Koniec płacenia frycowego

24 czerwca 2023

Sosnowiec-Bydgoszcz. Mistrzostwa Polski Młodzików

 

Na zakończenie sezonu 2022/23 reprezentacja Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego wystartowała w Mistrzostwach Polski Młodzików i śmiało można powiedzieć, że podopieczne i podopieczni trenera Michała Kochana wrócili z tych zmagań z tarczą. Indywidualnie najlepiej spisał się Kacper Karczmarczyk, który wywalczył brązowy medal, zaś blisko wejścia do strefy medalowej była Zofia Wolska, która ostatecznie zakończyła zmagania na 8 miejscu.

Jak podkreśla Michał Kochan wszyscy zawodnicy poprawili swoje ubiegłoroczne wyniki (jedynym debiutantem był Jakub Gawle). - W ubiegłym roku MP przebiegały dla ekipy ZKSu pod hasłem płacenia frycowego – podsumowuje trener. - Przez rok treningów mogliśmy obserwować progres dokonywany przez zawodników, a lepsza jakość walk, większe doświadczenie oraz umiejętności przełożyły się na to co w sporcie najbardziej wymierne, czyli rezultaty. Wszyscy zawodnicy wywalczyli lepsze miejsca niż było to w 2022,  często poprawiając się o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lokat.

Brązowy medalista MPMł, Kacper Karczmarczyk w walkach grupowych zanotował jedynie jedną porażkę w sześciu pojedynkach. Sprawiło to, że w fazie grupowej rozstawiony był z numerem 15 i nie musiał brać udziału w pierwszej części eliminacji tylko przeszedł do kolejnej rundy. W walce o miejsce wśród najlepszych 32 zawodników zmierzył się ze swoim klubowym kolegą Szymonem Pąkiem i pewnie wygrał 12:2. W fazie 1/32 nasz szablista pokonał 12:6 Bartłomieja Kamińskiego z UKS Ząbki. W kolejnym pojedynku o wejście do najlepszej ósemki mistrzostw Kacper sprawił nie lada niespodziankę, gdyż udało mu się wyeliminować z turnieju Szymona Mioduszewskiego z KKSZ Konin, który po walkach grupowych rozstawiony był z numerem drugim. Kacper wygrał pewnie 12:9.

O wejście do strefy medalowej podopieczny trenera Kochana walczył z kolejnym przedstawicielem konińskiego klubu, którym był Igor Radoch. O wygranej naszego szablisty zdecydowało jedno trafienie gdyż walka zakończyła się wynikiem 12:11.

W półfinale bydgoskiego turnieju Kacper musiał uznać wyższość Krzysztofa Więcha z UKS Ząbki, który ostatecznie został mistrzem Polski.

Świetnie też podczas mistrzostw zaprezentowała się Zofia Wolska, która ostatecznie została sklasyfikowana na ósmym miejscu. Podobnie jak w przypadku Kacpra, Zosia udanie rozpoczęła zmagania w grupie wygrywają 4 z 5 pojedynków. Dzięki rozstawieniu nie musiała brać udziału w pierwszej fazie walk eliminacyjnych tylko od razu zameldowała się w 1/32 mistrzostw. W tej części zmagań pewnie rozprawiła się z Patrycją Pisoń z UKS Hajduczek Olsztyn (12:6), by w 1/16 wygrać 12:9 z Emilie Leduc z AZS AWF Warszawa. Dopiero w walce o strefę medalową Zosia musiała uznać wyższość późniejszej trzeciej zawodniczki mistrzostw Nadii Jaśkiewicz z UKS 13 Białystok, która pokonała naszą szablistkę 12:7.

Oprócz tej dwójki podczas mistrzostw kraju swoje umiejętności zaprezentowało jeszcze po troje szablistek i szablistów ZKS Sosnowiec. Wśród 72 zawodników startujących w Bydgoszczy na 13 miejscu sklasyfikowany został Jan Michoń, na 50 Szymon Pąk i 52 Jakub Gawle. Z kolei szablistki ZKS zanotowały następujące wyniki: Maria Wójcik 14 lokata w gronie 43 biorących udział, Aleksandra Otok – 24 lokata i Emilia Lizak 30 miejsce.

Nie można zapomnieć też o zmaganiach drużynowych. Zarówno szablistki jak i szabliści ZKSu wywalczyli podczas tych turniejów 6 miejsce w kraju.

Andrzej Kaim

 

 

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.