Obsypani medalami
na koniec sezonu

24 czerwca 2024

Sosnowiec – Niepołomice. Turniej Masters Pucharu Żubrów

Na zakończenie sezonu szermierczego 2023/24 najmłodsze zawodniczki i zawodnicy ZKS Sosnowiec wystąpili w Turnieju Masters XIII Pucharu Żubrów, który został rozegrany w Niepołomicach. Nasi adepci ponownie nie zawiedli i wracają do domów z workiem wypełnionym po brzegi medalami. Nie wszyscy stanęli na podium, ale każdy walczył z zaangażowaniem godnym co najmniej mistrzostw kraju od pierwszej do ostatniej akcji.

Natasza wita się z gąską

Najmłodszą kategorię wiekową U9 dziewcząt ZKS reprezentowała Natasza Kocjan. Nasza zawodniczka wywalczyła srebro, a w wielkim finale zabrakło jej jednego trafienia, by stanąć na najwyższym stopniu podium. Walkę o złoto z Aliną Zabłocką z KS Cracovia Kraków Natasza rozpoczęła z przytupem. Prowadziła 4:1, a w końcowej fazie starcia prowadziła nawet 7:5. Niestety czy to przez rozkojarzenie, czy też zbyt wielką pewność siebie, żadna z trzech ostatnich akcji pojedynku nie zakończyła się zdobyciem punktu przez naszą szablistkę. Ostatnie trzy punkty i zwycięstwo w Turnieju Masters przypadło rywalce.

Małe wielkie wojowniczki

Trójka naszych zawodniczek stanęła na podium w kategorii U10 dziewcząt. Najlepiej spisała się Hela Kaim, która wywalczyła srebro, ulegając w finale Stefanii Mizak z KS Cracovia Kraków 3:8, ale we wcześniejszej fazie turnieju wygrała każde ze starć. Może Ala Dominik i Hania Ziętal nie włączyły od razu drugiego biegu, jednak w ćwierćfinałach pokazały prawdziwą klasę i szermiercze umiejętności. Ala gładko wygrała 8:3 z Amelią Kwaśniewską (KS Cracovia Kraków), a Hania 8:1 rozprawiła się Janą Kornecką (również z Cracovii). Półfinałowe starcia naszych dziewczyn były najbardziej wyrównanymi walkami spośród wszystkich stoczonych przez nie w Niepołomicach. Ostatecznie Ala uległa Heli 6:8, a Hania postawiła się późniejszej triumfatorce, z którą przegrała w takim samym stosunku.

Walczyli do upadłego

W kategorii U10 chłopców ZKS miał aż piątkę zawodników w gronie ośmiu zakwalifikowanych do Turnieju Masters. Najlepiej wypadł Alan Popławski, który sięgnął po brąz. W ćwierćfinale pokonał on klubowego kolegę Olka Dominika 8:6, ale w półfinale musiał uznać wyższość Mikołaja Kostarskiego z AZS AWF Warszawa, z którym przegrał 4:8. Zarówno Patryk Wilk, Kuba Paczkowski i Olaf Kwaśniewski mimo ogromnej ambicji i woli walki w Niepołomicach nie dali rady swoim przeciwnikom w 1/8 zmagań. Pomimo tego nawet rywale kiwali z uznaniem głowami po akcjach, w których punkty wędrowały na konto chłopaków z Sosnowca.

Niespodzianka goni niespodziankę

W kategorii U12 dziewcząt po brązowe medale sięgnęły Lena Pakuła i Wiktoria Sakłak. Obje dołączyły do ZKS dopiero na początku września 2023, a pod koniec czerwca 2024 zmuszały o wiele bardziej doświadczone rywalki do wytężonej pracy na szermierczej planszy. W 1/8 Lena dość nieoczekiwanie pokonała 10:8 klubową koleżankę Natalkę Maksym, a Wiktoria rozprawiła się 8:4 z Natalią Plis z UKS Akademii Szermierki Lublin. W półfinałach Lena uległa 3:8 Michalinie Owczarczyk (AZS AWF Warszawa), która zwyciężyła w całym turnieju, a Wiktoria nieznacznie 6:8 przegrała z Leną Siudak (KS Cracovia).

Rodzynek daje radę

W kategorii U12 chłopców jedynym przedstawicielem ZKS był Antek Goździak. W 1/8 uległ on co prawda 1:10 Tadeuszowi Mizakowi, a jego pogromca nabrał wiatru w żagle i ostatecznie sięgnął po złoto, a naszemu zawodnikowi przypadło 5 miejsce.

Brązowy Szymon

W najstarszej kategorii wiekowej U14 chłopców o końcowy sukces walczyli dwaj nasi reprezentanci. Lepiej od początku zmagań spisywał się Szymon Pąk, który ostatecznie sięgnął po brązowy medal, ulegając w półfinale 2:12 Antoniemu Jochemczykowi z Pałacu Młodzieży Katowice, który wywalczył złoto. Kuba Gawle zakończył zmagania na 7 miejscu, a w ćwierćfinale długo toczył wyrównaną walkę z Karolem Iwaszko z UKS Akademia Szermierki Lublin, by ostatecznie ulec mu 9:12. Jego rywal sięgnął tego dnia po srebro.

Jedynie Julia

Do faworytek Turnieju Masters należały zarówno Zosia Wolska, jak i Emilka Lizak oraz Marysia Wójcik. Ostatecznie jednak żadna z nich nie pojawiła się w Niepołomicach, gdyż podobnie jak reszta szablistek z czołówki rankingu krajowego przygotowują się do wyjazdu na międzynarodowy turniej szermierczy U14, który odbędzie się w dniach 29-30 czerwca w Budapeszcie. Nasz klub reprezentować będą w nim Zosia Wolska i Marysia Wójcik. Spośród uprawnionych do udziału w Turnieju Masters pojawiła się jedynie nasza Julia Bajer. Co zrozumiałe w tych okolicznościach nie było mowy, by rozegrać turniej w tej kategorii wiekowej więc przy jej nazwisku pojawił się komunikat DNF, co można przetłumaczyć jako: nie ukończyła zawodów. Organizatorzy jednak stanęli na wysokości zadania i przyznali Julii pierwsze miejsce oraz wręczyli należne nagrody.

Andrzej Kaim

Sezon wytężonej pracy

Grzegorz Dominik – trener ZKS Sosnowiec

- Minął kolejny sezon zmagań naszych najmłodszych zawodników w turniejach z cyklu Pucharu Żubrów. Jest to ciekawa inicjatywa rozgrywania czterech turniejów, z czego ostatni jest zarezerwowany tylko dla ośmiu najlepszych zawodników z danej kategorii wiekowej. Przez cały rok zmagań nasi podopieczni wylali mnóstwo potu i łez na planszach, ale było również wiele radości, nawiązanych znajomości oraz nowych doświadczeń. Każde zwycięstwo cieszy zawodników, rodziców i trenerów, ale porażka powinna uczyć jak stawać się coraz lepszym zawodnikiem i człowiekiem. Dziękuję wszystkim zawodnikom za dostarczenie nam tych niezwykłych emocji i życzę udanego wypoczynku podczas okresu wakacyjnego. Do zobaczenia na obozach szermierczych w sierpniu.

W kategorii U10 dziewczyny z ZKS wywalczyły trzy medale.