Przed Mistrzostwami Świata w Mediolanie

17 lipca 2023

 

Końcowe odliczanie czas zacząć

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsza impreza szermiercza sezonu 2022/2023. Od 22 do 30 lipca w Mediolanie szermierze ze wszystkich zakątków globu będą walczyć o medale MŚ i punkty do rankingu światowego, co ma ogromne znaczenie w kontekście uzyskania kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024.

W gronie szablistek i szablistów, którzy od 12 do 19 lipca podczas zgrupowania w Spale przygotowują się do MŚ nie zabrakło osób związanych z Zagłębiowskim Klubem Szermierczym.

Powołania na ostatnią konsultację przed MŚ otrzymały Zuzanna Cieślar, Angelika Wątor i Julia Cieślar, a wśród mężczyzn nie mogło zabraknąć Krzysztofa Kaczkowskiego. Swoich podopiecznych wspierać będzie trener Tomasz Dominik, a fizjoterapią powołanych zajmie się Julia Dobińska.

Zarówno trener jak też inni powołani na obóz w Spale podkreślają, że jest to ostatnia okazja, by poprawić elementy szermierczego warsztatu przed najważniejszą imprezą sezonu.

- Ostatnie miesiące były niezwykle wyczerpujące – mówi Tomasz Dominik. - Sukcesy odnoszone przez moich podopiecznych zarówno podczas zmagań na arenie krajowej jak i międzynarodowej dostarczyły nam wielu powodów do radości. Liczę, że także podczas turnieju w Mediolanie ich nie zabraknie.

Także zawodniczki, które znalazły się w gronie powołanych na konsultację w Spale liczą na dobry występ podczas MŚ. Zuzanna Cieślar wprost mówi, że zarówno indywidualnie jak i w drużynie chce zdobyć medal. Zapał swojej klubowej koleżanki tonuje nieco Angelika Wątor, która w Krakowie zaprezentowała się najlepiej wśród polskich szablistek zajmując szóste miejsce.

 - Od początku turnieju nastawiam się na ciężkie pojedynki i wiem, że presja, która spocznie na naszych barkach będzie jeszcze większa niż w trakcie Igrzysk Europejskich – mówi A. Wątor. - Myślę, że jeśli każda z nas przystąpi do walki w swojej najlepszej dyspozycji to wierzę, że podczas MŚ osiągniemy znacznie więcej niż na poprzednim turnieju.

Pozycja w rankingu światowym polskich drużyny szablistek i szablistów po IE nie napawa optymizmem w walce o kwalifikacje drużynową na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Aktualnie Polki plasują się na 14 miejscu w rankingu światowym, a w gronie drużyn europejskich wyprzedzają je: Ukrainki (13 miejsce), Greczynki (11), Niemki (10), Bułgarki (9), Azerki (7), Hiszpanki (6), Włoszki (4), Węgierki (3) i Francuzki (1).

Także polscy szabliści nie mogą być zadowoleni zarówno ze startu na IE, jak i swojej pozycji w rankingu światowym. Aktualnie Polacy zajmują odległe 21 miejsce. W Europie wyżej notowani są obecnie: Gruzini (16 miejsce w rankingu światowym ),  Turcy (15), Ukraińcy (14), Rumuni (13), Hiszpanie (12), Francuzi (6), Niemcy (5), Włosi (3) i Węgrzy (2).

Jeśli nie uda się wywalczyć kwalifikacji w drużynie pozostanie walka o miejsce w turnieju indywidualnym. Ostatnie starty Krzysztofa Kaczkowskiego (srebro IE, 6 miejsce IME – przyp. red.) pozwalają w nim widzieć osobę, która ma największe szanse, by tą drogą dostać na turniej szermierczy rozgrywany w ramach IO Paryż 2024. Aktualnie zawodnik ZKS Sosnowiec plasuje się na 18 miejscu w rankingu światowym. Zuzanna Cieślar jest w gronie szablistek 30, Angelika Wątor sklasyfikowana jest na 100 pozycji, a Julia Cieślar zajmuje 412 lokatę.

Andrzej Kaim

 

Sąsiedzi na zgrupowaniu

Równocześnie z konsultacjami dla seniorek i seniorów w Spale odbędzie się zgrupowanie kadry juniorów. W gronie zawodniczek, które szlifować będą swoje umiejętności w tym samy czasie co kadra seniorów znalazła się najlepsza juniorka ZKS Sosnowiec Gabriela Wójcik oraz jej koleżanki z Towarzystwa Miłośników Szermierki z Sosnowca Zuzanna Lenkiewicz i Zuzanna Porada. 

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.