Hasło: ZKS ma moc!

20 stycznia 2024

Z życia klubu. Zapraszamy do współpracy

 

Gdyby zapytać rodziców naszych najmłodszych adeptów szermierki, a także osoby z zewnątrz, a nawet samych zawodników o to, na czym polega działalność klubu, z pewnością wymieniliby codzienne treningi i weekendowe zmagania w zawodach rozgrywanych w Polsce i na całym świecie. Niewielka część wspomni zapewne o licznych akcjach promocyjnych organizowanych przez trenerów i rodziców w szkołach czy podczas pikników miejskich. Nieliczni podkreślą to, że klub organizuje półkolonie czy letnie obozy. Zupełnie pomijanym aspektem codziennego funkcjonowania ZKS są sprawy finansowe. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w każdym miesiącu uiszcza składkę członkowską. Te środki są istotną, lecz nie najważniejszą pozycją po stronie przychodów klubu. Podstawowym źródłem finansowania klubu są dotacje, zwłaszcza te otrzymywane z budżetu miejskiego.

 

  • W ubiegłym roku jej wysokość wyniosła 85 tys. zł, zaś w 2024 roku otrzymamy z kasy miejskiej na szkolenie dzieci i młodzieży 95 tys. zł – mówiła Beata Rak, prezeska ZKS podczas niedawnego spotkania podsumowującego działalność klubu w minionym roku. - Także z miejskich środków finansowany jest program indywidualnych przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu dla trójki naszych seniorów. Wnioskujemy również o dodatkowe środki z funduszy ministerialnych, związkowych czy też marszałkowskich. Jednak nie zawsze udaje się nam przekonać decydentów do wsparcia naszej działalności. Ubiegłoroczny budżet klubu zamknął się kwotą ok. 140 tys. zł. Dokładną sumę z podziałem na poszczególne sfery przychodów i szczegółowe wydatki klubu poznamy już niedługo, gdyż do końca stycznia br. musimy rozliczyć się z otrzymanych dotacji. 

 

W tej sytuacji nasuwają się dwa wnioski. Po pierwsze - czasy, w których sosnowiecki sport dotowany był ogromnymi środkami z budżetów hut, kopalni czy innych molochów państwowych należą do historii. Po drugie- wsparcie z różnych instytucji zarówno centralnych, regionalnych czy przede wszystkim samorządowych pokrywa ok. 60 proc. wydatków klubowych. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że zarówno zarząd klubu, jak i szeregowi członkowie naszego stowarzyszenia poszukują rozwiązań, które sprawią, że w klubowej kasie pojawią się dodatkowe, nawet niewielkie środki. Najnowszym pomysłem dotyczącym tej sfery jest powstanie grupy noszącej roboczą nazwę Klub Biznesu ZKS.

 

  • Wiele osób, których dzieci uczęszczają na zajęcia w naszym klubie prowadzi działalność gospodarczą – wyjaśnia Grzegorz Dominik, trener i inicjator przedsięwzięcia. Chciałbym stworzyć bazę danych, z której dowiemy się, czym zajmują się zawodowo rodzice naszych zawodników. Kolejnym etapem będzie rekomendowanie ich usług w naszym gronie. Przecież każdy z nas potrzebuje naprawić zepsuty sprzęt czy też niekiedy chce skorzystać z usług korepetytora, tłumacza, fryzjera. Po co mamy szukać ich poza swoim gronem? Pomagajmy sobie nawzajem – podkreśla trener.

 

Dodatkowe zlecenia czy klienci z pewnością powitani zostaną z entuzjazmem w każdej firmie. A jaką korzyść odniesie z tego klub? Liczymy, że dzięki pewnej formie umowy społecznej w budżecie klubu pojawią się dodatkowe środki.

Dzięki przystąpieniu do Klubu Biznesu ZKS mikroprzedsiębiorca czy też przedstawiciel lub właściciel dużej firmy zyska dodatkowe zlecenia czy kontrakty. Liczymy, że w tej sytuacji zechcą oni przeznaczyć kilka procent w formie darowizny ze swoich dodatkowych dochodów na działalność ZKS.

Formularz dzięki któremu można przystąpić do tej inicjatywy dostępny jest u trenera Grzegorza Dominika. Z nimi też można ustalić wszystkie szczegóły dotyczące współpracy.

Andrzej Kaim

 

Pierwszy projekt

Każdy związany z naszym klubem przekonał się, że od pomysłu do jego realizacji jest tylko jeden maleńki krok. Pierwszym projektem, który chcemy zrealizować w ramach Klubu Biznesu ZKS są indywidualne pamiątkowe sesje zdjęciowe dla naszych zawodniczek i zawodników. Wykona je nasz „nadworny” fotograf Przemek Paśnik, którego zdjęcia bardzo często pojawiają się na naszej stronie internetowej (portfolio możecie znaleźć pod adresami: https://przemekpasnik.pl lub www.facebook.com/przemekpasnikfotografia czy też www.instagram.com/przemekpasnik). W ramach usługi otrzymacie pakiet zdjęć, na który składać się będą: portret, popiersie z maską i szablą w stroju szermierczym i sylwetka, a jeśli zbierze się odpowiednio duża ilość osób z jednej kategorii wiekowej wykonana zostanie również grupowa fotografia. Uważamy, że to doskonała pamiątka oraz prezent, który można podarować najbliższym. O szczegółach dotyczących terminu oraz kosztów poinformujemy już wkrótce. Cały dochód z tej inicjatywy zostanie przeznaczony na organizację turnieju dla najmłodszych adeptów szermierki, który odbędzie się w lutym w Sosnowcu.

AK

Przemek przy pracy. Fot. Andrzej Kaim

 

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.