O krok od szermierczego nieba

22 maja 2024

Sosnowiec – Grodzisk Mazowiecki. Po Pucharze Europy U14

Z dwoma brązowymi medalami: Zosi Wolskiej i Kacpra Karczmarczyka wróciła do domów ekipa ZKS Sosnowiec po wyprawie do Grodziska Mazowieckiego, gdzie rozegrane zostały zawody z cyklu Pucharu Europy w kategorii wiekowej U14. Zarówno Zosia, jak i Kacper przegrali walki półfinałowe z późniejszymi srebrnymi medalistami imprezy. W ćwierćfinale imprezy znalazła się również Emilka Lizak, która walkę o półfinał przegrała 9:15 z Viktorią Voytovą z Niemiec, która sięgnęła w Grodzisku po złoty medal, a nasza szablistka zakończyła zmagania na ósmym miejscu.

Dobrze spisały się również inne nasze zawodniczki biorące udział w tym turnieju. Maja Wlazło dotarła do TOP 16 turnieju, gdzie uległa 2:15 Oliwi Dwornik, która wywalczyła srebrny medal, zaś Julia Bajer i Ola Otok odpadły w 1/32 zmagań ulegając odpowiednio: Wiktorii Barcikowskiej (11:15 Julia) i Hannie Niedziałek (6:15 Ola). Maja została sklasyfikowana na 14 miejscu, Julka na 17, a Ola na 18.

Oprócz Kacpra w męskim turnieju U14 walczyli również: Szymon Pąk i Jakub Gawle. Kuba zakończył zmagania w 1/64 turnieju po porażce 4:15 z Vaclavem Rajlichem i ostatecznie zajął 34 miejsce. Z kolei Szymon na tym etapie pokonał 15:4 Jana Burchacińskiego, a w walce o awans do TOP16 uległ 4:15 Antoniemu Jochemczykowi.

- Rywalizacja w zawodach rangi Pucharu Europy to okazja do sprawdzenia się w rywalizacji w międzynarodowym gronie – podkreśla Michał Kochan, jeden z naszych klubowych trenerów. - Co prawda do Grodziska nie przyjechało zbyt wielu szablistów i szablistek z innych krajów, ale prezentowali oni wysokie umiejętności techniczne. Brązowe medale wywalczone przez Zosię i Kacpra na pewno są powodem do satysfakcji – dodaje.

Andrzej Kaim

Wyniki turnieju U14

Dziewczęta:

• Złoto: Viktoria Voytova (Niemcy)

• Srebro: Oliwia Dwornik (Polska)

• Brąz: Zofia Wolska (Polska) i Julia Puskaric (Niemcy)

Chłopcy:

• Złoto: Bence Rewesz (Węgry)

• Srebro: Jakub Lipiński (Polska)

• Brąz: Kacper Karczmarczyk (Polska) i Dominik Zubko (Polska)

Zmagania w gronie dzieci

Pucharowi Europy w Grodzisku towarzyszył turniej w kategorii wiekowej U12. W nim najlepiej spisała się Tosia Łysy, która ostatecznie zajęła 9 miejsce. W 1/16 zmagań przegrała 6:10 z Marianną Sosnowską, która ostatecznie sięgnęła po brązowy medal. Pozostałe nasze zawodniczki przegrały swoje pierwsze walki w eliminacji bezpośredniej i ostatecznie zajęły następujące miejsca: Iga Dec – 22, Natalia Maksym – 23 i Lena Pakuła – 25. W turnieju chłopców w tej kategorii wiekowej nie brał udziału żaden z naszych szablistów.

AK

W gronie młodziczek brąz wywalczyła Zofia Wolska, a Emilka Lizak zajęła 8 miejsce.