Maleńkie jaskółki nadziei

24 maja 2024

Sosnowiec – Płowdiw, Madryt. Po Pucharze Świata w szermierce

 

Zarówno Zuza Cieślar jak i Krzysiek Kaczkowski nie rozpieszczali nas w tym sezonie wybitnymi występami podczas zawodów z cyklu Pucharu Świata. Także ostatnie zmagania szablistek i szablistów nie sprawiły, że ręce same składały się do oklasków. Zuza zajęła w Płowdiw 50 miejsce, a Krzysiek był 57. Jednak patrząc szerzej na ich postawę widać wyraźny progres, a porównując ich występy z wynikami pozostałych reprezentantów Polski można mieć nadzieję, że podczas zbliżających się wielkimi krokami Mistrzostw Europy Seniorów, które rozegrane zostaną w szwajcarskiej Bazylei na początku czerwca, nasi szermierze zaprezentują się na miarę swoich ogromnych umiejętności.

 

Połowa z awansem

W Płowdiw do turnieju głównego awansowały dwie sosnowieckie Zuzy: Cieślar oraz Lenkiewicz oraz Daria Skonieczna. Trzecia z sosnowiczanek, młodsza z sióstr Cieślar, Julia nie przebrnęła przez preeliminacje ulegając nieznacznie 13:15 w 1/128 Amerykance, Ibli Vadasz. Los J. Cieślar podzieliły także Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) i Sylwia Matuszak (KKSz Konin).

W turnieju głównym żadna z trzech naszych szablistek nie zdołała pokonać swoich pierwszych rywalek. Lenkiewicz pokazała się z dobrej strony w starciu z Włoszką, Chiarą Mormile, której uległa 11:15, Skonieczna miała niewiele do powiedzenia w walce z Greczynką, Despiną Gerogiadou, z którą przegrała 9:15, zaś nasza Zuza uległa 10:15 Węgierce, Annie Marton. Trzeba jednak przyzanać, że każda z Polek trafiła na rywalkę notowaną o wiele wyżej w światowym rankingu. Ostatecznie najwyżej sklasyfikowana została Z. Cieślar na 50 miejscu, Lenkiewicz przypadła 52 pozycja, zaś Skoniecznej 61. Na 79 miejscu ukończyła zmagania w Płodiw Matuszak, na 88 Kozaczuk, a J. Cieślar na 98.

 

Plan minimum

O ile połowa polskich szablistek zameldowała się w turnieju głównym w Płowdiw o tyle szabliści walczący w Madrycie wypadli znacznie poniżej oczekiwań. Z dziewiątki naszych reprezentantów w turnieju głównym zobaczyliśmy zaledwie dwóch. Naszego Krzyśka Kaczkowskiego oraz juniora Benedykta Denkiewicza (UKS Szabla Ząbki). Zarówno Krzysiek jak i B. Denkiewicz wygrali po dwie walki w preeliminacjach i zameldowali się w turnieju głównym. W nim odpadli po przegranych w 1/64 turnieju. Kaczkowski uległ Egipcjaninowi, Adhamem Moataz 10:15, a B. Denkiewicz przegrał 6:15 z wymagającym Włochem, Michele Gallo, który w turnieju rozstawiony był z numerem 15. Pozostali Polacy odpadali w pierwszej lub drugiej rundzie preeliminacji.

W Madrycie polscy szabliści zajęli następujące miejsca: B. Denkiewicz – 56, K. Kaczkowski – 57, P. Szczepanik – 72, Sz. Hryciuk – 81, O. Stasiak – 89, M. Broniszewski – 126, A. Denkiewicz – 162, a Krzysztof Kajor odpadł po walkach grupowych i został sklasyfikowany na 177 miejscu.

Andrzej Kaim

 

Zmagania drużynowe

W kolejnym dniu zawodów polskie reprezentacje wystartowały w zmaganiach drużynowych. Polacy w składzie Sz. Hryciuk, K. Kaczkowski, O. Stasiak i P. Szczepanik ostatecznie zajęli 16 miejsce. Najpierw wygrali 45:40 z Kazachstanem, by w walce o czołową ósemkę przegrać 32:45 z Koreańczykami, którzy są liderami światowego rankingu. Także w kolejnych walkach nasi szabliści nie odnieśli już żadnego zwycięstwa. Najpierw ulegli 36:45 Kanadyjczykom, później Hiszpanom 43:45, a na zakończenie Chińczykom 36:45.

Z kolei żeńska drużyna w Płowdiw uplasowała się na 11 miejscu, a wśród walczących była nasza Zuza Cieślar. W pierwszym starciu, decydującym o awansie do najlepszej ósemki Polki uległy Włoszkom 36:45. W kolejnym zanotowały zwycięstwo 45:30 nad reprezentacją Hong Kongu, by później ulec 36:45 Bułgarkom. W ostatnim meczu znów przyszło zwycięstwo, tym razem nad Chinkami 45:29.

AK

Polscy szabliści mimo walecznej postawy nie odnieśli w Madrycie znaczącego sukcesu.

Fot. BizziTeam/PZSzerm

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.