Kolejne sukcesy młodych szermierzy

06 maja 2024

Sosnowiec – Kraków. Po III Pucharze Żubrów

 

III turniej z cyklu Pucharu Żubrów za nami. Tym razem o medale najmłodsi szabliści i szablistki rywalizowali w Krakowie. Kolejny już raz nasi reprezentanci wrócili do domów z workiem medali i przepustkami na Turniej Masters, który rozegrany zostanie 22-23 czerwca br. w Niepołomicach.

Złote krążki wywalczyły: Marysia Wójcik (U14) i Natalka Maksym (U12). Wicemistrzowskie tytuły przypadły w udziale: Julii Bajer (U14), Ali Dominik (U10) i Nataszy Kocjan (U9), a na najniższym stopniu podium stanęli: Hela Kaim (U10), Olek Dominik (U10), Jakub Gawle i Szymon Pąk (U14) oraz Ola Otok (U14). Część z naszych reprezentantów potwierdziła wysoką formę i przyklepała swój udział w Turnieju Masters, część rzutem na taśmę awansowała do najlepszych ósemek, które wystąpią w Niepołomicach, a nieliczni mogą mówić o pechu i liczyć na to, że ktoś z wyżej rozstawionych rywali nie będzie miał ochoty na start w zawodach kończących tegoroczne zmagania.

 

Progress Nataszy

Jedyną naszą zawodniczką startującą w kategorii skrzatek była Natasza Kocjan. Po dwóch brązach wywalczonych w trakcie zmagań w Skawinie i Krzeszowicach tym razem sięgnęła po srebro. Z turnieju na turniej nasza zawodniczka walczy coraz lepiej. Nareszcie udało się jej wygrać walkę pucharową w półfinale z Idą Matosz z KS Cracovia 1906 8:6, jednak w finale nie potrafiła znaleźć sposobu na Alinę Zabłocką (KS Cracovia 1906), z którą przegrała 0:8. Teraz przed nią, podobnie jak i innymi naszymi zawodnikami okres wytężonej pracy i start w Niepołomicach, gdzie będzie miała okazję do kolejnej batalii z krakuskami.

 

Zacięte walki

Także zawodniczki rywalizujące w kategorii U10 już przed turniejem w Krakowie pewne były tego, że w komplecie będą miały okazję rywalizować w Niepołomicach. Mimo to zarówno nasze reprezentantki, jak i szablistki z KS Cracovia 1906 potraktowały zmagania z pełną powagą i zaangażowaniem. W grupowych starciach najlepiej wypadły Stefka Mizak (Cracovia) i Ala Dominik (ZKS) notując po 4 wygrane w 5 walkach. Po 3 zwycięstwa i 2 porażki zanotowały: Hela Kaim (ZKS) i Victoria Bojić-Sochacka (Cracovia), przeplatając udane walki ze słabszymi występami. Hela jako jedyna wygrała na tym etapie z Mizak, ale przegrała zarówno z Alą, jak i Victorią. Kolejne miejsca przypadły Amelii Kwaśniewskiej i Janie Korneckiej z Cracovia. Do półfinału awansowały S. Mizak i A. Dominik, a reszta zawodniczek zmierzyła się ze sobą w 1/8 zmagań. W pierwszej z walk Amelia pokonała Victorię 8:3, a w drugiej Hela wygrała 8:1 z Janą. Półfinały zakończyły się identycznie: Stefka wygrała 8:4 z Amelią, a Ala takim samym wynikiem triumfowała nad Helą. Po złoto sięgnęła ostatecznie zawodniczka z Krakowa, która wygrała bój z Alą 8:3. Wszystkie uczestniczki zmagań oraz Hania Ziętal z ZKS wystąpią w Turnieju Masters.

 

Najliczniejsza reprezentacja

W gronie chłopców walczących w kategorii U10 ZKS wystawił najliczniejszą reprezentację. Aż 6 z 9 startujących to nasi szabliści. Najlepiej w walkach grupowych zaprezentował się Olek Dominik, który z kompletem zwycięstw wywalczył rozstawienie z numerem 1 przed fazą pucharową. Jako jedyny pokonał Mikołaja Kostarskiego z AZS AWF Warszawa, który poniósł pierwszą porażkę we wszystkich walkach z cyklu Pucharu Żubrów. Janek Paśnik odniósł na tym etapie 4 zwycięstwa w 8 walkach, Patryk Wilk wygrał 3 razy i przegrał 5 walk, Jakub Paczkowski i Alan Popławski triumfowali po 2 razy, a Marcel Gawle wygrał raz. Alan i Marcel zmierzyli się w klubowym pojedynku o awans do ćwierćfinału i lepszy okazał się ten drugi, wygrywając 8:5. Do półfinałów awansował jedynie Olek, który pokonał Marcela 8:2. Janek Paśnik uległ Szczepanowi Kasprzyckiemu z Cracovii 5:8, Patryk przegrał 4:8 z Ignacym Zabłockim, a Kuba uległ Mikołajowi Kostarskiemu z AZS AWF Warszawa 0:8. W półfinale po zaciętej walce Olek uległ Kasprzyckiemu 6:8, a Kostarski rozprawił się z Zabłockim 8:3. W finale ten ostatni pokonał reprezentanta gospodarzy turnieju Kasprzyckiego 8:4. Miejsce w Turnieju Masters wywalczyli: Olek Dominik, Kuba Paczkowski, Patryk Wilk, Alan Popławski i Janek Paśnik.  

 

Triumf Natalki

W kategorii U12 dziewcząt w grupach najlepiej spisały się z naszych dziewczyn: Tosia Łysy i Natalka Maksym. Obie zanotowały po 5 zwycięstw w 6 walkach. Lena Pakuła wygrała 4 razy na 6 prób, Wiktoria Skałak triumfowała 3 razy i tyle samo starć przegrała. Matylda Bochenek zanotowała 1 wygraną, a Matylda Leszczyńska nie znalazła sposobu na wygranie żadnej walki. W 1/16 Wiktoria pokonała 10:5 Nelę Adamiuk z UKS 13 Białystok, Matylda uległa 3:10 Lenie Siudak z KS Cracovia, Lena Pakuła wygrała po zaciętej walce z Nikolą Bubrowską z UKS 13, Natalka odniosła zwycięstwo 10:4 nad klubową koleżanką Matyldą Leszczyńską, a Tosia zapewniła sobie udział w 1/8 zmagań dzięki dobrej postawie w grupie. W 1/8 zmagań nowicjuszka Wiktoria Sakłak uległa 1:10 Sofii Marynets z UKS 13 Białystok, Lena Pakuła 0:10 przegrała z Leną Siudak z Cracovii. Z kolei Tosia po zaciętym starciu przegrała 9:10 z Anną Burnos z PTS Jagiellończyk Białystok. Do półfinału awansowała Natalka, wygrywając 10:7 z Natalią Plis z UKS Akademia Szermierki Lublin. Natalka po zwycięstwie 10:3 nad Anną Burnos zameldowała się w finale, gdzie po emocjonującej walce pokonała Sofiyę Marynets 10:6. Do Turnieju Masters awansowały: Natalka Maksym, Tosia Łysy i Lena Pakuła.

 

Dobry występ

Kuba Gawle i Szymon Pąk startujący w kategorii U14 podczas ostatnich zmagań turniejowych sięgnęli po srebro i brąz. Jednak nie zmieniło to ich sytuacji w klasyfikacji całego turnieju i żaden z nich nie ma szans na występ w turnieju w Niepołomicach. Pewny awansu do grona najlepszych ośmiu zawodników był przed turniejem Kacper Karczmarczyk, który w Krakowie nie startował. Swojego przedstawiciela nie będziemy mieć za to w gronie chłopców U12, gdyż żaden z naszych szablistów nie zdołał zakwalifikować się do najlepszej ósemki.

 

Silna ekipa

Pod nieobecność Zosi Wolskiej i Emilki Lizak, które awans do Turnieju Masters wywalczyły już wcześniej, prym wiodły Marysia Wójcik, Julia Bajer i Ola Otok. Wszystkie trzy stanęły na podium w Krakowie, jednak w Turnieju Masters pewny udział mają: Wolska, Wójcik, Lizak i Otok. Na 9 miejscu w klasyfikacji generalnej plasuje się Julka Bajer, która w Niepołomicach może wystąpić jedynie pod warunkiem, że któraś z szablistek wyżej notowanych zrezygnuje z przyjazdu na Turniej Masters.

Andrzej Kaim

Nasza ekipa w Krakowie zanotowała kolejny udany start więc w doskonałych humorach pozowali do zdjęcia niczym żubry.

Fot. Andrzej Kaim

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.