Katastrofalny falstart Angeliki

24 lipca 2023

Mistrzostwa Świata w Mediolanie

Katastrofalny falstart Angeliki

 

Nawet w najgorszych koszmarach chyba nikt nie mógł wyśnić tego, że Angelika Wątor swój udział w turnieju indywidualnym MŚ zakończy na fazie grupowej. Jedna wygrana w sześciu stoczonych pojedynkach i 110 miejsce na świecie to wynik grubo poniżej oczekiwań. W gronie 64 najlepszych zawodniczek globu zobaczymy za to Zuzannę Cieślar (ZKS Sosnowiec), Małgorzatę Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) i Sylwię Matuszak (KKSz Konin). Decydującą fazę zmagań o medale w Mediolanie szablistki stoczą w czwartek 27 lipca.

Angelika Wątor w ostatnich tygodniach mogła być zadowolona z powrotu do coraz lepszej formy, czego dowodem były jej wyniki indywidualne: awans do czołowej 16-tki podczas Indywidualnych Mistrzostw Europy w Płowdiw czy też 6 miejsce na Igrzyskach Europejskich w Krakowie. Jednak w Mediolanie chyba wszystko poszło źle. Na początek zmagań nasza szablistka uległa nieznacznie 4:5 Deniz Selin Unludag, 22-latce z Turcji. W kolejnym pojedynku wszystko wydawało się przebiegać już zgodnie z planem, bo A. Wątor wygrała 5:1 z 19-letnią Czeszką, Kristiną Bursikową. Jednak z walki na walkę było coraz gorzej. Najpierw uległa 2:5 15-letniej Gruzince, Aleksandrze Kuvaevej, później do zera poległa w starciu z Amerykanką, Mają Chamberlain, następnie 3:5 przegrała z Francuzką, Margaux Rifkiss i w ostatniej swojej walce przegrała 2:5 z Koreanką Hayoung Jeon. Z jedną wygraną na koncie ostatecznie zajęła 6 miejsce w swojej grupie wyprzedzając jedynie zawodniczkę z Czech i niestety odpadła z turnieju indywidualnego.

Po tym falstarcie naszą szablistkę czeka jeszcze start w turnieju drużynowym. Wypada mieć nadzieję, że powtórzy się sytuacja z Mistrzostw Polski. W turnieju indywidualnym Angelika Wątor zajęła 9 miejsce, za to w turnieju drużynowym wywalczyła złoty medal.

W zupełnie innym nastroju jest za to Zuzanna Cieślar. Wygrała swoją grupę przegrywając jedynie raz. Najpierw pokonała Niemkę Lisę Gette do zera, później 5:2 triumfowała w starciu z Chorwatką

Zoe Marie Baldo. Także Argentynka Candela Belen Espinosa Veloso uległa naszej szablistce 2:5. Dopiero Koreanka Eunhye Jeon pokonała ją 5:2. W ostatniej walce grupowej nasza zawodniczka ponownie wygrała 5:2 tym razem z reprezentantką Hong Kongu Wing Kiu Chu. Mimo, że zarówno Polska jak i Koreanka miały po jednej porażce na koncie to grupę wygrała Cieślar mając lepszy stosunek trafień zadanych do straconych. W walce o wejście do turnieju głównego szablistka ZKS zmierzyła się Wenezuelką Shią Rodriguez, którą pokonała 15:9.

Jeszcze lepiej w swoich grupach spisały się dwie pozostałe Polki. Zarówno Sylwia Matuszak jak i Małgorzata Kozaczuk wygrały swoje grupy z kompletem zwycięstw i od razu znalazły się w gronie 64 najlepszych zawodniczek globu.

W kolejnym dniu zmagań Sylwia Matuszak zmierzy się w walce o 1/32 turnieju z Bułgarką Olgą Hramovą. Jej ostatnie szermiercze osiągnięcie to czwarte miejsce z drużyną podczas IE w Krakowie. Z kolei rywalką Małgorzaty Kozaczuk będzie Jisu Yoon z Korei, która podczas ostatnich mistrzostw Azji wywalczyła złoto z drużyną oraz srebro indywidualnie. Rywalką Zuzanny Cieślar będzie Węgierka Liza Pusztai. Podczas IE wraz z koleżankami z drużyny wywalczyła brązowy medal, a podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Kairze była częścią złotego zespołu.

Andrzej Kaim

 


 


 

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.