Niespodzianek nie było

23 lutego 2024

Neapol. Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów

 

Żadnej z polskich kadetek-szablistek walczących w pierwszym dniu Mistrzostw Europy w Neapolu nie udało się nawiązać do zeszłorocznych sukcesów Gabrysi Wójcik (ZKS Sosnowiec) i Karoliny Hofman (TMS Sosnowiec), które w Talinie wywalczyły 11 i 12 miejsce. Najlepsza z czwórki tegorocznych reprezentantek Polski, Lidia Tabędzka z Grodziskiego Klubu Szermierczego dotarła do 1/32 zawodów gdzie przegrała jednym punktem z Włoszką, Benedettą Stangoni i ostatecznie zajęła 31 miejsce w stawce 63 zawodniczek. Sosnowiczanka, Amelia Siwek z TMS musiała uznać wyższość Francuzki, Mathilde Babando, której uległa w 1/64 zmagań 10:15. Ostatecznie została sklasyfikowana na 46 pozycji. Maja Konecka (O.Ś. AZS Poznań) i Amelia Kukla (UKS Szabla Ząbki) nie zdołały awansować do fazy pucharowej i zajęły 51 i 52 miejsce w Europie. Warto wspomnieć, że Tabędzka w porównaniu do zawodów sprzed roku poprawiła swoje osiągnięcie o 20 miejsc, gdyż w Talinie była sklasyfikowana na 51 pozycji.

 

Słabo w grupach

Walki grupowe pokazały, że nasze zawodniczki czeka ciężka przeprawa i muszą wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności jeśli chcą odegrać istotną rolę w turnieju mistrzowskim. Siwek i Tabędzkiej udało się zakwalifikować do turnieju głównego z zaledwie dwoma wygranymi w sześciu walkach. Amelia była 46, zaś Lidia 38 po walkach grupowych, a do kolejnego etapu rywalizacji zakwalifikowało się 48 szablistek. Konecka i Kukla, które wygrały zaledwie po jednej walce w starciach grupowych nie zdołały awansować dalej. Niestety dziewczyny nie zdołały odnaleźć się na planszach w Neapolu. Siwek stoczyła w fazie pucharowej tylko jedną, przegraną 10:15 walkę z M. Babando, która dotarła do 1/16 zawodów. Z kolej Tabędzka w 1/64 pokonała 15:12 Bułgarkę, Natali Mishinevą, a później przegrała 14:15 z Włoszką, B. Stangoni, która dotarła do ćwierćfinału.

 

Włoska-węgierska dominacja

Ostatecznie mistrzynią została Włoszka, Vittoria Mocci, która w finale wygrała z Węgierką, Dorotyą Csonką, a podium uzupełniły: Gruzinka, Alexandra Kuvaeva i kolejna Włoszka, Francesca Lentini. Teraz szablistki czeka dzień przerwy, a w sobotę wystartują w turnieju drużynowym. Patrząc zarówno na wyniki turnieju indywidualnego jak i ranking (Polska jest 14 i tylko Greczynki i Gruzinki spośród zespołów zgłoszonych do zmagań drużynowych znajdują się niżej w klasyfikacji) nikt z pewnością nie typuje Polek jako kandydatek do medali. Tych należy chyba upatrywać we Włoszkach (złoto, brąz i 6 miejsce) lub Węgierkach (srebro, 7, 8 i 9 miejsce). Tego kto wygrał i jak spisały się polskie szablistki dowiemy się w sobotę. Początek zmagań zaplanowano na godz. 12.00.

Andrzej Kaim

 

Na zdjęciu Amelia Siwek z TMS Sosnowiec w starciu na MEK. 

Fot. Polski Związek Szermierczy

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.