Już za kilka dni ...

21 lutego 2024

Neapol. Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów

 

Trwa końcowe odliczanie do jednej z najważniejszych tegorocznych imprez szermierczych. Już za kilka dni kadeci i juniorzy ze Starego Kontynentu staną do rywalizacji, która wyłoni mistrzów i mistrzynie w szpadzie, florecie i oczywiście szabli. W gronie Polek i Polaków, którzy będą reprezentować nasz kraj podczas zmagań w Neapolu nie zabraknie zawodniczek z Sosnowca. Oprócz Gabrysi Wójcik z ZKS kibicować będziemy też Zuzannom: Lenkiewicz i Poradzie z TMS. Cała trójka powalczy zarówno w turnieju indywidualnym jak i drużynowym w kategorii juniorek, zaś Amelia Siwek z TMS stanie do boju w kategorii kadetek. Zarówno drużynę kadetek jak i juniorek poprowadzi nasz klubowy szkoleniowiec Tomasz Dominik.

 

  • Wróciliśmy z obozu przygotowawczego w Spale – mówi trener Dominik. - Mam nadzieję, że praca, którą wykonaliśmy podczas zgrupowania zaprocentuje podczas mistrzostw. Co najważniejsze wszystkie zawodniczki są w pełni zdrowe, żadna nie nabawiła się kontuzji. Więc podczas mistrzostw będę mógł posłać do boju czołówkę szablistek, zarówno w kadetkach jak i juniorkach.

     

W zmaganiach Pucharu Świata dotychczas najlepiej spisywała się Zuzanna Lenkiewicz, liderka naszej kadry. Dwa razy stawała na najniższym stopniu podium oraz dwukrotnie poprowadziła polską reprezentację do trzeciego miejsca w turnieju drużynowy. Z pewnością nikt nie miałby nic przeciwko takim wynikom osiągniętym podczas MEJ. Także pozostałe zawodniczki mają za sobą zdobycze punktowe podczas startów w zawodach z cyklu PŚ.

 

  • Prognozy związkowe są dość ostrożne – podkreśla T. Dominik. - Jeśli chodzi o kategorię kadetek to podzielam tę opinię. Wiem, że o medale będzie bardzo ciężko, ale po cichu liczę na miłą niespodziankę. Większe szanse na podium widzę w kategorii juniorek. Co prawda podczas turnieju w kilku reprezentacjach pojawią się zawodniczki, które walczą w seniorkach, przez co nie brały udziału w zmaganiach juniorskich, ale będą to nieliczne przypadki. Pamiętajmy też, że rywalizujemy w gronie europejskim więc odpadną Uzbeczki zajmujące drugą pozycję w rankingu światowym i Amerykanki plasujące się na szóstym miejscu. Jednak w grze pozostają przecież liderki Węgierki, trzecie Włoszki, czwarte Francuzki i piąte Bułgarki. My zajmujemy aktualnie siódme miejsce w świecie i czwarte w Europie.

 

Andrzej Kaim

 

Na zdjęciu drużyna naszych szablistek z trenerami podczas zawodów Pucharu Świata w Budapeszcie. 

Fot. Archiwum ZKS

 

 

Program zawodów

Jako pierwsze z do walki o medale przystąpią kadetki. Ich rywalizacja indywidualna rozpocznie się 22 lutego (czwartek) o godz. 14.00, zaś 24 lutego (sobota) o godz. 12.00 rozpocznie się turniej drużynowy. Z kolei juniorki w turnieju indywidualnym walczyć będą 26 lutego (poniedziałek). Początek zmagań zaplanowano na godz. 14.00, zaś turniej drużynowy rozegrany zostanie 28 lutego (środa), a pierwsze walki zaplanowano na godz. 12.00.

 

 

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.