Mogło być odrobinę lepiej

13 stycznia 2024

Tunis. Puchar Świata Seniorów

 

Dwie polskie szablistki – Małgorzata Kozaczuk i Zuzanna Cieślar awansowały do turnieju głównego Pucharu Świata Seniorów w szabli rozgrywanego w Tunisie.

W porównaniu z występem w Orleanie także Julia Cieślar zanotowała znaczący postęp. We Francji zajęła 119 miejsce, zaś w Tunisie została sklasyfikowana na 75 miejscu. Brawa młodszej z sióstr Cieślar należą się nie tylko za wywalczenie znacznie wyższej lokaty, ale przede wszystkim za zdecydowanie większą liczbę zwycięstw odniesiony w walkach grupowych niż w poprzednim turnieju.

 

Udanie w grupach

Tym razem cała piątka polskich szablistek zdecydowanie lepiej wypadła w starciach grupowych. Najlepiej zaprezentowała się Małgorzata Kozaczuk, która wygrała wszystkie sześć walk i bezpośrednio awansowała do turnieju głównego, który rozegrany zostanie w niedzielę. Pozostałe nasze zawodniczki także nie mają się czego wstydzić. Julia Cieślar triumfowała cztery razy w sześciu starciach. Identyczny bilans walk wygranych i przegranych zanotowały także Sylwia Matuszak oraz Daria Skonieczna. Najsłabiej na tym etapie zmagań zaprezentowała się Zuza Cieślar, który wygrała i przegrała po 3 walki. Jak wspomniałem wyżej Kozaczuk dzięki kompletowi zwycięstw awansowała do turnieju głównego, zaś reszta polskich szablistek musiała walczyć o ten przywilej w preeliminacjach.

 

Wolne losy

Dzięki postawie w pojedynkach grupowych cztery nasze zawodniczki otrzymały szansę na wywalczenie udziału w turnieju głównym. Wszystkie miały wolny los na etapie 1/128 i wystarczyło by wygrały po jednej walce, by dołączyć do Kozaczuk. Niestety ta sztuka udała się jedynie Zuzannie Cieślar, która po istnym dreszczowcu pokonała Węgierkę, Sugar Katinkę Battai 15:14. Daria Skonieczna musiała przełknąć goryczy porażki po równie zaciętej walce z Japonką, Jumi Wakitą, która okazała się lepsza o zaledwie jedno trafienie. Także Sylwia Matuszak przegrała jednym punktem z Hiszpanką, Eleną Hernandez. Z kolei Julia Cieślar uległa Ukraince, Alinie Komashchuk 8:15.

 

Znają rywalki

Tuż po ostatnich rozstrzygnięciach w preeliminacjach poznaliśmy pary starć 1/64 zmagań turnieju głównego. Małgorzata Kozaczuk zmierzy się w niedzielę o godz. 11.15 na planszy nr 5 z Algierką, Saoussen Boudiaf. Rywalka to doświadczona, 30-letnia zawodniczka zajmując aktualnie 22 miejsce w rankingu światowym. Polka jest 42.

Zuza z kolei rozpocznie swoją walkę o godz. 11.00 na planszy żółtej. Czeka ją naprawdę trudne zadanie gdyż jej rywalką jest 33-letnia Hiszpanka, Lucia Martin – Portugues, która w rankingu światowym plasuje się na wysokim 7 miejscu, a nasza szablistka jest notowana na 46 pozycji.

 

Andrzej Kaim

Fot. FIE - International Fencing Federation 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.