Pierwszy raz na planszy.

01 grudnia 2023

Mikołajki z szablą.

Pierwszy raz na planszy.

 

We wrześniu powitaliśmy w naszym klubie wielu nowych adeptów szermierki. Przez kolejne miesiące najmłodsi szabliści i szablistki wtajemniczani byli w podstawy szermierczego kunsztu, poznawali cięcia, zasłony, sposoby poruszania się w ataku i obronie. Teraz wielkimi krokami zbliża się jeden z najważniejszych dni w życiu nowych szermierzy. Już we wtorek (5 grudnia) o godz. 16.30 najmłodsi szabliści i szablistki Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego wezmą udział w swoich pierwszych zawodach – Pierwszym Kroku Szermierczym. Nie tylko dla nich będzie to niezwykłe przeżycie. Dla trenerów ZKS również. Wreszcie będą mogli ocenić postępy swoich podopiecznych. Nie ukrywajmy, że klubowy turniej, bo wezmą w nim udział wyłącznie zawodnicy i zawodniczki ZKS, będzie też pewnego rodzaju kwalifikacją, która wyłoni reprezentację naszego klubu na kolejne zawody, które odbędą się już 9 grudnia w Będzinie. Tam najmłodsi reprezentanci ZKS będą mieli okazję zmierzyć z zawodnikami z innych klubów z Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska.

 

  • Chyba dla każdego zawodnika pierwszy turniej w życiu to niezapomniana chwila – mówi Grzegorz Dominik, jeden z trenerów ZKS. - Ja swój turniej pamiętam do dziś. Zająłem na nim trzecie miejsce, a walkę półfinałową przegrałem ze swoim bratem. Później często rewanżowałem mu się za to porażkę, ale jednak te pierwsze zawody należały do niego, a nie do mnie – wspomina.

 

Czego mogą spodziewać się najmłodsi szermierze podczas wtorkowych zawodów? Przede wszystkim mają się dobrze bawić, ale jednocześnie każdy stoczy po kilka, a niektórzy znacznie więcej pojedynków. Najpierw zarówno dziewczynki, jak i chłopcy będą rywalizować w grupach. Walki będą sędziowane, używana będzie terminologia oraz stosowane przepisy znane ze wszystkich szermierczych zmagań. Pojedynki grupowe będą toczyć się do czasu, aż jeden z szermierzy uzyska 4 trafienia. Na podstawie wyników grupowych ustalony zostanie ranking i młodzi zawodnicy przystąpią do fazy pucharowej. W niej starcia odbywają się do uzyskania przez jednego z walczących 8 punktów z przerwą po osiągnięciu 4 trafień. W tej fazie zmagań do kolejnej rundy awansuje zwycięzca. Starcia toczyć się będą aż do wyłonienia najlepszego zawodnika, bez walki o trzecie miejsce, co oznacza, że przegrani w półfinałach zajmą dwa trzecie miejsca.

 

  • Liczę, że podobnie jak w poprzedniej edycji naszego turnieju oprócz zawodników i zawodniczek na sali pojawi się liczne grono rodziców, dziadków i znajomych naszych najmłodszych adeptów – mówi G. Dominik. - Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą dopingować i wspierać swoje pociechy i wspólnie z nami uczestniczyć w świetnej zabawie.

 

Oprócz szermierczych zmagań na zawodniczki i zawodników czekają również niespodzianki związane z Mikołajkami, które przypadają przecież 6 grudnia.

 

Andrzej Kaim.

 

Mikołajkowe zmagania.

 

Z kolei 6 grudnia o godz. 18.30 w Turnieju Mikołajkowym wystartują zawodniczki i zawodnicy z grupy spotykającej się na zajęciach w środy i piątki. Dla większości z nich będzie to kolejny turniej w życiu. Formuła będzie podobna jak w turnieju dla najmłodszych szermierzy. Najpierw walki grupowe, a później faza pucharowa, aż do wyłonienia najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych. Mimo że większość z uczestników mikołajkowych zmagań rywalizowała w znacznie większych turniejach to i tu możemy spodziewać się potężnej dawki emocji. Pamiętajmy o tym, że kolejność „dziobania” nie ustali się sama, a jeśli towarzyszy walkom dobra zabawa to z połączenia tych elementów wychodzi nam przepis na imprezę, którą „tygryski” kochają najbardziej.

AK.

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.