Praca, praca i jeszcze raz praca

06 czerwca 2023

Zuzanna Cieślar

mistrzyni Polski 2021, 2022, 2023

  • Ten sezon jest wyjątkowy w Pani wydaniu. Po raz trzeci z rzędu stanęła Pani na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski. Wcześniej zdobyła Pani brązowy medal podczas Młodzieżowych Mistrzostwach Europy. Nie można zapomnieć też, że trzykrotnie wygrywała Pani zawody z cyklu Pucharu Polski. Jaki jest Pani przepis na osiąganie takich sukcesów?
  • Rygorystyczny trening z pełnym zaangażowaniem za każdym razem gdy wchodzi się do sali szermierczej. I dawanie z siebie więcej niż wymaga tego sytuacja i trenerzy. Niezwykle ważna jest też wieź, atmosfera i zaufanie do koleżanek z drużyny. Wiem, że mogę liczyć zawsze na ich wsparcie jak choćby dwa lata temu podczas Mistrzostw Polski gdy okazało się, że nie jest to mój najlepszy turniej w drużynie. Wówczas to one wzięły na siebie ciężar walk i ostatecznie udało się nam zająć pierwsze miejsce.
  • W najbliższym czasie (25-30 czerwca br.) czeka Panią start w Igrzyskach Europejskich w Krakowie czyli tak naprawdę w Mistrzostwach Europy seniorów, zaś miesiąc później (22-30 lipca br.) weźmie Pani udział w Mistrzostwach Świata seniorów w Mediolanie. Walczyć będzie Pani nie tylko o tytuły mistrzowskie, ale także o kwalifikację olimpijską, o którą przy obecnych przepisach jest niezwykle trudno.
  • Niestety ma pan rację. Szermierka europejska stoi na najwyższym poziomie i wiele zawodników i zawodniczek w zasadzie nie ma szans na wyjazd na igrzyska olimpijskie. Szczególnie trudno mi zaakceptować fakt, że kwalifikacje odbywają się przede wszystkim na podstawie wyników drużynowych. Ciekawe jak reagowaliby wybitni biegacze gdyby okazało się, że mogą pojechać na igrzyska jeśli ich sztafeta osiągnie odpowiedni wynik. Pozostaje mieć nadzieję na sukces drużynowy i jak najlepiej zaprezentować się podczas zbliżających się imprez.
  • Wspomniała Pani o zaangażowaniu w treningi. A może jakaś rada dla najmłodszych adeptów szermierki, którzy trenują razem z panią w jednej sali.
  • Przede wszystkim niech nie zapominają o systematyczności. Poza tym powinni też uprawiać jakiś inny sport. Taki który daje im najwięcej przyjemności. Ktoś lubi biegać, a inny pływać. Ważne że takie dodatkowe zajęcia pozytywnie wpływają na ogólną sprawność młodego organizmu.
  • Dziękuję za rozmowę.

Andrzej Kaim

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.