Ostateczny sprawdzian formy

02 lutego 2024

Płowdiw. Puchar Świata Juniorów

 

Jeszcze wszyscy żyjemy brązowymi medalami wywalczonymi podczas Mistrzostw Polski, a przed nami kolejna dawka emocji z udziałem Gabrysi Wójcik i jej koleżanek z reprezentacji kraju. W sobotę i niedzielę nasze dziewczyny w tym trójka sosnowieckich szablistek zmierzą się z rywalkami z całego globu podczas kolejnej odsłony Pucharu Świata Juniorów, który tym razem rozegrany zostanie w Płowdiw w Bułgarii.

Pod nieobecność Zuzanny Lenkiewicz z TMS honoru sosnowieckiej szabli bronić będą: Zuzanna Porada (TMS, aktualna mistrzyni Polski), Gabrysia „Gabi” Wójcik (ZKS, brązowa medalistka mistrzostw kraju) i Karolina Hofman (TMS). Oprócz nich w Płowdiw zaprezentują się także: Maria Więckiewicz (Szabla Ząbki, wicemistrzyni Polski) oraz Aniela Kozłowska (Grodziski Klub Szermierczy, brązowa medalistka mistrzostw Polski).

Cała piątka walczyć będzie nie tylko o laury PŚJ, ale przede wszystkim o trzy miejsca w reprezentacji na Mistrzostwa Europy Juniorów, które odbędą się w ostatnich dniach lutego w Neapolu. Dlaczego tylko trzy z nich mają szansę na wyjazd do Włoch?

Aktualnym numerem 1 krajowego rankingu szablistek w tej kategorii wiekowej jest Lenkiewicz, która zgromadziła dotychczas 435 punktów na swoim koncie. Jej przewaga nad resztą zawodniczek jest tak duża, że nawet piąte miejsce podczas MPJ i nieobecność w Płowdiw nie pozbawią jej szansy na udział w turnieju mistrzowskim. Dlatego tylko jeszcze trzy zawodniczki mają szansę na powołania.

Udany start w Płowdiw lub potknięcie mogą mieć brzemienne skutki dla każdej z uczestniczących w turnieju zawodniczek. Więckiewicz, druga w rankingu ma na koncie 200 pkt, Porada, która jest trzecia zgromadziła dotychczas 199 pkt, czwarta Wójcik – 184 pkt, a to zaledwie o 2 więcej niż ma piąta Kozłowska. Za nią ze 169 pkt na koncie jest Hofman. Nie da się więc ukryć, że każda z tej piątki ma zarówno ambicję jak i umiejętności, by pokonać rywalki w walce o powołanie na MEJ. Różnice punktowe sprawiają, że trzeba walczyć na najwyższym poziomie i dać z siebie 100 proc. jeśli ma spełnić się młodzieńcze marzenie o wyjeździe na mistrzostwa Starego Kontynentu.

Nas oczywiście najbardziej interesuje postawa Gabi Wójcik. Przy całej sympatii dla reszty dziewczyn biorących udział w zawodach w Bułgarii to za nią ściskać będziemy kciuki i życzyć jej jak najwyższego miejsca w rywalizacji, gdyż każda kolejna wygrana walka sprawi, że kibicować jej będziemy podczas zmagań w Neapolu, a być może także w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej gdzie w dniach 12-20 kwietnia br. odbędą się Mistrzostw Świata Juniorów.

Andrzej Kaim

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.