Podwójnie złoty sukces

16 grudnia 2023

Sosnowiec – Poznań. II Turniej Dzieci i Młodzików

 

Po turnieju w Poznaniu wiemy na pewno dwie rzeczy. Po pierwsze trener Michał Kochan ma zadatki na niezłego proroka (w tekście zapowiadającym wyjazd naszej ekipy do Poznania z pewną dozą nieśmiałości przewidywał, że wyniki z Konina zostaną poprawione – przyp. red.). Po drugie gdyby istniała konkurencja chóru szablowego to Zofia Wolska i Kacper Karczmarczyk mają zapewnione w nim miejsca, bo w Poznaniu sosnowieckie szable spisały się śpiewająco niczym miejscowy chór Słowików. Laurka? Tak. W końcu Zosia i Kacper wracają do domu ze złotymi krążkami, a Emilka Lizak dorzuca do tego wyniku brąz. Gdyby nie to, że w półfinale trafiła na klubową koleżankę i rywalkę być może cieszylibyśmy się z jej srebra.

 

Nie było mocnych

Kacper z przytupem rozpoczął zmagania w Poznaniu. W grupie wprost zmiótł rywali z planszy wygrywając wszystkie walki i to wysoko. W sześciu pojedynkach stracił zaledwie siedem punktów!!!. W 1/64 zmagań miał wolny los, zaś w pojedynku o wejście do TOP 16 zdeklasował Yaromira Nowickiego z O.Ś. AZS Poznań 12:2. W starciu o wejście do ćwierćfinału nasz szablista zmierzył się z Dominikiem Zubko z TMS Sosnowiec. Rywal postawił naszemu zawodnikowi trudne warunki. Kacper ostatecznie triumfował 12:8. W walce o półfinał trafił na Kajetan Dłubis z Kolejarza 24 Katowice. Kacper nie pozostawił rywalowi złudzeń i pewnie wygrał 12:6. Kolejne dwa starcia to istna demolka w jego wykonaniu. W półfinale wygrał 12:3 z Bartoszem Boguckim z UKS Szabla Ząbki, a w finale rozprawił się 12:4 z Sebastianem Ocińskim z Dragona Łódź.

W młodzikach rywalizowało jeszcze dwóch naszych szablistów: Jakub Gawle i Szymon Pąk. Zdecydowanie lepiej wypadł Szymon, który wygrał 4 z 6 walk w grupie. Jakub mimo woli walki i ambicji tym razem nie potrafił poradzić sobie ze starszymi i o wiele bardziej doświadczonymi rywalami. W grupie nie udało mu się wygrać ani razu.

Szymon podobnie jak Kacper w 1/64 miał wolny los. W kolejnej rundzie zmierzył się z Mikołajem Kanią z Kolejarza 24 Katowice. Wygrał pewnie 12:7. W 1/16 zmagań trafił na Bartłomieja Kamińskiego z UKS Szabla Ząbki, który okazał się zbyt wymagającym rywalem. Szymon przegrał 5:12 i ostatecznie zajął 13 miejsce. Na turniejach tej rangi to jego „życiówka”. Jakub zakończył zmagania na 42 pozycji po porażce 4:12 z Iwo Koczwarą z Kolejarza 24 Katowice.

 

Zacięta walka

W gronie młodziczek ZKS miał aż pięć zawodniczek. Najlepiej w walkach grupowych spisała się Emilka Lizak, który wygrał wszystkie starcia w tym z Zosią Wolską. Dla Zosi była to jedyna porażka w całym turnieju. Z kolei Ola Otok i Marysia Wójcik wygrały po trzy z sześciu walk. Ostatnią z naszych szablistek biorących udział w zmagania w Poznaniu były Julia Bajer, absolutna debiutantka w rywalizacji na poziomie międzyklubowym. Jak to bywa podczas debiutu: krótki staż treningowy i brak doświadczenia zrobiły swoje. Julka nie zdołał wygrać ani razu. Także w 1/32 zmagań rywalka okazała się zbyt silna i nasza szablistka przegrał 2:12 z Leną Przepiórą z KS Karabela Warszawa i ostatecznie zajęła 27 miejsce. Na tym samym etapie z turniejem pożegnała się również Ola, która uległa 5:12 Weronice Czyż z UKS Szabla Brzoza. Ostatecznie została sklasyfikowana na 18 pozycji. Z kolei Marysia miała walczyć w 1/32 z Patrycją Pisoń z UKS Hajduczek Olsztyn. Rywalka z powodu kontuzji wycofała się ze zmagań. Zosia w tej fazie zmagań trafiła na Agatę Kuźniak z O.Ś. AZS Poznań. Wygrana 12:1 nie pozostawiła wątpliwości, która z szablistek jest lepsza.

Emilka dzięki wynikowi grupowemu do zmagań przystąpiła od 1/16. W walce o ćwierćfinał jej rywalką była Lena Gardiasz z KKSz Konin. Nasza szablistka walczyła skutecznie i wygrała 12:6. Z kolei Zosia w walce o ćwierćfinał wzięła odwet na Ricie Garbowskiej z AZS AWF Warszawa, która pokonała ją w Koninie w półfinale. Tym razem lepsza okazała się sosnowiczanka i wygrała 12:6. Marysia zmierzyła się w starciu o wejście do ćwierćfinału z Oliwią Dwornik z Grodziskiego Klubu Szermierczego. Rywalka wygrała 12:4, a nasza zawodniczka zmagania w Poznaniu zakończyła na 12 miejscu.

 

Rozpędzone dziewczyny

W ćwierćfinałach Emilka i Zosia spisały się rewelacyjnie. Ta pierwsza nie dała najmniejszych szans Alicji Polak z Kolejarza 24 Katowice, którą pokonała 12:4. Z kolei Zosia pokazała klasę wygrywając z Hanną Niedziałek (nr 2 rankingu krajowego młodziczek, która wygrała zmagania w Koninie) 12:7. Przed półfinałami wiedzieliśmy na pewno, że wrócimy do domu z brązowym medalem, a jedna z naszych szablistek powalczy o końcowy triumf w poznańskim turnieju. W półfinale czekał nas bowiem ZKS-owski pojedynek Zosia Wolska v. Emilka Lizak. Lepsza i to zdecydowanie w tym starciu okazała się Zosia, która pokonał Emilkę 12:6. W wielkim finale panna Wolska pokazała, że żadna z młodziczek nie jest poza jej zasięgiem. Oliwia Dwornik, nr 1 w rankingu krajowym, poległa 9:12. Złoto dla Zosi, srebro dla Dwornik, a na najniższym stopniu podium stanęły: Emilka Lizak i Nela Kukawka z UKS Szabla Brzoza

 

O krok od medalu

W Poznaniu rywalizowały także trzy nasze szablistki z kategorii wiekowej U10. Najlepiej wypadła Tosia Łysy, która awansowała do ćwierćfinału. W grupowych zmaganiach najlepiej zaprezentowała się jednak Natalia Maksym, która wygrała 3 z 5 walk. Z kolei Tosia zwyciężyła w 2 z 4 starć, a Iga Dec musiała uznać wyższość każdej z 4 rywalek. W 1/16 zmagań Iga zmierzyła się z Michaliną Owczarczyk z AZS AWF Warszawa, która była zdeterminowana i niezwykle skuteczna. Ostateczny wynik: 10:0 dla rywalki i 15 miejsce Igi. Natalka stoczyła z kolei bardzo wyrównany pojedynek z Elizą Hajczewską z KS Karbela Warszawa. Ostatecznie to rywalka cieszyła się z awansu do ćwierćfinału gdyż wygrała 10:9, a nasza szablistka zakończyła zmagania na 9 miejscu. Zwycięsko ze swojego starcia w 1/16 zmagań wyszła za to Tosia. Pokonała 10:4 Marcelinę Górską z UKS Szabla Brzoza i miała okazję do walki o miejsce w półfinale. Niestety na jej drodze stanęła inna Tośka. Panna Florek z Grodziskiego Klubu Szermierczego okazała się skuteczniejszą szablistką i wygrała z naszą zawodniczką 10:4. Ostatecznie sosnowiczanka została sklasyfikowana na 7 pozycji. Florek zaś  wywalczyła srebro, gdyż w finale zmagań uległa Mariannie Sosnowskiej z AZS AWF Warszawa. Na najniższym stopniu podium stanęły: Michalina Owczarczyk z AZS AWF Warszawa i Kalina Gonera z O.Ś. AZS Poznań.

Andrzej Kaim

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.