłonie zawodów będziemy mogli długo cieszyć się jego występem. Niestety nasz zawodnik odpadł w ostatniej rundzie eliminacyjnej i został sklasyfikowany na 67 pozycji.

 

Zuza się rozkręca

Z piątki zawodniczek, które wystartowały w Atenach najlepiej w walkach grupowych spisały się Sylwia Matuszak (KKSz Konin) i Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa). Obie wygrały po cztery starcia na sześć prób. Z kolei przedstawicielka ZKS trafiła do grupy sześcioosobowej, a jej bilans to trzy zwycięstwa i dwie porażki. Ciut słabszy bilans zanotowała Daria Soknieczna (UKS Szabla Ząbki), która trzy razy triumfowała oraz trzy razu musiała uznać wyższość rywalek. Całkowicie zwiodła Klaudia Malgrem (KS Karabela Warszawa), która w Atenach przegrała wszystkie sześć starć z grupowymi rywalkami i nie zdołała awansować do rundy eliminacyjnej, a zmagania zakończyła na 191 miejscu. Pozostałe polskie szablistki rozpoczęły zaś zmagania o awans do turnieju głównego. Udało się to tylko naszej Zuzie Cieślar, która z turnieju na turniej walczy coraz skuteczniej.

 

Stabilna forma

Kozaczuk w pierwszej walce preeliminacji trafiła na Kanadyjkę, Marissę Ponich, którą pokonała 15:9, jednak w starciu decydującym o awansie do turnieju głównego przyszło się jej zmierzyć z wymagając Bułgarką, Olgą Hramovą. Utytułowana rywalka była tego dnia zbyt trudnym przeciwnikiem i Polka przegrała 10:15. Swoją szansę już w pierwszym starciu pogrzebała Skonieczna, która zupełnie nie potrafiła odnaleźć się w starciu z Koreanką, Jiyeon Seo, która wygrała 15:5. Także Matuszak przegrała swoją walkę z Turczynką, Begum Alkayą 12:15. Skonieczna została sklasyfikowana na 112 miejscu, Matuszak na 104, a Kozaczuk na 75.

Zuza w pierwszym pojedynku eliminacyjnym pokonała 15:9 Amerykankę, Verę Kong, zaś w drugim starciu nie bez problemów wygrała 15:12 z Japonką, Ayaką Mukae.

W kolejnym dniu zmagań na Zuzę czekają o wiele trudniejsze rywalki. W 1/64 przyjdzie się jej zmierzyć z zajmującą 9 miejsce w rankingu światowym 22-letnią leworęczną Bułgarką, Yoaną Iliewą. Walka rozpocznie się zgodnie z zapowiedzią organizatorów o godz. 11.15. Jeśli uda się pokonać tą przeszkodę to w 1/32 przeciwniczką Zuzy będzie albo Włoszka, Michela Batistton (27 w rankingu światowym) albo Azerka, Anna Bashta (19 w zestawieniu najlepszych szablistek globu).

 

Awans był blisko

Z kolei Krzysztof Kaczkowski długo pozostawał w grze o awans do turnieju głównego zmagań w Padwie. Trofeo Luxardo, to jeden z najstarszych turniejów szablistów na świecie. W dotychczasowej historii zmagań zaledwie dwóch Polaków wygrało w tych zawodach. W 1961 roku był to Wojciech Zabłocki, a w 1968 Jerzy Pawłowski. W tym roku jedynym Polakiem, który awansował do turnieju głównego jest Szymon Hryciuk z AZS AWF Katowice. W swoich walkach grupowych triumfował 5 razy w 6 starciach co dało mu bezpośredni awans do najlepszej 64. Także Kaczkowski wygrywał w grupie 5 razy na 6 prób. Jednak inni zawodnicy z podobnym bilansem zwycięstw i porażek mieli lepszy stosunek trafień zadanych do straconych co sprawiło, że nasz szablista nie dołączył do Hryciuka. Słabiej, ale też na wagę awansu do preeliminacji spisali się też inni z Polaków. Olaf Stasiak z KKSz Konin zanotowała 50 procentową skuteczność wygrywając i przegrywając po trz walki, zaś, Piotr Szczepanik z MUKS Victor Warszawa wygrał 4 z 6 walk. 

Szczepanik najpierw miał wolny los, później pokonał Francuza, Eliotta Bibi 15:14, by w decydującej walce ulec 13:15 Amerykaninowi, Khalil Thompson. Kaczkowski poszedł identyczną drogą. Najpierw wolny los, później zwycięstwo 15:14 nad Włochem, Dario Cavaliere i przegrana 12:15 z Koreańczykiem Gyeongdong Do. Rundę wcześniej z marzeniami o awansie do turnieju głównego pożegnał się Stasiak. Również miał wolny los, ale później lepszy okazał się Enver Yldirim z Turcji, który wygrał 15:13. Kaczkowski został sklasyfikowany na 67 miejscu, Szczepanik na 85 i Stasiak na 132. Przeciwnikiem Hryciuka będzie w 1/64 zmagań Amerykanin, Khalil Thompson, a walka rozpocznie się o godz. 13.00. W przypadku awansu Polaka do kolejnej fazy turnieju prawdopodobnie zmierzy się on z nr 4 światowego rankingu szermierzy czyli Irańczykiem, Alim Pakdaman. Zmagania indywidualne rozstrzygną się w sobotę. Zaś w niedzielę zarówno panie jak i panowie wystąpią w turniejach drużynowych.

Andrzej Kaim

Zuza Cieślar (z lewej) jako jedyna Polka wystąpi w turnieju głównym Pucharu Świata w Atenach.

Fot. PZSzerm/BizziTeam

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.