Niestety bez sukcesów

15 stycznia 2024

Tunis. Puchar Świata Seniorów w szabli

 

Chyba każdy miłośnik szermierki liczył na znacznie więcej niż wyniki, które osiągnęli nasi reprezentanci w Tunisie. Występ trójki Polaków: Małgorzaty Kozaczuk (AZS AWF Warszawa), Zuzanny Cieślar (ZKS Sosnowiec) i Szymona Hryciuka (AZS AWF Katowice) w turniejach głównych Pucharu Świata to zdecydowanie zbyt mało w porównaniu do oczekiwań. Pozostał piątka zawodników w tym Krzysztof Kaczkowski i Julia Cieślar z ZKS nie zdołali przebić się do turnieju głównego.

 

Trafiła na mistrzynię

Zdecydowanie najlepiej w Tunisie zaprezentowała się M. Kozaczuk. W 1/64 turnieju zmierzyła się z Saoussen Boudiaf z Algierii. Zawodniczka warszawskiego AWF poradziła sobie z tą przeszkodą i wygrała 15:9. W kolejnej rundzie jej rywalką była Hiszpanka, Araceli Navarro, aktualnie zajmująca 22 miejsce na liście światowej. Walka zakończyła się takim samym wynikiem jak poprzednie starcie Kozaczuk, tylko że tym razem 15:9 triumfowała rywalka. Polka zajęła ostatecznie 21 miejsce w stawce 149 szablistek.

Nasza Zuza trafiła w 1/64 na inną z Hiszpanek, Lucię Martin – Portugues. Mimo ambicji i woli walki nasza szablistka nie zdołała wygrać tego starcia. Przegrała 9:15 i ostatecznie została sklasyfikowana na 62 pozycji. Jedynym pocieszeniem dla Zuzy może być to, że tego dnia na Hiszpankę nie było mocnych. Ostatecznie wygrała ona tunezyjską odsłonę Pucharu Świata w finale pokonując Turczynkę, Nisanur Erbil. Na najniższym stopniu podium stanęły: Koreanka, Sebin Choi i Włoszka, Chiara Mormile.

Pozostałe z Polek zostały sklasyfikowane na następujących miejscach: Sylwia Matuszak (KKSz Konin) – 69, Julia Cieślar (ZKS Sosnowiec) – 75 i Daria Skonieczna (UKS Szabla Ząbki) – 78.

 

Preelminacyjny horror trwa

W męskim turnieju w Tunisie Polskę reprezentowali: K. Kaczkowski (ZKS Sosnowiec), Sz. Hryciuk (AZS AWF Katowice) i Olaf Stasiak (KKSz Konin). Z tej trójki do turnieju głównego awansował jedynie Hryciuk.

Po raz kolejny przygodę z turniejem zbyt szybko zakończył Kaczkowski. Choć trzeba przyznać, że tym razem zdecydowanie lepiej wypadł w trakcie walk grupowych. Wygrał 4 z 6 pojedynków. Hryciuk zanotował na tym etapie zawodów: 3 zwycięstwa i 3 porażki i także awansował do preeliminacji. Z kolei najgorzej poszło Stasiakowi – 1 wygrana i 5 porażek sprawiły, że została wyeliminowany z turnieju i ostatecznie zajął 155 miejsce w gronie 177 szermierzy.

Rywalem Kaczkowskiego w pierwszej rundzie preeliminacji był 21-letni Jordańczyk, Abdallah Tahla, notowany na 150 miejscu w rankingu światowym. Mimo że zarówno doświadczenie jak i pozycja na świecie przemawiały na korzyść Krzysztofa to ostatecznie lepszy okazał się rywal. Wygrał 15:13, a dzięki zwycięstwu w kolejnej rundzie nad Uzbekiem, Musą Aymuratovem 15:9 awansował do turnieju głównego, gdzie został wyeliminowany w pierwszej rundzie przez Gruzina, Sandro Bazadze. Kaczkowski zakończył zmagania w Tunisie na 101 miejscu, a porażka na tak wczesnym etapie turnieju sprawiła, że rankingu światowym spadł z 19 na 22 miejsce.

 

Madziar w zasięgu

Z kolei Hryciuk trafił na początek preeliminacji na Wenezuelczyka, Moises Molina Pienda, który nie potrafił w żaden sposób mu się przeciwstawić. Ostatecznie Polak wygrał gładko 15:5. W starciu decydującym o udziale w turnieju głównym rywalem Hryciuka był Koreańczyk, Junghwan Kim. Po emocjonującej walce ponownie ze zwycięstwa 15:12 cieszył się Polak.

W 1/64 turnieju głównego rywalem Hryciuk, był Węgier, Andras Sztamari, 14-ty w światowym rankingu szermierzy. Co prawda największe sukcesy 30-letni Madziar odnosił kilka lat temu, ale zarówno dokonania jak i doświadczenie stawiały go w roli zdecydowanego faworyta starcia. Okazało się, że Hryciuk był bardzo blisko sprawienia niespodzianki. Ostatecznie jednak końcówka starcia należała do rywala, który wygrał 15:13. Polak zakończył zmagania w Tunisie na 54 miejscu.

Zawody wygrał Amerykanin, Colin Heathcock przed Tunezyjczykiem, Faresem Ferjanim, a brązowe medale przypadły Węgrowi, Aronowi Szilagyiemu i Gruzinowi, Sandro Bazadze.

 

Andrzej Kaim

Fot. FIE - International Fencing Federation

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.