O włos od szermierczego nieba

08 listopada 2023

Sosnowiec. III Puchar Polski Kadetów

O włos od szermierczego nieba

 

Srebro Kuby Kiecy i ósme miejsce młodziczki Zosi Wolskiej podczas III Pucharu Polski Kadetów to wielki powód do dumy i radości. Kuba powtórzył osiągnięcie z poprzedniego turnieju tej rangi, zaś Zosia poprawiła swój wynik aż o 14 pozycji.

Kuba z przytupem rozpoczął zmagania w grupie. W sześciu walkach zanotował pięć zwycięstw i do faza pucharowej przystąpił z ósmej pozycji. W pierwszej rundzie bez najmniejszych problemów pokonał Jana Gettlicha z Grodziskiego Klubu Szermierczego wygrywając 15:6. Także w kolejnym pojedynku nie dał najmniejszych szans Makaremu Yahlence z MUKS Victor Warszawa z którym wygrał również 15:6. W starciu o wejście do czołowej ósmeki zawodów nasz szablista dał prawdziwy popis szermierczych umiejętności wygrywając 15:4 z Nikodemem Sokołowskim z KKSz Konin. W ćwierćfinale nic nie układało się po myśli naszego zawodnika. Pierwszą cześć walki z Brunem Szpakiem z UKS Szabla Ząbki przegrał aż 2:8 i kiedy wydawało się, że Kuba nie zdoła awansować do półfinałów sosnowiczanin wrzucił drugi, a może nawet piąty bieg i seryjnie zaczął zdobywać punkty, by zakończyć walkę zwycięstwem 15:12.  Wola walki, nieprzeciętne umiejętności i sportowa inteligencja – to chyba najważniejsze elementy, które sprawiły, że zdołał odwrócić losy tego pojedynku.

W półfinale Kuba znów dał popis. Wygrał pewnie 15:6 z Makarym Mosakiem z Grodziskiego Klubu Szermierczego. W wielkim finale jego rywalem był Szymon Dąbrowski z UKS 13 Białystok, którego Kuba w II PPK, rozgrywanym w Koninie pokonał w półfinale 15:14. Tym razem lepszy okazał się rywal wygrywając starcie 15:12.

Oprócz Dąbrowskiego, Kiecy i Mosaka na podium w Sosnowcu stanął także Adam Krzemiński z Pałacu Młodzieży Katowice. 

Mimo że Zosia Wolska nie stanęła w Sosnowcu na podium jej występ trzeba wprost nazwać sukcesem. Po pierwsze nasza zawodniczka jest młodziczką, a startowała w wyższej kategorii wiekowej gdzie przyszło jej walczyć z rywalkami starszymi i bardziej doświadczonymi. Po drugie patrząc na jej występy w cyklu zawodów Pucharu Polski widać wyraźnie, że każdy kolejny turnieju dodaje jej pewności siebie i poprawia swoje osiągnięcia. Podczas I PPK w Katowicach nasza zawodniczka zajęła 29 miejsce, w II PPK w Koninie była 22, a III PPK rozgrywanym w domu wywalczyła już 8 miejsce.

Zosia pokazała już w walkach grupowych, że stać ją na bardzo dobry wynik. Wygrała 4 z sześciu walk. W 1/64 zmagań nasza szablistka miała wolny los. W 1/32 zmierzyła się z Patrycją Wasilewską z UKS 13 Białystok i pewnie wygrała 15:8. w 1/16 turnieju przyszło jej powalczyć z Amelią Ostrowską UKS Akademia Szermierki Lublin. Mimo że początkowo rywalka nie dawała naszej zawodniczce szans i prowadziła różnicą sześciu punktów Zosia udowodniła, że ma wielkie serce do walki, nie przejmuje się niepowodzeniami, a nawet kontuzja (rywalka trafiła ją w dłoń nieosłoniętą rękawicą) nie jest w stanie wytrącić jej z równowagi. Ostatecznie Zosia awansowała do czołowej ósmeki zmagań pokonując rywalkę 15:13, która w I PPK w Katowicach wygrała, a w II PPK w Koninie była szósta.

W kolejnej walce szablistka ZKS zdecydowanie 7:15 uległa Karolinie Mejłun z UKS Hajduczek Olsztyn. Ostatecznie w III PPK w Sosnowcu zwyciężyła Lidia Tabędzka z Grodziskiego Klubu Szermierczego, która w finale pokonała Maję Konecką z O.Ś. AZS Poznań. Na najniższym stopniu podium stanęły Karolina Mejłun (UKS Hajduczek Olsztyn) i Amelia Siwek (TMS Sosnowiec).

W gronie chłopców barwy ZKS reprezentowali jeszcze Jan Michoń (45 lokata), Mateusz Grabis (53 miejsce) i Szymon Pąk (65 miejsce). Z kolej wśród dziewcząt rywalizowały także: Marysia Wójcik (24 miejsce), Emilia Lizak (28 miejsce) i Aleksandra Otok (33 miejsce).

Andrzej Kaim

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.