Poprzeczka wisi wysoko

26 stycznia 2024

Przed Mistrzostwami Polski Juniorów w szabli

 

W najbliższy weekend do Olsztyna zjadą juniorki i juniorzy z całego kraju, by rywalizować w Mistrzostwach Polski. W sobotę czeka nas turniej indywidualny, a w niedzielę drużynowy. W poprzedniej edycji zawodów Gabrysia Wójcik i Kalina Kordel dotarły do ćwierćfinałów i ostatecznie zostały sklasyfikowane na szóstych miejscach, zaś nasza drużyna w składzie (G. Wójcik, K. Kordel, Marta Aksamit i Agata Sajnóg) wywalczyła srebrne medale przegrywając w finale z TMS Sosnowiec. Jak będzie w tym roku okaże się już niebawem.

 

  • Przede wszystkim chciałbym żebyśmy walczyli o medale w turnieju drużynowym. – mówi Grzegorz Dominik, trener ZKS. - To nie będzie łatwe zadanie. Jednak mam nadzieję, że i tym razem będziemy się cieszyć z sukcesu – dodaje.

 

W przypadku turnieju indywidualnego juniorek także liczymy na udany występ. Jednak należy pamiętać, że w tej kategorii wiekowej poza Zuzanną Lenkiewicz z TMS Sosnowiec, która jest zdecydowaną faworytką do mistrzowskiego tytułu jest spora grupa szablistek, które można typować jako kandydatki do medali.

 

  • Biorąc pod uwagę niewielkie różnice punktowe w rankingu krajowym pomiędzy zawodniczkami plasującymi się na miejscach od drugiego do szóstego to MPJ mogą całkowicie zmienić układ sił – podkreśla G. Dominik. - Z jednej strony to na pewno stresująca sytuacja dla dziewczyn, ale patrząc na to z szerszej perspektywy trzeba się cieszyć, że Polska ma tak duże grono dobrych szablistek w tej kategorii wiekowej.

 

Oprócz dwóch ćwierćfinalistek (Kordel i Wójcik) w zawodach indywidualnych wystartowały także dwie inne zawodniczki ZKS: Marta Aksamit i Agata Sajnóg. Agata zajęła 24, a Marta była 30 wśród 50 szablistek biorących udział w ubiegłorocznych zmaganiach. Z pewnością każda z nich chciałaby poprawić swoje osiągnięcia.

 

  • Poprawa zeszłorocznego wyniku to jeden z moich celów na ten weekend i byłabym bardzo zadowolona, gdyby udało mi się wywalczyć miejsce w pierwszej ósemce – mówi Agata Sajnóg.

 

Należy pamiętać o tym, że oprócz tytułów mistrzowskich walka toczy się też o cztery miejsca w reprezentacji kraju, która 26-29 lutego br. w Neapolu wystąpi podczas Mistrzostw Europy Juniorów. Zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Szermierczego do Włoch pojadą szablistki zajmujące pierwsze cztery miejsca w rankingu krajowym.

Przewaga Zuzanny Lenkiewicz z TMS Sosnowiec (435 pkt) nad rywalkami jest tak wielka, że ona może już dziś pakować torbę, którą zabierze ze sobą do Italii niezależnie od wyników MPJ. Komu przypadną pozostałe trzy miejsca? Gdyby powołania do kadry na MEJ wysyłane były dziś to trafiłyby jeszcze do: Marii Więckiewicz z UKS Szabla Ząbki (190 pkt), Zuzanny Porady z TMS Sosnowiec (189 pkt) i naszej Gabrysi Wójcik (176 pkt). Jednak one muszą bacznie oglądać się za siebie, bo zarówno Aniela Kozłowska z UKS Hajduczek (174 pkt) jak i Karolina Hofman z TMS Sosnowiec (169 pkt) tracą do nich naprawdę niewiele. Dodatkowo przy dobrym występie na MPJ i potknięciu kilku rywalek do Neapolu może pojechać ktoś z trójki: Lidia Tabędzka z Grodziskiego Klubu Szermierczego (126 pkt), Kalina Kordel z ZKS Sosnowiec (122 pkt) i Paulina Porada z TMS Sosnowiec (116 pkt).

Kibicom nie pozostaje nic innego jak ściskać kciuki i mieć nadzieję, że nasze dziewczyny spełnią pokładane w nich nadzieje.

Andrzej Kaim

Fot. Mateusz Grabis

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.