Nieudana wyprawa do Lombardii

31 lipca 2023

Po Mistrzostwach Świata w szermierce

Do Mediolanu, stolicy Lombardii zawodnicy Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego w Sosnowcu jechali ze sporymi apetytami na sukcesy. W ostatnich wywiadach przed wyjazdem na zgrupowanie w Spale zarówno Zuzanna Cieślar jak i Krzysztof Kaczkowski nie ukrywali, że marzą o medalach mistrzowskiej imprezy. Mieli ku temu solidne podstawy. W tym sezonie oboje udowodnili, że rywalizacja z najlepszymi na świecie jest w ich zasięgu. Także Angelika Wątor, która na szermierczą planszę wróciła po ciężkiej kontuzji z turnieju na turniej spisywała się coraz lepiej. Ona jednak delikatnie tonowała ambitne zapowiedzi innych reprezentantów zwłaszcza w kontekście występów drużynowych.

Niestety Mistrzostwa Świata brutalnie zweryfikowały plany i marzenia nie tylko naszych szablistów, ale także większości polskiej reprezentacji. Indywidualnie, najlepiej z całej kadry spisał się Szymon Hryciuk (AZS-AWF Katowice), który zajął 7 miejsce w turnieju szablistów. O awans do półfinału walczył z legendą światowej szermierki czyli Węgrem Aronem Szilagyim, który wywalczył brąz w Mistrzostwach Świata.

Na 11 miejscach zakończyli swoje konkurencje: Sylwia Matuszak (KKSz Konin) w szabli i Julia Walczak-Klimaszczak (UAM) we florecie. Można powiedzieć, że obydwie nasze reprezentantki miały pecha gdyż w 1/16 turniejów trafiły na późniejsze mistrzynie. Matuszak przyszło zmierzyć się z Emurą Misaki z Japonii, a Walczak-Klimaszczyk rywalizowała z Alice Volpi z Włoch.

Reszta naszych zawodników przeważnie plasowała się w trzeciej i czwartej dzisiątce klasyfikacji.

Wspaniała postawa drużyny szpadzistek w składzie Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Ewa Trzebińska, Renata Knapik-Miazga i Magdalena Pawłowska, które wywalczyły mistrzostwo świata bardzo cieszy całe środowisko szermiercze.

A jak wypadły inne nasze zespoły? Florecistki zajęły 7 miejsce w stawce 27 drużyn. Walkę o awans do półfinału przegrały z drużyną USA, która ostatecznie zajęła 4 miejsce. Później nasza reprezentacja musiała jeszcze uznać wyższość zespołu Chin i na koniec zmagań pokonała Kanadyjki. Z kolei floreciści uplasowali się na 8 miejscu w gronie 32 reprezentacji. Także im na drodze stanął zespół USA, który ostatecznie zdobył brązowy medal. W kolejnych walkach Polacy przegrali kolejno z Francją i Koreą. Szpadziści zdecydowanie nie poszli w ślady swoich koleżanek „po broni” i zajęli 16 miejsce wśród 47 zespołów. Ich marsz w turnieju zatrzymali Koreańczycy, którzy zajęli czwarte miejsce. Później nasza reprezentacja przegrała kolejno z Japonią, Chinami i Uzbekistanem. Szabliści zajęli 21 miejsce wśród 34 drużyn. Nasza ekipa w składzie z Krzysztofem Kaczkowskim stoczyła w Mediolanie jedynie jedną walkę. Przegrali z Hiszpanami po zaciętym pojedynku 43:45. Nasi rywale odpadli z walki o medale już w kolejnym pojedynku i ostatecznie zajęli 16 lokatę. Szablistki uplasowały się na 13 miejscu w gronie 29 zespołów. Im trzeba oddać sprawiedliwość gdyż w 1/16 turnieju zmierzyły się z Węgierkami, które sięgnęły po złote medale.