Porażka tylko z mistrzyniami

05 lutego 2024

Płowdiw. Puchar Świata Juniorów w szabli

 

Pod nieobecność swojej liderki, Zuzanny Lenkiewicz z TMS Sosnowiec polska drużyna zajęła piąte miejsce w turnieju drużynowym rozegranym w Płowdiw. Dziewczyny przegrały zaledwie jeden mecz, niestety na etapie ćwierćfinału, co pozbawiło je szansy na znalezienie się w strefie medalowej. Trzeba też pamiętać, że w ostatniej chwili ze składu wypadła Maria Więckiewicz z UKS Szabla Brzoza, aktualna wicemistrzyni Polski w tej kategorii wiekowej, która skręciła kostkę. Trener Tomasz Dominik nie miał więc do dyspozycji w Bułgarii optymalnego składu. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki piąte miejsce naszego zespołu jest dobrym prognostykiem przed Mistrzostwami Europy Juniorów, które w ostatnich dniach lutego odbędą się w Neapolu. Sympatyków ZKS powinno ucieszyć to, że Gabrysia Wójcik, która pierwszy raz w tym sezonie walczyła w turnieju drużynowym podczas PŚ spisała się bardzo dobrze. Także Zuzanna Porada z TMS Sosnowiec stanęła na wysokości zadania jako zastępcza liderka teamu Polska. Porażka z Uzbeczkami w ćwierćfinale z pewnością więc nie przynosi ujmy dziewczynom, tym bardziej, że to właśnie one zwyciężyły w Płowdiw.

Oprócz przegranego 31:45 meczu z reprezentacją Uzbekistanu, w którego składzie znalazła się zarówno liderka światowego rankingu juniorek w szabli – Lara Luisa Fernanda Herrera czy piąta w tej klasyfikacji – Gulista Perdibaeva nasz zespół pokonał wszystkie rywalki. Na początek w 1/16 turnieju Polki wygrały z solidną ekipę Niemiec 45:40. Po porażce z Uzbeczkami przyszło nam walczyć w tzw. finale B czyli o miejsca 5-8. Najpierw nie daliśmy szans Gruzinkom wygrywając 45:36, zaś w starciu o 5 lokatę jeszcze wyżej, bo aż 45:27 pokonaliśmy Rumunki. Wygrały Uzbeczki w finale pokonując Francuzki, zaś brązowe medale wywalczyły Węgierki, które okazały się nieznacznie lepsze od Włoszek.

Po turnieju w Płowdiw doszło do zmian w czołówce rankingu krajowego juniorek – szablistek. Więckiewicz, dotychczasowa wiceliderka tej klasyfikacji spadła aż na piąte miejsce. Porada, Wójcik i Kozłowska, które zajmowały pozycje nr 3, 4, i 5 przesunęły się w górę klasyfikacji każda o jedno miejsce. Pierwsze miejsce nadal zajmuje Lenkiewicz. Wszystko wskazuje na to, że jeśli nie dojdzie do nieprzewidzianych urazów czy kontuzji to właśnie ta czwórka będzie reprezentowała Polskę podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Neapolu.

Andrzej Kaim

Gabrysia Wójcik awansowała w rankingu krajowym na 3 miejsce i jest pewna wyjazdu na MEJ w Neapolu. Fot. Przemek Paśnik

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.