O awans do Turnieju Masters

03 maja 2024

Sosnowiec – Kraków. Przed III Pucharem Żubrów

 

Przed naszymi zawodniczkami i zawodnikami ostatnia odsłona zawodów z cyklu Pucharu Żubrów. W najbliższą niedzielę w Krakowie wystartuje, aż 18 szablistek i szablistów ZKS. Niektórzy z nich mają już zapewniony udział w Turnieju Masters, który odbędzie się w Niepołomicach, w dniach 22-23 czerwca br. podczas którego rywalizować będą najlepsze ósemki. Inni muszą walczyć z całych sił 5 maja, żeby wywalczyć sobie miejsce w tym gronie, a dla niektórych będzie to debiut w tych zmaganiach.

 

Najmłodsi pewni udziału

W najmłodszych kategoriach dziewcząt- U8 (skrzaty) i U10 (zuchy) czwórka naszych szablistek, czyli Natasza Kocjan, Hela Kaim, Ala Dominik i Hania Ziętal jest pewnych występu w Turnieju Masters. Mimo to większość z nich wystartuje w zmaganiach w Krakowie. W kategorii U 10 (zuchy) chłopców wydaje się, że w Niepołomicach wystąpią: Olek Dominik, Kuba Paczkowski, Alan Popławski i Patryk Wilk. Mimo to tylko ten pierwszy nie pojawi się w Krakowie, a pozostała trójka liczy na udany występ. Czy dołączą do nich Marcel Gawle i Janek Paśnik, wszystko zależy od tego, jak spiszą się podczas niedzielnych zawodów.

 

Pasjonujące zmagania

Bardzo interesująco zapowiada się rywalizacja o miejsce w finałowej ósemce w kategorii U12 dziewcząt. W Krakowie wystąpią: Natalka Maksym, Tosia Łysy, Lena Paukła i Matylda Bochenek. Natalka aktualnie zajmuje 8 miejsce z dorobkiem 15 punktów premiowane udziałem w Turnieju Masters. Tosia jest 9 z dorobkiem 14 punktów, a Lena Paukła 11 i dotychczas zdobyła 13 punktów. Wszystkie liczą na znaczące poprawienie swojego dorobku. Przed karkołomnym zadaniem staje Matylda, której w pierwszym turnieju zajęła odległe miejsce, a w drugim nie brała udziału. 22 pozycja w klasyfikacji generalnej z 3 punktami na koncie stawia ją w bardzo trudnym położeniu.

 

Nikt nie ma szans

Wydaje się mało prawdopodobne, by ZKS miał swojego przedstawiciela w Turnieju Masters w kategorii chłopców U12. Najlepsi nasi zawodnicy po dwóch turniejach to: Antek Goździak (16 miejsce – 15 pkt) i Janek Hajduła (23 miejsce – 9 pkt). W tej kategorii występowali jeszcze: Maks Tarasin (25 miejsce – 6 pkt) i Bruno Roślicki (28 miejsce – 4 pkt). Skoro żaden z nich nie wystąpi w Krakowie oznacza to, że nie mają najmniejszych szans na poprawienie swojego dorobku, a do 8 miejsca na liście klasyfikacyjnej najlepszy z naszych Antek traci aż 15 punktów.

 

Zabraknie naszych liderek

Większość uczestniczek Turnieju Master w Niepołomicach w kategorii dziewcząt U14 już znamy. Zosia Wolska po dwóch turniejach jest pierwsza z dorobkiem 30 punktów, zaś druga jest Emilka Lizak, która w zawodach w Skawinie i Krzeszowicach zdobyła 26 punktów. Trudno wyobrazić sobie, że przeskoczy je rankingu więcej niż kilka zawodniczek, ale także te spoza ósemki, dlatego obie odpoczywać będą po Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i w Krakowie ich nie zobaczymy. Wystąpią za to Marysia Wójcik, która jest 3 z dorobkiem 22 punktów, Ola Otok (6 miejsce – 16 pkt) i Julia Bajer (12 miejsce – 9 pkt).

 

Niewielka nadzieja

W gronie chłopców w tej kategorii wiekowej odpoczywać będzie Kacper Karczmarczyk (identyczna sytuacja jak w przypadku Wolskiej i Lizak – przyp. red.), który wspólnie z Dominikiem Zubko są liderami klasyfikacji z dorobkiem 41 punktów po dwóch poprzednich turniejach z cyklu. Na planszach w Krakowie zobaczymy za to: Szymona Pąka (18 miejsce – 15 pkt) i Jakuba Gawle (20 miejsce – 13 pkt). Obaj mają matematyczne szanse na awans do Turnieju Masters, ale wiele zależy nie tylko od ich postawy, ale także od występu ich rywali. Szymon do ósmego miejsca premiowanego wyjazdem do Niepołomic traci 9 punktów.

Niezależnie od tego kto wywalczy miejsce w najlepszej ósemce zmagań, a kto nie sprosta rywalom, wszystkich czeka dzień spędzony na szermierczych pojedynkach oraz dobrej zabawie w gronie zarazem rywali i jednocześnie przyjaciół.

Andrzej Kaim

W gronie zawodniczek, które walczyć będą w III Pucharze Żubrów w Krakowie wystąpi m.in. Marysia Wójcik.

Fot. Przemek Paśnik

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.