Dwa złota dla naszych

24 maja 2024

Sosnowiec – Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce

 

W niedzielę (12 maja) w Warszawie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski. Trenujący na co dzień w ZKS: Zuza Cieślar i Krzysztof Kaczkowski tym razem reprezentujący barwy swojej uczelni Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach wracają do domów po wywalczeniu złotych medali. Zuza obroniła ten tytuł już po raz trzeci z rzędu, a Krzysiek po rocznej przerwie wraca na najwyższy stopień podium (w ubiegłym roku nie startował w tych zawodach – przyp. red.).

Zarówno Zuza jak i Krzysiek od początku zmagań pokazali, że należą do faworytów celujących w tytuł mistrzowski. Nasza zawodniczka nie miała sobie równych i wygrała wszystkie 5 walk, a tylko dwie rywalki były ją w stanie trafić – bilans 25 zdobytych punktów i tylko 5 straconych mówi sam za siebie. Także Kaczkowski wygrał wszystkie starcia grupowe, a rywalom oddał zaledwie 7 trafień w 6 walkach. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się także: Agata Sajnóg (AZS AWF Katowice), która odniosła 4 zwycięstwa w 5 starciach oraz Łukasz Filipek (Politechnika Śląska Gliwice) notując identyczny bilans. Przed walkami pucharowymi Zuza i Krzysztof rozstawieni byli z numerami pierwszymi, zaś Agata przystępowała do eliminacji jako numer 5, a Łukasz jako turniejowa „siódemka”.

Liderzy w 1/16 turnieju AMP mieli wolne losy, zaś Sajnóg po zwycięstwie 15:2 nad Martą Kozieł z Akademii Sztuki Wojennej z Warszawy oraz Filipek po wygranej 15:8 z Cezarym Drożdżewiczem z UKSW w Warszawie dołączyli do ósemek najlepszych zawodniczek i zawodników. W ćwierćfinale Zuza bez problemów 15:1 rozprawiła się z Weroniką Bieniasz z Uniwersytetu w Białymstoku, a Kaczkowski wygrał 15:8 z Miłoszem Bończakiem z PŚ w Gliwicach. Do strefy medalowej nie udało się awansować pozostałej dwójce powiązanej z ZKS. Filipek przegrał 13:15 z Kacprem Nowinowskim z Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, a Sajnóg uległa 7:15 Patrycji Laskowskiej z ASZWoj. Agata zakończyła zmagania na 5 miejscu, zaś Łuksza na szóstej pozycji.

W półfinale męskiego turnieju Kaczkowski wygrał 15:12 z Krzysztofem Kajorem reprezentującym barwy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, który triumfował w AMP przed rokiem, zaś w walce o złoto po istnym dreszczowcu wygrał 15:14 z Kacprem Nowinowskim z ANS Konin. Z kolei Zuza w półfinale pokonała Laskowską 15:5, a w finale zmierzyła się z Darią Skonieczną z AZS AWF Warszawa, którą pokonała 15:13. Warto odnotować, że po brąz sięgnęła Zuza Lenkiewicz, która jest zawodniczką TMS Sosnowiec, a w trakcie AMP reprezentowała Uniwersytet Warszawski.

Krzysztof Kaczkowski oprócz złotego medalu AMP otrzymał również nagrodę im. Władysława Dobrowolskiego dla najlepszego szablisty, zaś Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, którą podczas AMP reprezentowali m.in. on i Zuza Cieślar wywalczyła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. 

Andrzej Kaim

AWF Katowice zwyciężył w klasyfikacji generalnej AMP w szermierce.

Fot. https://www.facebook.com/ampszermierka/

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.