Niewielkie przetasowania w kadrze

13 marca 2024

Sosnowiec. Po III Pucharze Polski Seniorów

 

Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się podczas III Pucharu Polski Seniorek, który odbył się w Sosnowcu, juniorki z różnych polskich klubów. Turniej wyłonił piątkę dziewczyn, które pojadą do Rijadu na Mistrzostwa Świata Juniorów. Nas oczywiście najbardziej cieszy to, że w ich gronie będzie zawodniczka ZKS – Gabrysia Wójcik. Poza nią na planszach w stolicy Arabii Saudyjskiej zobaczymy: Zuzanny Lenkiewicz i Poradę z TMS Sosnowiec oraz Anielę Kozłowską z UKS Hajduczek Olsztyn. Piątą zawodniczką w kadrze Polski będzie kolejna przedstawicielka sosnowieckiej szabli – Karolina Hofman z TMS. Dzięki 7 miejscu wywalczonemu podczas III PPS zepchnęła ona na szóste miejsce w rankingu krajowym juniorek Marię Więckiewicz z UKS Szabla Ząbki.

 

  • Cieszy mnie postawa juniorek. Pokazały się z naprawdę dobrej strony – mówi Tomasz Dominik, opiekun kadry narodowej kadetek i juniorek. - Oczywiście nadal dostrzegam elementy w szermierczym rzemiośle nad którymi trzeba pracować. Największa z nich to szybkość w dostosowaniu taktyki do stylu walki rywalki. Seniorki radzą sobie z tym problemem znacznie szybciej. Wynika to przede wszystkim z ich znacznie bogatszego doświadczenia zawodniczego, zwłaszcza w rywalizacji na międzynarodowych arenach. Każdy kolejny start w Pucharach Świata będzie oczywiście procentował na korzyść juniorek.

 

W Sosnowcu dwa pierwsze miejsca przypadły oczywiście seniorkom: Zuzie Cieślar i Małgorzacie Kozaczuk jednak jeśli spojrzeć na dalsze lokaty to pełno na nich juniorek oraz szablistek z kategorii wiekowej młodzieżowców. Na najniższym stopniu podium stanęły: juniorka Porada oraz młodzieżowiec Daria Skonieczna. W ćwierćfinale walczyły kolejne trzy juniorki: Kozłowska, Lenkiewicz i Hofman oraz młodzieżowiec Klaudia Malgrem.

 

  • Oczywiście nie należy zapominać o dwóch wielkich nieobecnych – podkreśla T. Dominik. - W Sosnowcu nie wystąpiły dwie doświadczone i utytułowane szablistki: Sylwia Matuszak oraz Angelika Wątor czyli numer 3 i 5 rankingu krajowego w tej kategorii wiekowej. Cieszy to, że juniorki doskonale wykorzystały ich nieobecność, a wręcz zajęły ich miejsca w klasyfikacji końcowej turnieju.

 

Wypada mieć nadzieję, że następczynie Matuszak, Kozaczuk, Wątor i Cieślar równie dobrze wypadną podczas zmagań w Rijadzie, a do MŚJ pozostaje coraz mniej czasu, gdyż impreza zaplanowana jest na 12-20 kwietnia br.

 

Andrzej Kaim

Mimo drobnych zmian w klasyfikacji krajowej kadra juniorek w Rijadzie wystąpi w takim samym składzie jak podczas Mistrzostw Europy w Neapolu. 

Fot. PZSzerm/BizziTeam

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.