Puchar seniorów po raz drugi

24 listopada 2023

Weekend pełen szermierczych wrażeń

Puchar seniorów po raz drugi

 

Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć po sukcesach naszych szablistek i szablistów w I Pucharze Kajtka, a już czeka nas kolejna dawka emocji. Tym razem w roli głównej wystąpią odrobinę starsze zawodniczki i zawodnicy ZKS, gdyż w Koninie w sobotę odbędzie się II Puchar Polski Seniorów  w szabli.

 

  • W roku kwalifikacji olimpijskich zawody Pucharu Polski nie budzą tak wielkich emocji jak zazwyczaj – mówi Tomasz Dominik, jeden z trenerów ZKS. - Najważniejszymi imprezami pod które przygotowujemy formę i chcemy osiągnąć jak najlepsze rezultaty są cykle Pucharu Świata. Na tych zawodach skupia się teraz uwaga wszystkich szermierzy i trenerów, nie tylko polskich, ale z każdego zakątka globu.

 

Imprezy rozgrywane w ramach Pucharu Świata to okazja do rywalizacji z najlepszymi zawodnikami i zawodniczkami, ale także szansa na ogromne zdobycze punktowe, które mają decydujący wpływ na pozycję w rankingu światowym i krajowym. Dla porównania Angelika Wątor za zajęcie drugiego miejsca w I Pucharze Polski Seniorów, który odbył się w Poznaniu, dopisała na swoje konto 60 punktów, z kolei za 31 miejsce w Pucharze Świata rozgrywanym w Algierze otrzymała 70 punktów. Dokładnie tyle samo punktów (70 – przyp. red.) zdobyła Małgorzata Kozaczuk za zwycięstwo w poznańskich zmaganiach, zaś za 14 miejsce w Algierze nagrodzona została 100 punktami.

 

  • Nie powiem, że zawody Pucharu Polski nie są dla nas ważne. Z pewnością będziemy się cieszyć, jeśli nasi reprezentanci osiągną na nich sukces – podkreśla T. Dominik. - Jednak przede wszystkim liczę na to, że wszyscy moi podopieczni wykorzystają elementy nad którymi ciężko pracują podczas codziennych treningów i które szlifujemy z myślą o jak najlepszych występach międzynarodowych.

 

Do Konina oprócz seniorek i seniorów pojadą także młodsi zawodnicy m.in. juniorki Gabrysia Wójcik i Kalina Kordel. O ile sytuację najbardziej doświadczonych szermierzy już omówiliśmy to w ich przypadku start w Pucharze Polski ma ogromne znaczenie. Aktualnie Gabi zajmuje 5 miejsce w rankingu krajowym juniorek (137 pkt), zaś Kalina jest 7 (122 pkt). Znajdująca się na 4 miejscu Maria Więckiewicz z UKS Szabla Ząbki dotychczas zgromadziła 145 punktów, zaś szósta Karolina Hofman z TMS Sosnowiec ma ich 125. W przypadku udanego występu i ewentualnej słabszej postawy lub absencji innych zawodniczek z czołówki rankingu juniorek może dojść do znacznych przetasowań na miejscach od 2 do 8. Druga w klasyfikacji Zuzanna Porada z TMS Sosnowiec ma na swoim koncie 189 pkt, trzecia Aniela Kozłowska z UKS Hajduczek Olsztyn 174 pkt, a ósma Lidia Tabędzka z Grodziskiego Klubu Szermierczego – 102 pkt. Jedynie liderka klasyfikacji Zuzanna Lenkiewicz z TMS Sosnowiec z 347 punktami na koncie jest pewna, że jej pozycja jest niezagrożona.

Występ w Koninie może zdecydować o tym, które zawodniczki będą reprezentować Polskę podczas zmagań międzynarodowych, zaważy również na finansowaniu ich wyjazdów na zawody pucharowe i imprezy mistrzowskie. Czterem najlepszym zawodniczkom klasyfikacji PZS finansuje bowiem udział w takich zawodach, zaś inne muszą opłacać koszty z własnej kieszeni lub kasy klubowej. Na najbliższe zmagania juniorek w Pucharze Świata, który rozegrany zostanie w tureckiej miejscowości Antalya w dniach od 1 do 3 grudnia br. powołania otrzymało 12 szablistek, a tylko pięć z nich nie musi martwić się o koszty związane z tą wyprawą. W tym gronie są trzy sosnowiczanki (Z. Lenkiewicz, Z. Porada i G. Wójcik). Z kolei wyjazd do Turcji K. Kordel (ZKS), K. Hofman, A. Siwek i E. Habryn (TMS) uzależniony jest od kondycji finansowej ich macierzystych klubów.

Zmagania mężczyzn rozpoczną się o godz. 11.00, zaś 45 minut później o laury powalczą kobiety.

Andrzej Kaim

 

Dzieci i młodzicy też powalczą

W niedzielę, także w Koninie na szermiercze plansze wyjdą z kolei szermierze startujący w kategoriach wiekowych dzieci (U12) i młodzików (U14). Z pewnością również w tych zawodach wystartują przedstawiciele ZKS. O godzinie 11.00 rozpoczną się zmagania w gronie chłopców, zaś o 14.00 do rywalizacji przystąpią dziewczęta.

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.