Kontuzja pokrzyżowała plany

02 lipca 2024

Sosnowiec – Budapeszt. Szermierczy Festiwal U14

 

W miniony weekend w Budapeszcie dwie nasze klubowe zawodniczki: Zosia Wolska i Marysia Wójcik oraz Dominik Zubko z TMS Sosnowiec reprezentowali Polskę podczas pierwszego w historii Europejskiego Festiwalu Szermierczego. Do stolicy Węgier wyjechało 48 zawodniczek i zawodników walczących we wszystkich trzech rodzajach szermierczej broni. Europy jeszcze nie podbiliśmy, a dodatkowo Zosia doznała kontuzji w pierwszej walce grupowej i została wycofana przez sztab trenerski z turnieju.

 

Trudne początki

Marysia początkowo nie potrafiła znaleźć sposobu na rywalki. W grupie wygrała dwie walki, a cztery razy schodziła z planszy pokonana. W 1/64 zmagań po zaciętym starciu pokonała 15:11 reprezentantkę gospodarzy Amirę Karods, by w kolejnym starciu przegrać zdecydowanie 5:15 z Niemką, Marlą Scheibke, która odpadła dopiero w ćwierćfinale i ostatecznie zajęła 7 miejsce. Żadna z ośmiu Polek walczących w Budapeszcie nie zdołała dotrzeć dalej niż do 1/32 zmagań. Najwyżej sklasyfikowana została Oliwia Dwornik z Grodziskiego Klubu Szermierczego, bo na 18 miejscu, Karina Ryczkowska z UKS Szabla Brzoza na 31, zaś Marysi przypadło 32 miejsce w stawce 57 zawodniczek. Złoty medal wywalczyła Bułgarka, Ralitsa Gadzheva, srebro dla Niemki, Luisy Paulsen, zaś dwa brązy Węgierce, Emili Szepesi i Turczynce, Elin Zeren Essiz.

 

Dobrze w grupie

W gronie szablistów walczących w Budapeszcie ZKS nie miał swojego bezpośredniego przedstawiciela, gdyż Kacper Karczmarczyk dochodzi do zdrowia po kontuzji, której doznał w ćwierćfinale Mistrzostw Polski Młodzików. Sosnowiec reprezentował Dominik Zubko z TMS, który skutecznie walczył w grupie, odnosząc 4 zwycięstwa przy 1 porażce. W 1/64 zmagań przyszło mu się zmierzyć z Rumunem, Mateiem Toaderem, którego rozgromił 15:0. W 1/32 rywalem Dominika był kolega z reprezentacji kraju Teodor Kutek z MUKS Victor Warszawa. Rywal sosnowiczanina wygrał 15:12. Ostatecznie najwyżej z polskich szablistów sklasyfikowany został Jakub Lipiński z Dragona Łódź na 14 miejscu, T. Kutek na 16, zaś D. Zubko na 19. W turnieju zwyciężył Węgier, Loran Farsang przed Turkiem Ziyą Aradem Osmanagaoglu, a na dwóch trzecich miejscach uplasowali się: Hiszpan Alejandro Florez de Vargas i kolejny Węgier, Domonkos Boday.

Z Budapesztu nasza reprezentacja wróciła z dwoma medalami – złoto we florecie przypadło Zofii Kociubińskiej z IKS Leszno, a brąz, również we florecie – Tymonowi Gałęziewskiemu z AZS AWF Warszawa.

Andrzej Kaim

 

Bezcenne doświadczenie

Michał Kochan

trener ZKS

 

- Same zawody to bardzo ciekawa inicjatywa, która myślę, że na stałe zagości w europejskim kalendarzu. Poziom bardzo wysoki i wyrównany, w czołowych 16 już było ciasno, decydowały detale. Co do występów naszej reprezentacji to mamy wrażenie, że trochę ranga imprezy przytłoczyła sporą część zawodników i zawodniczek. Większość z nich poza Challenge Vratislavia nie miała zbyt wielu doświadczeń w zagranicznych turniejach. Aczkolwiek liderzy kadry pokazali w niektórych walkach, że ta czołówka nie jest poza zasięgiem, jednak, żeby liczyć na wyższe miejsca trzeba utrzymać równy poziom na całym dystansie walk i ograniczać do minimum błędy własne. Co do reprezentantów ZKS to występ Marysi można na pewno zaliczyć w kategorii udanych. Początek był niemrawy, ale z walki na walkę stres ustępował i wyglądało to coraz lepiej. W pierwszej rundzie pucharowej odprawiła dużo wyżej rozstawioną po grupach reprezentantkę gospodarzy, w kolejnej rundzie zawodniczka z Niemiec była już wyraźnie lepsza, ale na ile umiejętności pozwalały, na tyle Marysia stawiała opór. Biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku jeszcze będzie startować w kategorii młodzików, to ten turniej może okazać się bezcennym doświadczeniem na przyszłość. Wielka szkoda, że pech dopadł Zosię. Chcieliśmy sprawdzić się na tle reszty Europy, niestety kontuzja pokrzyżowała plany. Zawsze takie sytuacje przysparzają wiele smutku. Pierwsze objawy pozwalają na ostrożny optymizm, mamy nadzieję, że znajdzie on potwierdzenie w dalszej, dokładniejszej diagnostyce. Niestety końcówka sezonu pod względem zdrowotnym nie jest łaskawa dla naszych młodych zawodników. Liczymy jednak, że przygotowania do nowego sezonu uda się rozpocząć w pełnym zdrowiu.  

 

Podczas Europejskiego Festiwalu Szermierki w Budapeszcie Polskę reprezentowało kilkudziesięciu młodych zawodników i zawodniczek.

Fot. Archiwum ZKS 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.