Niewiele zabrakło 
do pełni szczęścia

01 maja 2024

Sosnowiec – Oborniki Śląskie. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

 

Ostatecznie pierwszego dnia zmagań w Obornikach Śląskich podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży nasz klub miał siedmioro reprezentantów w turniejach indywidualnych. Oprócz Zosi Wolskiej, Emilki Lizak, Marysi Wójcik i Kuby Kiecy szansę walki o Mistrzostwo Polski do lat 17 otrzymali także Ola Otok, Janek Michoń i Kacper Karczmarczyk. Skorzystali oni z nieobecności części szablistek i szablistów, którzy nie pojawili się w miejscu zmagań, a dzięki wysokim pozycjom na listach rezerwowych znaleźli się w gronie 42 dziewcząt i 42 chłopców mających prawo do walki o tytuły indywidualne.

 

Diablątka nie zawiodły

Z czwórki naszych dziewczyn najlepiej w grupach spisała się Zosia Wolska, która w sześciu walkach zanotowała 5 zwycięstw, a przegrała jedynie z Martą Nowak z O.Ś. AZS Poznań. Dzięki takiej postawie rozstawiona była w fazie pucharowej z numerem 8. W fazie eliminacji bezpośredniej wystąpiły także: Emilka Lizak i Marysia Wójcik, które w swoich grupach wygrały po trzy walki i tyle samo przegrały. Swoją przygodę w OOM na fazie grupowej zakończyła Ola Otok, która o starcie w turnieju indywidualnym dowiedziała się tuż przed zawodami. Nie zdołała ona wygrać żadnej walki, lecz w żadnej z nich nie składała broni.

 

Awans w komplecie

Z kolei w męskim turnieju indywidualnym cała trójka naszych szermierzy awansowała do fazy pucharowej. Kuba Kieca wygrał 5 z 6 starć i podobnie jak Zosia Wolska, do walk eliminacyjnych przystępował jako nr 8. Zarówno Janek Michoń, jak i Kacper Karczmarczyk spisali się bardzo dobrze. Mając po 4 zwycięstwa i 2 porażki w swoim dorobku, nie musieli martwić się o awans do kolejnej fazy zmagań.

 

Trudne rywalki

W żeńskim turnieju indywidulnym jako pierwsza z rywalizacji odpadła w 1/32 Marysia Wójcik. W pierwszej walce pucharowej trafiła ona na Julię Mikulską – Bąk z UKS Hajduczka Olsztyn, która wygrała zdecydowanie, bo aż 15:2. Warto wspomnieć, że Marysia zmierzyła się z rywalką, która dotarła aż do ćwierćfinału. Za to Zosia Wolska i Emilka Lizak pewne awansowały do najlepszej 16 zmagań. Ta pierwsza bez najmniejszych problemów pokonała 15:8 Małgorzatę Kobać z UKS 13 Białystok, zaś druga wygrała 15:11 także z szablistką z tego samego klubu- Mają Nikiciuk.

W starciu o awans do czołowej ósemki Zosi przyszło walczyć z Mają Konecką z O.Ś. AZS Poznań. Niestety rywalka okazała się lepsza i wygrała 15:11. Ta przegrana z pewnością Zosi ujmy nie przynosi. Po pierwsze szablistka z Poznania w Obornikach Śl. wywalczyła srebrny medal, a poza tym to reprezentantka Polski, która niedawno walczyła w Rijadzie podczas Mistrzostw Świata Kadetów.  

 

Uraz Emilki

Emilka miała w 1/16 zmierzyła się z Lidią Tabędzką z Grodziskiego Klubu Szermierczego. Jednak podczas wcześniejszej walki nasza szablistka doznała urazu i sztab postanowił nie ryzykować poważniejszej kontuzji, i wycofał ją z turnieju. Ostatecznie jej rywalka bez walki zameldowała się w 1/8 zmagań, a później, eliminując kolejne przeciwniczki, sięgnęła po mistrzowski tytuł.

Nasze Diablątka zakończyły udział w MP do lat 17-tu na 12 miejscu – Zosia Wolska, na 16 – Emilka Lizak, na 23 – Marysia Wójcik i na 42 – Ola Otok. Złoto jak wspomnieliśmy przypadło L. Tabędzkiej, srebro – M. Koneckiej, a dwa brązy powędrowały do Karoliny Mejłun z UKS Hajduczka Olsztyn i Julii Gwoździńskiej z UKS Szabla Brzoza.

 

Ćwierćfinał Kuby

Przez pierwszą rundę eliminacyjną z trójki naszych szablistów przebrnął jedynie Kuba Kieca. W 1/32 wygrał on 15:9 z Jerzym Kurzawą z Dragona Łódź. Sztuka ta nie udała się ani Jankowi Michoniowi, ani Kacprowi Karczmarczykowi. Obaj stoczyli wyrównane, zacięte walki ze swoimi rywalami i w obu zanotowali identyczny wynik 13:15 dla przeciwników. Kacper uległ Szymonowi Mioduszewskiemu z Konińskiego Klubu Szermierczego, zaś Janek Rochowi Bruzikowi z Dragona Łódź.

W walce o awans do TOP8 rywalem Kuby był Alan Krych z UKS Hajduczek Olsztyn. Po dobrej, niekiedy wyrównanej walce wygrał nasz zawodnik 15:11. W ćwierćfinale Kieca zmierzył się z Brunonem Szpakiem z UKS Szabla Ząbki i niestety musiał uznać wyższość przeciwnika. Szpak wygrał 15:6, a ostatecznie wywalczył brązowy medal. Pozostałe krążki na OOM wywalczyli: Szymon Dąbrowski (UKS 13 Białystok) – złoty, Tomasz Rataj (Pałac Młodzieży Katowice) – srebrny i Maciej Figurski (UKS Szabla Ząbki) – drugi brąz. Kuba zakończył zmagania na 7 miejscu, Janek na 21, a Kacper na 22.

Andrzej Kaim

Pierwszego dnia OOM rywalizowano o medale w turniejach indywidualnych.

Fot. Mateusz Grabis

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.