Na razie bez fajerwerków

03 sierpnia 2023

Chengdu. Letnia Uniwersjada

Na razie bez fajerwerków

 

W środę, 2 sierpnia w Chengdu w Chinach do rywalizacji przystąpili szermierze. Już pierwszego dnia na planszy szermierczej pojawił się trenujący w Zagłębiowskim Klubie Szermierczym, Krzysztof Kaczkowski. Podczas Letniej Uniwersjady reprezentuje on co prawda swoją uczelnię: AZS AWF Katowice. Nasz szablista nie odegrał wiodącej roli w tych zmaganiach. Rywalizację zakończył już w 1/32 zmagań i ostatecznie sklasyfikowany został na 18 miejscu.

W zmaganiach grupowych prawie wszystko poszło po myśli K. Kaczkowskiego. Wygrał 5 spośród 6 stoczonych walk, a uległ jedynie Węgrowi Gergo Horvathowi 4:5. Ten rezultat pozwolił mu na wygranie grupy oraz rozstawienie w 1/64 finału z numerem 5. Nie musiał też walczyć podczas tej fazy turnieju. Niestety już w 1/32 Polak pożegnał się z zawodami, gdyż uległ 14:15 Furkanowi Muhammedowi Kalender z Turcji. Kaczkowski bardzo udanie rozpoczął pojedynek. Prowadził już 5:1 i wydawało się, że odniesie szybkie i okazałe zwycięstwo. Niestety wraz z każdą kolejną akcją rywal walczył coraz lepiej, a nasz szablista był w stanie jedynie utrzymywać niewielką przewagę. Końcówka należała do rywala, który mimo że przegrywał 12:14 zadał trzy trafienia i awansował dalej.

Ostatecznie złoty medal w turnieju indywidualnym wywalczył Sangwon Park z Korei, a srebro trafiło do grupowego rywala Kaczkowskiego, Węgra Gergo Horvatha. Samuel Jarry z Francji i Tamon Yoshida z Japonii wywalczyli dwa brązowe medale.

Oprócz Kaczkowskiego Polską szablę podczas Uniwersjady reprezentowali Piotr Szczepanik, który zajął 20 miejsce, Krzysztof Kajor (40) i Kacper Nowinowski (41). 5 sierpnia, w sobotę Kaczkowski i reszta szablistów staną do rywalizacji drużynowej.

 

Szpadzistki też słabo

W tym samy dniu co szabliści do walki o medale w turnieju indywidualnym stanęły szpadzistki. Polki osiągnęły podobne wyniki do kolegów z reprezentacji. Najwyżej, bo na 18 miejscu została sklasyfikowana Barbara Brych, 40 lokatę zajęła Weronika Janicka, 41 Kinga Zgryzniak, 54 Anna Mroszczak. Złoto przypadło Kaylin Hsieh z Hong Kongu, srebro Sarze Kowalczyk reprezentującej Włochy, a brązowe medale wywalczyły Catherine Nixon z USA i Tamaki Terayama z Japonii.

 

Andrzej Kaim

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.