Po raz drugi brąz

18 grudnia 2023

Madryt. Puchar Świata Juniorów

 

Zuzanna Lenkiewicz z TMS Sosnowiec ponownie zachwyciła podczas Pucharu Świata. W Madrycie tak jak w Antalayi stanęła na najniższym stopniu podium. Kolejne cztery Polki w tym trzy z sosnowieckich klubów (Gabrysia Wójcik z ZKS – 37 miejsce, Zuzanna Porada – 38 i Karolina Hofman obje z TMS – 42 oraz Aniela Kozłowska z UKS Hajduczek - 64) znalazły się w TOP 64 turnieju. Jedynie Maria Więckiewicz z UKS Szabla Ząbki znalazła się poza czołową 64. Tym razem była 76 choć w Antalayi uplasowała się na wysokim 11 miejscu. Lenkiewicz po kolejnym sukcesie awansowała na ósme miejsce światowego rankingu juniorek.

 

Udanie w grupach

Wójcik, Hofman i Porada świetnie zaprezentowały się w walkach grupowych wygrywając po pięć pojedynków na sześć rozegranych walk. Gabi przegrała jedynie 3:5 z Manuelą Spicą z Włoch, która zakończyła zmagania w Madrycie na 5 miejscu. Z. Lenkiewicz tak jak Więckiewicz zanotowały po cztery zwycięstwa w sześciu starciach. Jedynie Kozłowska wypadła poniżej swoich możliwości notując dwie wygrane w sześciu pojedynkach. Cała szóstka zameldowała się w fazie pucharowej.

Do 1/64 zmagań awansowały: Porada po okazały zwycięstwie 15:6 nad Kanadyjką, Ruo Han Wu, Lenkiewicz, która wygrała 15:5 z Japonką, Nanako Hirabayashi, Wójcik (15:6) z Rumunką, Andreeą Serbanoiu, Kozłowska po wyrównanej walce 15:13 z Węgierką, Victorią Zoe Papai i Hofam po wygranej 15:8 z Francuzką, Ezechielle Martinez Almansa. Na tym etapie z turniejem pożegnała się Więckiewicz, która uległa 8:15 Brytyjce, Lexi Craze.

 

Znów polski pojedynek

Jedna z walk o awans do 1/32 znów przyniosła nie tylko polsko-polski pojedynek (w Turcji w takim starciu wzięły udział Wójcik z Lenkiewicz – przyp. red.), ale nawet starcie wewnątrzklubowe. Tym razem Lenkiewicz zamknęła drzwi do dalszej części turnieju Poradzie wygrywając 15:9. I była to jedyna dobra wiadomość z tego etapu zmagań. Później wszystkie Polki musiały uznać wyższość rywalek. Najbardziej bolą przegrane Gabi Wójcik 14:15 z Niemką, Marisą Victorią Kurzawa oraz Kozłowskiej z Chinką z Hong Kongu, Ngai Lam Ng 14:15. Hofman z kolei uległa Portorykance, Gabrieli Marii Lin Hwang 6:15.

 

Krok po kroku

W walce o awans do 1/16 turnieju Lenkiewicz wzięła odwet na Niemce, która wyeliminowała Wójcik. Bez problemów rozprawiła się z nią 15:7. Z kolei na drodze sosnowiczanki w pojedynku o ćwierćfinał stanęła inna Niemka, Tiziana Nitschmann. Znów górą była Polka. Tym razem wygrała 15:12. Nieco łatwiej poszło Lenkiewicz w ćwierćfinale. O wejście do najlepszej czwórki zmierzyła się Brytyjką, Melissą Jane, którą pokonała 15:11. Tym samym było wiadomo, że sosnowiczanka powtórzy swój wyczyn z Turcji i zdobędzie co najmniej brązowy medal. Drogę do finału zagrodziła Polce Amerykanka, Alexandra Lee, która wygrała 15:11. Pogromczyni szablistki z TMS sama uległa w finale w takim samym stosunku Francuzce, Toscane Torii. Oprócz tej trójki drugi brązowy medal wywalczyła Węgierka, Anna Spiesz. Porównując medalistki z Antalayi i Madrytu łatwo zauważyć, że powtarzają się tam dwa nazwiska: Lenkiewicz, która ponownie sięgnęła po brąz i Torii, która w tureckiej odsłonie Pucharu Świata była druga, a teraz tryumfowała. Spiesz i Lee w Antalayi nie występowały. Za to Mariella Viale, która tam wygrała teraz była 34, zaś Uzbeczka, Lara Herrera nie brała udziału w zmaganiach w Madrycie.

 

Andrzej Kaim

 

Zdjęcie: Polski Związek Szermierczy

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.