Patent na sukces? Następne pytanie proszę.

08 czerwca 2023

Tomasz Dominik

trener ZKS

  • Doprowadzić raz dwójkę zawodników jednego klubu do mistrzowskiego tytułu to niezwykły wyczyn. Powtórzyć ten sukces rok później to już wydarzenie na skalę światową, ale z pewnością nie można mówić o przypadku. Jaki jest pański patent na sukces czy raczej szereg sukcesów?
  • Poproszę o następne pytanie. Powiem jedynie, że każdy trener ma swoje sposoby, swoją wizję prowadzenia zawodników. Moja zaowocowała takim wynikiem. Reszta niech pozostanie tajemnicą klubową.
  • To może inaczej. Czy po takich wyczynach Pana podopiecznych czuje się Pan spełniony jako trener? Czy też raczej to etap pańskiej pracy, która ma zaprowadzić Was w zupełnie inne miejsce?
  • Z pewnością na mojej liście odhaczony został kolejny punkt. Apetyt rośnie w miarę jedzenie. Najpierw były sukcesy w młodszych kategoriach wiekowych, teraz prym wiodą seniorki i seniorzy na arenie krajowej. Ale przecież są jeszcze zawody rangi międzynarodowej, a celem który przyświeca chyba każdemu trenerowi, zawodniczce i zawodnikowi jest wyjazd na igrzyska olimpijskie. Jeśli ta sztuka się nam uda wówczas będę w jakieś mierze spełniony. Co nie oznacza, że spocznę na laurach.
  • Przyglądając się systemowi kwalifikacji olimpijskich odnoszę wrażenie, że dużo trudniej jest zdobyć bilet uprawniający do startu w Paryżu w przyszłym roku niż później podczas samej imprezy osiągnąć sukces. Przynajmniej jeśli chodzi o zawodników z Europy.
  • Dokładnie tak. Obecnie na 2 i 3 miejscu w rankingu światowym są dwie kapitalne zawodniczki z Grecji. I już teraz wiadomo że jedna z nich na pewno do Paryża nie pojedzie. A przecież ich pozycja na liście światowej nie jest dziełem przypadku czy jednorazowego wystrzału formy. To lata ciężkiej pracy i systematycznych sukcesów. A jednak jedna z szablistek należących do elity światowej nie będzie miała szansy powalczyć o medale na igrzyskach olimpijskich. Trudno nazwać taki system kwalifikacji sprawiedliwym.
  • Dziękuję za rozmowę.

Andrzej Kaim

 

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.