Oczekiwaliśmy więcej

12 grudnia 2023

Sosnowiec – Orlean. Grand Prix Pucharu Świata Seniorów

Szablistki i szabliści rywalizowali w Orleanie podczas Grand Prix Pucharu Świata. ZKS Sosnowiec reprezentowali: Julia i Zuzanna Cieślar oraz Krzysztof Kaczkowski, którzy niestety tym razem nie podbili francuskich plansz. Nikomu z trójki naszych szermierzy nie udało się awansować do turniejów głównych, w których zmierzyło się po 64 szablistek i szablistów. Zuza ostatecznie została sklasyfikowana na 66 pozycji, Julia na 119, a Krzysztof na 88.

Chyba największe oczekiwania związane były ze startem K. Kaczkowskiego. Zaczął udanie od trzech zwycięstw w grupie. Niestety później przyszły trzy kolejne porażki po zaciętych walkach (przegrał 3:5 i dwa razy 4:5) co oznaczało, że musiał uczestniczyć w walkach preeliminacyjnych. Pierwsza z nich zakończyła się wysokim zwycięstwem. Irlandczyk Jadryn Dick nie był w stanie zagrozić naszemu zawodnikowi, a Krzysztof triumfował 15:4. Niestety w kolejnym starciu z Amerykaninem Darylem Homerem to Kaczkowski był tłem. Przegrał 7:15 i zakończył rywalizację w Orleanie.

Prawie idealnie w swojej grupie spisała się za to Zuzanna Cieślar. Pięć wygranych pojedynków i jedna porażka 3:5. Niestety ta jedna przegrana walka sprawiła, że Zuza po starciach grupowych sklasyfikowana została na 19 pozycji i musiała podobnie jak Kaczkowski walczyć w preeliminacjach do turnieju głównego (16 najlepszych zawodniczek z rankingu światowego ma zapewniony udział w turnieju głównym, po walkach w grupach 16 najlepszych zawodniczek także awansuje bezpośrednio do turnieju głównego, pozostałe rywalizują w walkach toczonych system pucharowym aż do wyłonienie 32 szablistek, które wezmą udział w zmaganiach z wcześniej wymienionymi szablistkami – przyp. red.).

W pierwszej rundzie Zuza miała wolny los. W drugiej trafiła na Hiszpankę Arceli Navarro, która po emocjonującej walce wygrała 15:12.

Z kolei Julia wygrała w grupie 3 z 6 walk. Awansowała do rundy preeliminacyjnej gdzie trafiła na Ainhoe Perez z Hiszpani. Rywalka okazała się przeszkodą nie do przejścia. Ostatecznie nasza zawodniczka musiała pogodzić się z przegraną 11:15.

W żeńskim turnieju głównym wystąpiły dwie Polki: Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) i Daria Skonieczna (UKS Szabla Ząbki). Kozaczuk wygrała w preeliminacjach najpierw 15:10 z Brytyjką, Sophio Potter, a później 15:13 z Koreanką, Haeun Hong. Skonieczna z kolei najpierw 15:13 wygrała z Francuzką, Cyrielle Rioux, a następnie 15:11 z Turczynką, Nisanur Erbil. W pierwszej rundzie turnieju głównego Skonieczna trafiła na rozstawioną z nr 1 Francuzkę, Sarę Balzer, która nie dała Polce najmniejszych szans i wygrała 15:5 (ostatecznie wywalczyła ona trzecie miejsce w Orleanie), zaś Kozaczuk zmierzyła się z Chinką, Yang Hengyu, która wygrała 15:12. W męskim turnieju głównym zobaczyliśmy jedynie Szymona Hryciuka (AZS AWF Katowice). W 1/64 zmagań pokonał on 15:10 Koreańczyka, Bongila Gu, zaś w 1/32 zmagań uległ 10:15 Włochowi, Pietro Torre, który ostatecznie zajął w Orleanie trzecie miejsce.

W gronie kobiet zwyciężyła Francuzka, Manon Apithy – Brunet przed Ukrainką, Olgą Kharlan. Kolejne dwie Francuzki stanęły na najniższym stopniu podium: wspomniana już S. Balzer oraz Cecilia Berder. Wśród mężczyzn wygrał Niemiec, Matyas Szabo przed Maxime Pianfiettim z Francji, a podium uzupełnili Włoch, Pietro Torre i kolejny Francuz, Sebastien Patrice.

Andrzej Kaim

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.